Co to jest CMS (system zarządzania treścią)?

Promocja na hosting WordPress

Dzięki systemom CMS nie jest wymagana znajomość języków programowania czy zaawansowana wiedza techniczna, aby zbudować profesjonalnie wyglądającą stronę WWW.

Czym jest CMS?

CMS to system zarządzania treścią (ang. Content Management System) na stronie WWW. Najpopularniejszym systemem CMS jest WordPress, którego największą zaletą jest właśnie jego popularność, skutkująca ogromną ilością dodatkowych rozszerzeń, wtyczek i szablonów (zarówno płatnych i bezpłatnych).

Systemy CMS zostały stworzone w celu maksymalnego ułatwienia procesu tworzenia i prowadzenia serwisów WWW, a także ich późniejszej rozbudowy i aktualizacji. Zamiast znajomości języków programowania, właściciele stron WWW opartych o CMS muszą tylko obsługiwać interfejsy graficzne w postaci rozbudowanych, ale prostych w obsłudze formularzy, które zamieniają wprowadzane przez nich dane na kod w odpowiednim języku programowania.

Na co pozwala CMS?

Strony WWW zbudowane przy zastosowaniu systemów CMS umożliwiają własnoręczną edycje treści publikowanej na witrynach bez koniecznej znajomości języków programowania czy innych umiejętności informatycznych.

Umieszczanie, modyfikacja czy kasowanie treści, tabel, obrazków, filmów, podstron i wszelkich innych elementów, które dostępne są na stronie internetowej realizowane są poprzez klikanie odpowiednich opcji w interfejsie graficznym (tzw. panel administracyjny). W przypadku redagowania tekstów używa się specjalnych edytorów do formatowania treści, które są podobne do znanych edytorów typu WORD.

Systemy CMS takie jak WordPress polecane są dla wszystkich użytkowników, którzy chcą szybko i prosto postawić własną stronę WWW. Aktualizacja, rozwój i dostosowanie stron internetowych z wykorzystaniem systemów CMS jest bardzo łatwe, ponieważ ideą systemów CMS jest maksymalne uproszczenie tych procesów dla każdego użytkownika.

Kontrola nad własną stroną WWW za pomocą jednej platformy jest skuteczna i bardzo bezpieczna, ponieważ społeczność programistów z całego świata na bieżąco czuwa nad tym, aby wyprowadzać na bieżąco znajdowane błędy zarówno w zakresie optymalizacji oraz bezpieczeństwa danych (twórcy systemów CMS czuwają nad ich aktualizacjami i rozwojem).

Jak działa system CMS?

Działanie systemów CMS opiera się na oddzieleniu warstwy informacyjnej serwisu od jego wyglądu. Oznacza to, że treści publikowane na stronie są niezależne od sposobu ich prezentacji.

Publikacja nowych treści przez administratora serwisu następuje poprzez zapisanie ich w bazie danych (np. MySQL), po czym generowane są dynamiczne podstrony z wykorzystaniem szablonów oraz treści znajdujących się w bazie danych. Strony WWW zbudowane w oparciu o CMS nazywane są dynamicznymi, ponieważ zarządzanie treściami jest bardziej elastyczne i wygodniejsze w porównaniu do statycznych plików HTML.

Zastosowane szablony podstron w systemach CMS ułatwiają modyfikacje wyglądu graficznego całego serwisu, która ogranicza się do zmiany szablonu lub edycji plików szablonów (tzw. motywów). Dzięki odpowiedniej budowie szablonów oraz samych systemów CMS mają one też możliwość elastycznej modyfikacji nie tylko treści, ale również dynamicznej edycji struktury całego serwisu.

Systemy CMS swoje działanie opierają najczęściej na bazach danych (np. MySQL) i językach skryptowych tzw. „server-side” (np. PHP) lub innym oprogramowaniu, które działa po stronie serwera WWW. Systemy CMS do procesu aktualizacji strony i uzupełniania jej treściami mogą stosować protokół FTP.

Najbardziej popularne systemy CMS zbudowane są w oparciu o języki programowania takie jak: PHP, ASP, JSP czy Python. Często przy budowie systemów CMS używane są złożone techniki opisu struktur dokumentów w stylu XML.

Typy systemów CMS

Rodzaje systemów CMS można podzielić ze względu na ich zastosowanie, choć zasada ich działania jest taka sama:

  • systemy zarządzania dokumentami (ang. Document Management),
  • systemy zarządzania wiedzą (ang. Knowledge Management),
  • systemy zarządzania zasobami cyfrowymi (ang. Digital Asset Management),
  • systemy zarządzania obiegiem treści (ang. Enterprise Content Management),
  • systemy zarządzania treścią na stronach internetowych (ang. Web Content Management).

Tajemnica sukcesu systemów CMS

Sukces systemów CMS takich jak WordPress jest również zasługą ich użytkowników oraz innych niezależnych programistów, którzy z dnia na dzień tworzą coraz większą liczbę dodatków.

Z reguły popularne systemy CMS są bezpłatne, ale jeśli chcesz skorzystać z zaawansowanych dodatków (np. wtyczki, skrypty, szablony graficzne), może być wymagane zapłacenie za możliwość ich użycia autorom. Przy czym najczęściej możesz liczyć na większy zakres wsparcia i pomocy czy możliwość dodatkowej personalizacji.

CMS i Hosting WordPress

Wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią (CMS) i hostingu to fundament obecności w Internecie. CMS WordPress oferuje niezrównaną elastyczność oraz dostęp do bogatej biblioteki wtyczek i szablonów, co umożliwia stworzenie profesjonalnej strony internetowej bez potrzeby wiedzy programistycznej. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika WordPress stał się popularnym wyborem zarówno dla początkujących i zaawansowanych użytkowników.

Hosting WordPress: przyspiesz swoją stronę do maksimum

Wybierając hosting WordPress od Domenomania.pl zyskujesz nie tylko przestrzeń na swoją stronę, ale również dostęp do zaawansowanych narzędzi optymalizacyjnych, takich jak LiteSpeed Cache. Hosting WordPress jest specjalnie dostosowany do potrzeb tego CMS-a, zapewniając wydajność, bezpieczeństwo i stabilność działania. Dzięki temu Twoja strona będzie ładować się błyskawicznie – co nie tylko poprawi doświadczenia użytkowników, ale również pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie w Google.

Jeśli szukasz niezawodnego rozwiązania, które pozwoli w pełni wykorzystać potencjał WordPress, sprawdź ofertę hostingu WordPress w Domenomania.pl. Oferujemy różnorodne pakiety dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego projektu – od małych blogów po duże portale i sklepy internetowe. Skorzystaj z naszego doświadczenia i technologii, aby Twoja strona internetowa działała szybko, bezpiecznie i bez zakłóceń.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl