Jak uruchomić certyfikat SSL na stronie WWW?

Promocja na hosting WordPress

W dobie Internetu warto zadbać o to, aby każda strona internetowa była zabezpieczona certyfikatem SSL. Popularna „zielona kłódka” pojawia się już w coraz większej ilości witryn. W tym artykule dowiesz się jak uruchomić certyfikat SSL na stronie WWW.

Hosting stron WWW oraz hosting dla WordPress w Domenomania.pl zapewnia darmowe certyfikaty SSL w każdym planie hostingowym.

Co to certyfikat SSL?

Certyfikat SSL to nic innego jak bezpieczny protokół sieciowy pozwalający na nawiązywanie uwierzytelnionych i zaszyfrowanych łączy między komputerami w sieci internetowej. Sam protokół SSL stał się niecoprzestarzały wraz z wydaniem protokołu TLS 1.0 w roku 1999. Nadal jednak często określa się te powiązane technologie jako „SSL” lub „SSL/TLS”. Najnowsza wersja protokołu TLS to TLS 1.3 powstała w sierpniu 2018 roku.

Dlaczego warto uruchomić certyfikat SSL dla strony WWW?

Dla większości użytkowników i właścicieli stron internetowych powód jest ten sam – strona powinna posiadać „zieloną kłódkę” przy jej adresie w przeglądarce internetowej. Po aktualizacji wersji przeglądarek internetowych kilka lat temu, certyfikaty SSL stały się bardziej popularne. Aktualnie, jeśli Twoja witryna internetowa nie jest zabezpieczona certyfikatem SSL, w przeglądarce internetowej zauważysz informację o potencjalnym niebezpieczeństwie. Komunikat ten natywnie wpływa na postrzeganie strony internetowej i wielu przypadkach skutkuje tym, ze odwiedzający zrezygnuje z jej odwiedzania. Dlaczego zatem warto wykorzystać certyfikat SSL w stronie WWW?

  • Ochrona danych – jest to podstawowa funkcja certyfikatu SSL, który chroni komunikację pomiędzy serwerem, a klientem.
  • Wzrost zaufania – zabezpieczona witryna internetowa nie „odstrasza” odwiedzających i daje im poczucie bezpieczeństwa
  • Potwierdzenie tożsamości – jest to także podstawowa cecha certyfikatu SSL, który gwarantuje uwierzytelnianie strony internetowej
  • Lepsze wyniki SEO – już od 2014 roku Google w większym stopniu promuje w swoich wynikach wyszukiwania witryny zabezpieczone certyfikatem SSL

Jak uruchomić certyfikat SSL na stronie WWW?

W zależności od typu witryny internetowej jaka posiadamy możliwe jest zastosowanie różnych metod aktywacji certyfikatu SSL w stronie WWW. Wszystko zależy od umiejętności i poziomu zaawansowania. Zobacz w jaki sposób można uruchomić certyfikat SSL na stronie WWW?

Wpis w pliku .htaccess

Edycja pliku .htaccess to najbardziej uniwersalna metoda wymuszenia certyfikatu SSL w działaniu witryny internetowej. Sprawdza się ona niemal w każdym typie witryny. Wymaga jednak nieco umiejętności gdyż wymaga zalogowania się do serwera FTP lub menadżera plików i następnie edycji pliku. Sama edycja polega na dodaniu do zawartości pliku .htaccess wpisu:

RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Automatyczna aktywacja SSL

Jest to doskonała i bardzo prosta w użyciu metoda dla wszystkich Klientów posiadających usługi hostingowe w Domenomania.pl. W tym wypadku wystarczy, że dla Twojej domeny został już wygenerowany darmowy certyfikat SSL. Wówczas na liście domen w panelu administracyjnym serwera dostępny jest suwak, za pomocą którego możesz w łatwy sposób aktywować wymuszanie HTTPS dla podanej domeny.

Aktywacja SSL w WordPress

Jeśli jesteś właścicielem witryny internetowej, która została stworzona w oparciu o system zarządzania treścią WordPress to w tym wypadku także masz kilka możliwości wymuszenia korzystania z certyfikatu SSL w WordPress. Najłatwiejsza metodą jest wykorzystanie wtyczki i aktywacja SSL tą metodą. Lepiej jednak poświęcić nieco więcej czasu na aktywację SSL w WordPress i wykonać to sposób ręczny. Zobacz jak możesz to zrobić:

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl