Jak zainstalować WordPress na hostingu?
- Co to WordPress?
- Jaki hosting wybrać dla WordPress?
- Hosting dla WordPress w Domenomania.pl
- Jak samodzielnie zainstalować WordPress przez FTP?
- Jak zainstalować WordPress za pomocą autoinstalatora?
Istnieją różne sposoby na zaznaczenie swojej obecności w sieci, jednak założenie firmowej strony WWW w dalszym ciągu jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, które pozwalają na dotarcie do nowych klientów i budowanie swojej pozycji na rynku. Jednak by strona mogła przynosić zamierzone efekty, najpierw musi pojawić się w sieci – instalacja WordPress na serwerze nie jest skomplikowanym zadaniem i nie wymaga rozbudowanej wiedzy technicznej.
Z procesem instalacji WordPress powinna poradzić sobie każda osoba (nawet bez doświadczenia). Postępując krok po kroku według poniższej instrukcji, będziesz mógł cały proces instalacji WordPress zakończyć już nawet w kilkanaście minut – choć oczywiście w zależności od poziomu wiedzy i obeznania w podobnych zagadnieniach, może to zająć zarówno mniej, jak i więcej czasu.
Co to WordPress?
WordPress to system, który został stworzony po to, aby zarządzanie treścią na stronie WWW było jak najłatwiejsze. WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią, który na to pozwala. Ogromną jego zaletą jest możliwość skorzystania z wtyczek i rozszerzeń, które często są udostępniane bezpłatnie.
Jaki hosting wybrać dla WordPress?
Zanim jeszcze rozpoczniemy instalowanie systemu WordPress, należy zadbać o odpowiedni hosting, który musi obsługiwać PHP i MySQL. Wymagania te spełnia hosting w Domenomania.pl. Jeśli jednak nie korzystasz z hostingu Domenomania.pl, to istotne jest upewnienie się, że nasz serwer spełnia wymagania stawiane przez wersję WordPressa, którą chcemy zainstalować.
Do uruchomienia strony internetowej opartej o silnik WordPress możesz potrzebować też domeny. Zarejestruj domenę w Domenomania.pl, aby Twoja strona była dostępna pod krótkim adresem.
Hosting dla WordPress w Domenomania.pl
Hostingi idealne dla WordPress znajdziesz w Domenomania.pl. Są one dostępne w dwóch wariantach. Pierwszy wariant pracuje w oparciu o dyski HDD i oferuje powierzchnię od 50 GB. Największą zaletą tego typu hostingów internetowych jest bardzo atrakcyjna cena abonamentowa. Dużym minusem z kolei jest nieco wolniejsze działanie w porównaniu do dysków SSD.
Jeśli wybierzesz serwery SSD, które pracują na bardzo mocnych podzespołach, a także szybkich dyskach SSD, możesz być pewien lepszej wydajności, gdyż Twoja strona WWW będzie ładowała się znacznie szybciej. Jest to ważne z perspektywy wyszukiwarek internetowych, które w przypadku pozycjonowania biorą pod uwagę również szybkość ładowania się stron internetowych.
Jak samodzielnie zainstalować WordPress przez FTP?
Wybierając hosting w Domenomania.pl, otrzymujesz możliwość stworzenia nielimitowanej liczby baz danych oraz kont FTP. Oznacza to, że na jednym serwerze w Domenomania.pl możesz zainstalować nieograniczoną ilość WordPress’ów. Hosting w Domenomania.pl jest profesjonalny, gdyż jeśli nie chcesz instalować WordPress ręcznie, to możesz skorzystać z autoinstalatora, dzięki któremu instalacja ogranicza się do kilku kliknięć myszy.
WordPress jest systemem bardzo przyjaznym użytkownikom, również tym bez doświadczenia, dlatego cała instalacja przebiega szybko i sprawnie. Poniższa instrukcja opisuje jak ręcznie zainstalować WordPress na hostingu w Domenomania.pl. Ręczna instalacja systemu WordPress polega na pobraniu plików instalacyjnych, wysłaniu ich na serwer do wybranej lokalizacji (folderu) i następnie wykonanie instalacji na wybranej bazie danych MySQL.
- Pobierz paczkę instalacyjną WordPress, która dostępna jest pod adresem: https://pl.wordpress.org/download/.
- Po pobraniu spakowanego archiwum z plikami WordPress, należy je przesłać na serwer FTP do wybranego katalogu, w którym chcesz zainstalować WordPress. Spakowane archiwum możesz przesłać na serwer w Domenomania.pl na dwa sposoby:
- Po połączeniu się z serwerem FTP za pomocą klienta FTP:
- Po połączeniu się z serwerem FTP za pomocą menadżera plików:
- Po przesłaniu pliku archiwum na serwer FTP do wybranego katalogu, należy go rozpakować. W tym celu najlepiej użyć menadżera plików w panelu administracyjnym (cPanel lub DirectAdmin). Po uruchomieniu menadżera plików, przejdź do katalogu, w którym znajduje się archiwum do rozpakowania, zaznacz je i kliknij opcję służącą do wypakowania (np. wyodrębnij w menadżerze plików cPanel).
- Po wypakowaniu plików z systemem WordPress, należy utworzyć bazę danych MySQL, w której zostanie zainstalowany WordPress.
- Jeśli utworzyłeś bazę danych MySQL za pomocą cPanel, to nie zapomnij dodać uprawnienia użytkownika do utworzonej bazy danych. Sprawdź: jak dodać użytkownika bazy danych, aby miał uprawnienia do utworzonej bazy danych.
- Po wysłaniu i rozpakowaniu plików oraz po utworzeniu bazy danych MySQL jesteś gotowy do rozpoczęcia instalacji WordPress na swoim serwerze w Domenomania.pl. W tym celu wywołaj katalog, w którym umieszczone zostały pliki WordPress. Przykłady:
- jeśli pliki WordPress znajdują się w katalogu: /mojadomena, który utworzony został w: /public_html na serwerze dostępnym pod adresem: twojadomena.domenomania.eu, to wywołaj poniższy adres w przeglądarce:
https://twojadomena.domenomania.eu/mojadomena/
- jeśli pliki WordPress znajdują się w katalogu: /mojadomena, do którego przekierowana została domena przypisana do cPanelu, to wywołaj adres tej domeny w przeglądarce. Sprawdź: jak przypisać domenę w cPanel.
- jeśli pliki WordPress znajdują się w katalogu: /mojadomena, który utworzony został w: /public_html na serwerze dostępnym pod adresem: twojadomena.domenomania.eu, to wywołaj poniższy adres w przeglądarce:
- Po wywołaniu adresu, pod którym dostępne są wypakowane pliki systemu WordPress, zostanie wyświetlony poniższy ekran. Aby kontynuować instalację, kliknij przycisk: Zaczynajmy!
- Na wyświetlonym ekranie uzupełnij dane dostępu do bazy danych MySQL, na którego chcesz zainstalować WordPress.
- Po wpisaniu poprawnych danych dostępu do bazy danych MySQL, na ekranie zostanie wyświetlony poniższy komunikat. Aby rozpocząć instalację WordPress na wybranej bazie danych, kliknij przycisk: Uruchom instalacje.
- Na wyświetlonym ekranie wypełnij formularz wymaganych informacji, które są niezbędne do uruchomienia WordPress:
- Tytuł witryny – podaj nazwę Twojej strony WWW, która będzie wyświetlana, np. przeglądarkach internetowych. Będziesz mógł później zmienić to ustawienie.
- Nazwa użytkownika – wpisz nazwę pierwszego użytkownika w Twoim systemie WordPress (np. admin). Będziesz z niej korzystał, aby logować się do panelu administracyjnego WordPress. Będziesz mógł później dodać kolejnych użytkowników z uprawnieniami administracyjnymi.
- Hasło – w tym miejscu będzie wyświetlane hasło, które zostało wygenerowane przez system WordPress. Możesz wpisać własne hasło dostępu, pamiętaj jednak, że powinno być ono silne. Sprawdź: jak tworzyć silne i bezpieczne hasła.
-
Twój e-mail – wpisz adres e-mail, który zostanie przypisany do Twojego pierwszego użytkownika WordPress. Sprawdź poprawność wpisanego adresu e-mail, gdyż stosowany jest on przy procedurze zmiany hasła do konta (np. gdy je zapomnisz).
- Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych danych, kliknij przycisk: Zainstaluj WordPressa. Jeśli na ekranie zostanie wyświetlony poniższy komunikat, oznacza to, że WordPress został pomyślnie zainstalowany na Twoim hostingu w Domenomania.pl.
- Po zainstalowaniu systemu WordPress, możesz kliknąć przycisk: Zaloguj się, aby przejść do logowania do panelu administracyjnego WordPress (wp-admin). Skorzystaj z innych artykułów w naszym centrum wiedzy, aby dowiedzieć się więcej o WordPress:
- Jak zalogować się do WordPressa (wp-admin)?
- Nie pamiętam hasła do WordPress, jak zmienić hasło?
- Jak zmienić hasło lub login w panelu WordPress?
- Jak zmienić hasło do WordPress za pomocą MySQL?
- Jak edytować plik wp-config.php w WordPress?
- Jak zmienić adres URL dla WordPress?
- Dobre praktyki bezpieczeństwa przy WordPress
Jak zainstalować WordPress za pomocą autoinstalatora?
WordPress na hostingu w Domenomania.pl możesz zainstalować za pomocą autoinstalatora aplikacji, czyli narzędzia, które umożliwia prostą instalację tego systemu zarządzania treścią (ang. CMS) za pomocą kilku kliknięć myszki. Na hostingu w Domenomania.pl używany jest autoinstalator o nazwie: Installatron, który dostępny jest zarówno dla klientów posiadających panel: cPanel oraz DirectAdmin.