Strona internetowa jest bardzo ważnym punktem w rozwoju naszego biznesu. Dzięki niej możemy dotrzeć do większej liczby Klientów. Strona WWW to także także sklep internetowy, który pozwala naszym Klientom na dostęp do produktów przez 24 godziny na dobę. Nie byłoby to możliwe w sklepie stacjonarnym lub wymagałoby dużych inwestycji. Dlatego też większość osób posiadających swój biznes decyduje się na założenie strony internetowej, która o każdej porze może dostarczyć odwiedzającym wyczerpujących informacji o naszej firmie czy prowadzonej działalności. Zobacz jak założyć stronę WWW!
- Jak stworzyć stronę WWW?
- Dlaczego warto założyć własną stronę internetową i jakie daje nam to możliwości?
- Co jest potrzebne do stworzenia własnej strony WWW?
- Tworzenie strony WWW krok po kroku
- Jak samemu założyć stronę internetowa?
- Ile kosztuje stworzenie strony WWW?
- Kiedy stworzenie strony WWW należy zlecić specjalistom (firmie zewnętrznej)?
Jak stworzyć stronę WWW?
Stworzenie własnej strony internetowej nie jest tak trudne jak może się wydawać. Przedstawiamy w skrócie informację co należy wykonać, aby stać się posiadaczem własnej strony internetowej.
- Kup domenę internetową
- Kup hosting
- Zaprojektuj wygląd strony internetowej lub kup szablon strony WWW
- Zaprogramuj stworzony projekt lub zainstaluje wybrany szablon
- Wstaw własne treści w witrynie internetowej
Dlaczego warto założyć własną stronę internetową i jakie daje nam to możliwości?
Strona internetowa jest najlepszym sposobem na reklamowanie własnej marki poprzez dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Za pomocą strony internetowej możesz opisać i pokazać zakres swoich usług. Dzięki stronie WWW kontakt z Klientem jest możliwy na wiele sposobów. W każdej chwili możemy rozwiązać dowolny problem lub po prostu pomóc w wyborze najlepszej oferty. Strona internetowa pozwala nam być bliżej Klienta. Szybciej możemy reagować na pojawiające się nowe potrzeby. Tworząc stronę należy pamiętać, że dobra optymalizacja witryny jest kluczem do zwiększenia zasięgu organicznego, czyli takiego, który nie wymaga płatnych kampanii. Aby strona internetowa przyciągała powinna przede wszystkim:
- mieć ładny i spójny wygląd
- zawierać unikalne treści
- być zbudowana zgodnie z zasadami SEO
- dostosowana zarówno do urządzeń mobilnych, jak i komputerów
Co jest potrzebne do stworzenia własnej strony WWW?
Do stworzenia strony WWW potrzebujesz domenę, pod którą witryna będzie dostępna oraz hosting, na którym będą umieszczone wszystkie pliki. Warto także zadbać, aby nasza strona była zabezpieczona certyfikatem SSL. Mając domenę oraz hosting należy pomyśleć o wyborze odpowiedniego szablonu WWW, który będzie pasował do twojej strony.
Domena
Wybór odpowiedniej domeny spowoduje, że twoja strona będzie wyróżniała się na tle innych, dlatego też zakup domeny powinien być przemyślany. Nazwa domeny powinna być unikatowa oraz musi kojarzyć się z twoją firmą. Ważne jest, aby Klienci łatwo mogli odszukać stronę. Domena powinna być odpowiednio krótka oraz łatwa do zapamiętania, dzięki czemu utkwi w pamięci odbiorców.
Jak zarejestrować domenę?
Zamówienie i zarejestrowanie domeny nie jest trudne. W poniższych artykułach przedstawiamy jak kupić domenę internetową oraz jak z niej korzystać.
Hosting
Hosting to nic innego jak miejsce na serwerze. Dzięki niemu Twoja witryna WWW będzie wyświetlana, a także będziesz mógł obsługiwać skrzynki pocztowe. Hosting jest zewnętrznym miejscem na serwerze, do którego przesyłane są niezbędne pliki służące do utrzymania strony WWW oraz daje możliwość tworzenia skrzynek pocztowych i korzystania z poczty e-mail.
Tworzenie strony WWW krok po kroku
Wygląd strony WWW
Strona internetowa powinna przede wszystkim dobrze prezentować się wizualnie i spełniać aspekty użyteczne. Przy jej tworzeniu warto zapoznać się z obowiązującymi trendami. Często także korzystne jest zakupienie szablonów, dzięki czemu możemy dopasować wygląd strony do naszych oczekiwań. Zastanawiając się nad wyglądem naszej strony internetowej możemy wziąć pod uwagę 2 rozwiązania.
Projekt strony internetowej
Kiedy masz już domenę oraz hosting, następnym krokiem jest ustalenie projektu graficznego strony internetowej. Dedykowany projekt graficzny strony internetowej tworzony jest przez profesjonalnych grafików. Zazwyczaj projekt taki jest dość kosztowny i jego cena może wynosić od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od specyfikacji i budowy witryny oraz ilości projektów jakie mają być wykonane. Większość projektów stron WWW działa w oparciu o następujące widoki:
- Strona główna
- Podstrona informacyjna (np. „O firmie)
- Strona prezentująca ofertę
- Podstrona prezentująca pojedynczy produkt z naszej oferty
- Strona kontaktu z danymi kontaktowymi, mapką dojazdu oraz formularzem kontaktowym
Powyższy zestaw to standardowa, minimalna ilość widoków jakie witryna powinna posiadać strona internetowa. Do tego może dojść dodatkowa ilość ściśle związana z wymaganiami konkretnego klienta. Wyjątkiem są tutaj witryny typu „one-page”, czyli takie, które korzystają często z efektu parallax i wszystkie informacje gromadzą na jednym widoku.
Zakup szablonu strony internetowej
Aktualnie w sieci dostępnych jest wiele witryn, w których możemy skorzystać z darmowych lub płatnych szablonów strony internetowej. Rozwiązanie jest to bardzo popularne gdyż pozwala nam na uniknięcie wielu kosztów związanych z wykonaniem projektu graficznego strony i następnie jego kodowaniem. Zakup odpowiednio dobranego szablonu strony internetowej jest bardzo ważną częścią, dlatego też warto zwrócić uwagę na kilka czynników, tak aby dokonać dobrego wyboru. Wybierając szablon warto zwrócić uwagę na:
- możliwość spersonalizowania go pod swoje potrzeby, dzięki czemu nasza strona będzie wyróżniać się na tle innych i ostatecznie nie będzie kojarzyła się z gotowym szablonem
- wyborze szablonu, który jest spersonalizowany typowo pod naszą branżę oraz zawiera jak najwięcej funkcji, które są nam potrzebne
- wersję szablonu oraz jego kompatybilność z innymi narzędziami
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem szablonu i nie wiesz czy wybrać płatny czy darmowy, przeczytaj poniższy artykuł: Darmowe czy płatne szablony WordPress?
Wybór systemu CMS
Co to system CMS?
CMS jest systemem zarządzania treścią na stronie WWW. Dzięki temu systemowi nie musimy znać języka programowania, aby nasza strona internetowa wyglądała dobrze i abyśmy mogli edytować lub rozbudowywać informacje na niej zawarte.
Systemy CMS zdecydowanie ułatwiają proces tworzenia i prowadzenia strony internetowej. Użytkownik często sam może projektować i dokonywać zmiany poprzez interfejs graficzny. Pozwala nam to na umieszczanie czy też modyfikację różnych elementów, podstron oraz obrazów. Bardzo popularnym rozwiązaniem tego typu jest Elementor, który działa w połączeniu z WordPress.
Jaki CMS najlepiej wybrać do stworzenia strony WWW?
Jednym z najpopularniejszych systemów CMS jest WordPress. Dzięki swojej dużej popularności posiada on wiele rozszerzeń, wtyczek oraz szablonów, które ułatwiają tworzenie stron WWW.
CMS WordPress jest prostym w obsłudze systemem do zarządzania treścią, posiada wiele płatnych, ale również bezpłatnych wtyczek, które ułatwiają publikację strony, a później jej edycję. Daje także dostęp do wielu szablonów graficznych, co pozwala na wybór odpowiedniego, idealnie pasującego do naszych potrzeb. W naszej opinii jest to idealny wbyór systemu CMS do tworzenia nowej strony internetowej. Zapewnia on odpowiednie narzędzia oraz nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Więcej o systemach CMS i ich możliwościach dowiesz się z poniższego artykułu:
Zakodowanie strony internetowej
Kodowanie strony WWW polega na stworzeniu strony internetowej w oparciu o dostarczony projekt graficzny. Na początku istnienia Internetu stronę należało zakodować ręcznie, jednak w obecnych czasach wiele witryn budowanych jest w oparciu o system zarządzania treścią CMS lub konkretny framework.
- Framework PHP – zobacz popularne rozwiązania
Kodując stronę, która ma działać w oparciu konkretny system CMS należy zachować odpowiednie standardy i wówczas programista powinien tworzyć kod strony internetowej w zgodzie z dobrymi praktykami i dokumentacją danego systemu zarządzania treścią. Podobnie sytuacja wygląda gdy tworzymy bardziej dedykowane rozwiązanie, bazujące na określonym farmersku PHP. Wówczas także należy pamiętać o odpowiedniej jakości kodu witryny. Na co zwrócić uwagę przy kodowaniu strony WWW?
- Kompatybilność z najnowszymi wersjami PHP – zwróć uwagę, aby witryna działała co najmniej na wersji PHP 7.4 lub najlepiej w najnowszych wersjach 8.0 lub 8.1
- Zgodność z dobrymi praktykami Google – zwróć uwagę swojemu wykonawcy, aby witryna była tworzone zgodnie z wytycznymi dla Webmasterów Google
Publikacja strony WWW
Publikacja strony internetowej zazwyczaj jest bardzo prosta. Jedyna rzeczą jaka należy zrobić jest przekopiowanie plików tworzonej strony internetowej na konto hostingowe. Należy także pamiętać, aby na danym koncie hostingowym była skonfigurowana domena, pod którą nasza witryna ma działać.
Jak samemu założyć stronę internetową?
Istnieje wiele możliwości tworzenia strony internetowej we własnym zakresie. Wszystko zależy od naszych umiejętności oraz czasu jaki chcemy poświęcić na jej wykonanie.
Idealnym rozwiązaniem do samodzielnego stworzenia strony internetowej jest zakup hostingu WordPress i stworzenie strony WWW opartej o system CMS WordPress przy pomocy autoinstalatora.
WordPress umożliwia stworzenie strony internetowej bez znajomości programowania. Panel administracyjny WordPress pozwala umieszczać, modyfikować, usuwać różne elementy, podstrony czy też obrazy.
Ile kosztuje stworzenie strony WWW?
Stworzenie własnej strony internetowej nie jest takie drogie, jak mogłoby się wydawać. Przy tworzeniu strony WWW należy uwzględnić koszty związane z zakupem domeny, czyli unikalnej nazwy, która będzie wizytówką firmy, a także hostingu. Koszt jest zależny od pakietu i parametrów, na jakie się zdecydujemy. Zarówno koszt domeny jak i hostingu wynosi w skali roku maksymalnie kilkaset złotych.
Aby nadać stronie odpowiedni wygląd możemy korzystać z darmowych szablonów lub zdecydować się na wersję płatna. Całkowity koszt strony internetowej zależy od jej specyfiki oraz potrzeb Klienta. To ile zapłacimy za stronę internetową uzależnione jest zatem głównie od naszych potrzeb i oczekiwań oraz także umiejętności. Z powodzeniem możemy stwierdzić, ze istnieją co najmniej 3 rozwiązania:
Samodzielne stworzenie strony WWW
W tym wypadku jedynymi kosztami jakie poniesiemy to:
- Domena internetowa
- Hosting
- Szablon strony internetowej (opcjonalnie)
Posiadając pewne umiejętności, czas i chęć można samodzielnie stworzyć stronę WWW praktycznie bez dodatkowych kosztów. W tym wypadku zapłacisz jedynie za niezbędne elementy takie jak domena i hosting dla strony WWW. Resztę możesz wykonać we własnym zakresie, mocno ograniczając koszty.
Stworzenie strony WWW z użyciem szablonu
Jest to idealny kompromis pomiędzy profesjonalną stroną WWW, a kosztami związanymi z jej stworzeniem. W tym wypadku także należy zakupić domenę i hosting, ale dodatkowo warto zdecydować się na profesjonalny szablon strony internetowej. Często są one gotowymi szablonami, które możemy z łatwością zainstalować na hostingu. Ceny takich szablonów nie przekraczają kilkuset złotych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy stworzyć w pełni funkcjonalną stronę WWW mieszcząc się w kwocie 1000 złotych.
Dedykowane rozwiązanie
Jest to zazwyczaj najdroższe rozwiązanie, które od początku do końca jest „szyte na miarę” i spersonalizowane pod wymagania klienta. Niezależnie czy skorzystamy tutaj z dedykowanego systemu zarządzania treścią opartego o popularny framework czy zakodujemy wygląd strony pod działanie konkretnego systemu CMS, to cały proces będzie kosztowny. W rozwiązaniu tym wszystko tworzone jest niemal od zera. Generuje to duże nakłady pracy i tym samym koszty. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba mieć świadomość, że koszt stworzenia strony WWW wyniesie od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Kiedy stworzenie strony WWW należy zlecić specjalistom (firmie zewnętrznej)?
Na takie rozwiązanie warto zdecydować się kiedy chcemy osiągnąć coś więcej niż sami jesteśmy w stanie stworzyć lub szukamy w pełni profesjonalnych rozwiązań. Kiedy chcemy rozbudować stronę, rozwiązania podstawowe są niewystarczające, warto pomyśleć o zleceniu strony firmie zewnętrznej, która zdecydowanie lepiej zna się na działaniach. Jeśli potrzebujemy specjalnych funkcji, które będą odpowiadały danemu środowisku, może się okazać, że wymagana będzie znajomość kodowania i umiejętności programistyczne.
Specjaliści są w stanie pomóc Ci na każdym etapie tworzenia i zarządzania stroną internetową. Nawet gdy wybierzemy opcję samodzielnego tworzenia strony WWW lub wykonania jej w oparciu o szablon, to nie oznacza to, że nie możesz skorzystać z dodatkowego wsparcia.