Co to jest CMS (system zarządzania treścią)?

Promocja na hosting WordPress

Dzięki systemom CMS nie jest wymagana znajomość języków programowania czy zaawansowana wiedza techniczna, aby zbudować profesjonalnie wyglądającą stronę WWW.

Czym jest CMS?

CMS to system zarządzania treścią (ang. Content Management System) na stronie WWW. Najpopularniejszym systemem CMS jest WordPress, którego największą zaletą jest właśnie jego popularność, skutkująca ogromną ilością dodatkowych rozszerzeń, wtyczek i szablonów (zarówno płatnych i bezpłatnych).

Systemy CMS zostały stworzone w celu maksymalnego ułatwienia procesu tworzenia i prowadzenia serwisów WWW, a także ich późniejszej rozbudowy i aktualizacji. Zamiast znajomości języków programowania, właściciele stron WWW opartych o CMS muszą tylko obsługiwać interfejsy graficzne w postaci rozbudowanych, ale prostych w obsłudze formularzy, które zamieniają wprowadzane przez nich dane na kod w odpowiednim języku programowania.

Na co pozwala CMS?

Strony WWW zbudowane przy zastosowaniu systemów CMS umożliwiają własnoręczną edycje treści publikowanej na witrynach bez koniecznej znajomości języków programowania czy innych umiejętności informatycznych.

Umieszczanie, modyfikacja czy kasowanie treści, tabel, obrazków, filmów, podstron i wszelkich innych elementów, które dostępne są na stronie internetowej realizowane są poprzez klikanie odpowiednich opcji w interfejsie graficznym (tzw. panel administracyjny). W przypadku redagowania tekstów używa się specjalnych edytorów do formatowania treści, które są podobne do znanych edytorów typu WORD.

Systemy CMS takie jak WordPress polecane są dla wszystkich użytkowników, którzy chcą szybko i prosto postawić własną stronę WWW. Aktualizacja, rozwój i dostosowanie stron internetowych z wykorzystaniem systemów CMS jest bardzo łatwe, ponieważ ideą systemów CMS jest maksymalne uproszczenie tych procesów dla każdego użytkownika.

Kontrola nad własną stroną WWW za pomocą jednej platformy jest skuteczna i bardzo bezpieczna, ponieważ społeczność programistów z całego świata na bieżąco czuwa nad tym, aby wyprowadzać na bieżąco znajdowane błędy zarówno w zakresie optymalizacji oraz bezpieczeństwa danych (twórcy systemów CMS czuwają nad ich aktualizacjami i rozwojem).

Jak działa system CMS?

Działanie systemów CMS opiera się na oddzieleniu warstwy informacyjnej serwisu od jego wyglądu. Oznacza to, że treści publikowane na stronie są niezależne od sposobu ich prezentacji.

Publikacja nowych treści przez administratora serwisu następuje poprzez zapisanie ich w bazie danych (np. MySQL), po czym generowane są dynamiczne podstrony z wykorzystaniem szablonów oraz treści znajdujących się w bazie danych. Strony WWW zbudowane w oparciu o CMS nazywane są dynamicznymi, ponieważ zarządzanie treściami jest bardziej elastyczne i wygodniejsze w porównaniu do statycznych plików HTML.

Zastosowane szablony podstron w systemach CMS ułatwiają modyfikacje wyglądu graficznego całego serwisu, która ogranicza się do zmiany szablonu lub edycji plików szablonów (tzw. motywów). Dzięki odpowiedniej budowie szablonów oraz samych systemów CMS mają one też możliwość elastycznej modyfikacji nie tylko treści, ale również dynamicznej edycji struktury całego serwisu.

Systemy CMS swoje działanie opierają najczęściej na bazach danych (np. MySQL) i językach skryptowych tzw. „server-side” (np. PHP) lub innym oprogramowaniu, które działa po stronie serwera WWW. Systemy CMS do procesu aktualizacji strony i uzupełniania jej treściami mogą stosować protokół FTP.

Najbardziej popularne systemy CMS zbudowane są w oparciu o języki programowania takie jak: PHP, ASP, JSP czy Python. Często przy budowie systemów CMS używane są złożone techniki opisu struktur dokumentów w stylu XML.

Typy systemów CMS

Rodzaje systemów CMS można podzielić ze względu na ich zastosowanie, choć zasada ich działania jest taka sama:

  • systemy zarządzania dokumentami (ang. Document Management),
  • systemy zarządzania wiedzą (ang. Knowledge Management),
  • systemy zarządzania zasobami cyfrowymi (ang. Digital Asset Management),
  • systemy zarządzania obiegiem treści (ang. Enterprise Content Management),
  • systemy zarządzania treścią na stronach internetowych (ang. Web Content Management).

Tajemnica sukcesu systemów CMS

Sukces systemów CMS takich jak WordPress jest również zasługą ich użytkowników oraz innych niezależnych programistów, którzy z dnia na dzień tworzą coraz większą liczbę dodatków.

Z reguły popularne systemy CMS są bezpłatne, ale jeśli chcesz skorzystać z zaawansowanych dodatków (np. wtyczki, skrypty, szablony graficzne), może być wymagane zapłacenie za możliwość ich użycia autorom. Przy czym najczęściej możesz liczyć na większy zakres wsparcia i pomocy czy możliwość dodatkowej personalizacji.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Co to jest FAQ Schema i dane strukturalne?

Pozycjonowanie stron internetowych w wynikach wyszukiwania ma ogromne znaczenie dla sukcesu firmy w sieci Internet. Jednym z narzędzi, które może...

Jak dodać FAQ w WordPress za pomocą Yoast SEO?

FAQ Schema to struktura danych, która pomaga optymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarek internetowych. Jest to specjalny format, który...

Analiza treści za pomocą Yoast SEO

Yoast SEO to popularna wtyczka stosowana w WordPressie, która umożliwia optymalizację treści pod kątem SEO. Dostarcza wiele przydatnych funkcji,...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl