Jak zainstalować WordPress na hostingu?

Promocja na hosting WordPres za 1 zł na 6 miesięcy

Istnieją różne sposoby na zaznaczenie swojej obecności w sieci, jednak założenie firmowej strony WWW w dalszym ciągu jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, które pozwalają na dotarcie do nowych klientów i budowanie swojej pozycji na rynku. Jednak by strona mogła przynosić zamierzone efekty, najpierw musi pojawić się w sieci – instalacja WordPress na serwerze nie jest skomplikowanym zadaniem i nie wymaga rozbudowanej wiedzy technicznej.

Z procesem instalacji WordPress powinna poradzić sobie każda osoba (nawet bez doświadczenia). Postępując krok po kroku według poniższej instrukcji, będziesz mógł cały proces instalacji WordPress zakończyć już nawet w kilkanaście minut – choć oczywiście w zależności od poziomu wiedzy i obeznania w podobnych zagadnieniach, może to zająć zarówno mniej, jak i więcej czasu.

Co to WordPress?

WordPress to system, który został stworzony po to, aby zarządzanie treścią na stronie WWW było jak najłatwiejsze. WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią, który na to pozwala. Ogromną jego zaletą jest możliwość skorzystania z wtyczek i rozszerzeń, które często są udostępniane bezpłatnie.

Jaki hosting wybrać dla WordPress?

Zanim jeszcze rozpoczniemy instalowanie systemu WordPress, należy zadbać o odpowiedni hosting, który musi obsługiwać PHP i MySQL. Wymagania te spełnia hosting w Domenomania.pl. Jeśli jednak nie korzystasz z hostingu Domenomania.pl, to istotne jest upewnienie się, że nasz serwer spełnia wymagania stawiane przez wersję WordPressa, którą chcemy zainstalować.

Do uruchomienia strony internetowej opartej o silnik WordPress możesz potrzebować też domeny. Zarejestruj domenę w Domenomania.pl, aby Twoja strona była dostępna pod krótkim adresem.

Hosting dla WordPress w Domenomania.pl

Hostingi idealne dla WordPress znajdziesz w Domenomania.pl. Są one dostępne w dwóch wariantach. Pierwszy wariant pracuje w oparciu o dyski HDD i oferuje powierzchnię od 50 GB. Największą zaletą tego typu hostingów internetowych jest bardzo atrakcyjna cena abonamentowa. Dużym minusem z kolei jest nieco wolniejsze działanie w porównaniu do dysków SSD.

Jeśli wybierzesz serwery SSD, które pracują na bardzo mocnych podzespołach, a także szybkich dyskach SSD, możesz być pewien lepszej wydajności, gdyż Twoja strona WWW będzie ładowała się znacznie szybciej. Jest to ważne z perspektywy wyszukiwarek internetowych, które w przypadku pozycjonowania biorą pod uwagę również szybkość ładowania się stron internetowych.

WAŻNE! Serwery wyposażone w dyski SSD to gwarancja wyższej wydajności w porównaniu do HDD

W porównaniu do standardowych hostingów, te z dyskami SSD charakteryzują się nieco mniejszą pojemnością. Podstawowe pakiety pozwalają na zagospodarowanie, np. 20 GB przestrzeni. Patrząc jednak na to, że dyski SSD są znacznie szybsze i wydajniejsze od standardowych HDD, to ich wybór w dalszym ciągu staje się opłacalny.

Jak samodzielnie zainstalować WordPress przez FTP?

Wybierając hosting w Domenomania.pl, otrzymujesz możliwość stworzenia nielimitowanej liczby baz danych oraz kont FTP. Oznacza to, że na jednym serwerze w Domenomania.pl możesz zainstalować nieograniczoną ilość WordPress’ów. Hosting w Domenomania.pl jest profesjonalny, gdyż jeśli nie chcesz instalować WordPress ręcznie, to możesz skorzystać z autoinstalatora, dzięki któremu instalacja ogranicza się do kilku kliknięć myszy.

WordPress jest systemem bardzo przyjaznym użytkownikom, również tym bez doświadczenia, dlatego cała instalacja przebiega szybko i sprawnie. Poniższa instrukcja opisuje jak ręcznie zainstalować WordPress na hostingu w Domenomania.pl. Ręczna instalacja systemu WordPress polega na pobraniu plików instalacyjnych, wysłaniu ich na serwer do wybranej lokalizacji (folderu) i następnie wykonanie instalacji na wybranej bazie danych MySQL.

 1. Pobierz paczkę instalacyjną WordPress, która dostępna jest pod adresem: https://pl.wordpress.org/download/.
  Przejdź na stronę: https://pl.wordpress.org/download i kliknij przycisk, aby pobrać najnowszego WordPressa.
 2. Po pobraniu spakowanego archiwum z plikami WordPress, należy je przesłać na serwer FTP do wybranego katalogu, w którym chcesz zainstalować WordPress. Spakowane archiwum możesz przesłać na serwer w Domenomania.pl na dwa sposoby:

  WAŻNE! Pliki WordPress znajdują się w katalogu o nazwie: wordpress

  Zwróć uwagę, że pobrane archiwum z najnowszą wersją WordPress jest umieszczone w katalogu /wordpress. Jeśli chcesz, aby po rozpakowaniu archiwum na serwerze, pliki WordPress znajdowały się w wybranym przez Ciebie katalogu, bez konieczności przejścia do kolejnego katalogu /wordpress, to rozpakuj archiwum na swoim komputerze i spakuj je ponownie (bez katalogu /wordpress).

 3. Po przesłaniu pliku archiwum na serwer FTP do wybranego katalogu, należy go rozpakować. W tym celu najlepiej użyć menadżera plików w panelu administracyjnym (cPanel lub DirectAdmin). Po uruchomieniu menadżera plików, przejdź do katalogu, w którym znajduje się archiwum do rozpakowania, zaznacz je i kliknij opcję służącą do wypakowania (np. wyodrębnij w menadżerze plików cPanel).

  W menadżerze plików zaznacz archiwum WordPress i kliknij opcję: Wyodrębnij, aby rozpakować archiwum.

 4. Po wypakowaniu plików z systemem WordPress, należy utworzyć bazę danych MySQL, w której zostanie zainstalowany WordPress.

  WAŻNE! Jakie dane bazy danych MySQL będą mi potrzebne podczas instalacji WordPress?

  Podczas instalacji WordPress na serwerze Domenomania.pl będą Ci potrzebne następujące dane dotyczące bazy danych MySQL:

  • Nazwa użytkownika bazy danych
  • Hasło użytkownika bazy danych
  • Nazwa bazy danych

 5. Jeśli utworzyłeś bazę danych MySQL za pomocą cPanel, to nie zapomnij dodać uprawnienia użytkownika do utworzonej bazy danych. Sprawdź: jak dodać użytkownika bazy danych, aby miał uprawnienia do utworzonej bazy danych.
 6. Po wysłaniu i rozpakowaniu plików oraz po utworzeniu bazy danych MySQL jesteś gotowy do rozpoczęcia instalacji WordPress na swoim serwerze w Domenomania.pl. W tym celu wywołaj katalog, w którym umieszczone zostały pliki WordPress. Przykłady:
  • jeśli pliki WordPress znajdują się w katalogu: /mojadomena, który utworzony został w: /public_html na serwerze dostępnym pod adresem: twojadomena.domenomania.eu, to wywołaj poniższy adres w przeglądarce:
   https://twojadomena.domenomania.eu/mojadomena/
  • jeśli pliki WordPress znajdują się w katalogu: /mojadomena, do którego przekierowana została domena przypisana do cPanelu, to wywołaj adres tej domeny w przeglądarce. Sprawdź: jak przypisać domenę w cPanel.
 7. Po wywołaniu adresu, pod którym dostępne są wypakowane pliki systemu WordPress, zostanie wyświetlony poniższy ekran. Aby kontynuować instalację, kliknij przycisk: Zaczynajmy!
  Kliknij przycisk: Zaczynajmy!, aby rozpocząć instalacje systemu WordPress na hostingu.
 8. Na wyświetlonym ekranie uzupełnij dane dostępu do bazy danych MySQL, na którego chcesz zainstalować WordPress.
  Na ekranie uzupełnij dane dostępu do bazy danych MySQL, na której chcesz zainstalować WordPress.
 9. Po wpisaniu poprawnych danych dostępu do bazy danych MySQL, na ekranie zostanie wyświetlony poniższy komunikat. Aby rozpocząć instalację WordPress na wybranej bazie danych, kliknij przycisk: Uruchom instalacje.
  Aby rozpocząć instalację WordPress, kliknij przycisk: Uruchom instalację.
 10. Na wyświetlonym ekranie wypełnij formularz wymaganych informacji, które są niezbędne do uruchomienia WordPress:
  • Tytuł witryny – podaj nazwę Twojej strony WWW, która będzie wyświetlana, np. przeglądarkach internetowych. Będziesz mógł później zmienić to ustawienie.
  • Nazwa użytkownika – wpisz nazwę pierwszego użytkownika w Twoim systemie WordPress (np. admin). Będziesz z niej korzystał, aby logować się do panelu administracyjnego WordPress. Będziesz mógł później dodać kolejnych użytkowników z uprawnieniami administracyjnymi.
  • Hasło – w tym miejscu będzie wyświetlane hasło, które zostało wygenerowane przez system WordPress. Możesz wpisać własne hasło dostępu, pamiętaj jednak, że powinno być ono silne. Sprawdź: jak tworzyć silne i bezpieczne hasła.
  • Twój e-mail – wpisz adres e-mail, który zostanie przypisany do Twojego pierwszego użytkownika WordPress. Sprawdź poprawność wpisanego adresu e-mail, gdyż stosowany jest on przy procedurze zmiany hasła do konta (np. gdy je zapomnisz).

  Uzupełnij w formularzu wymagane informacje, które są niezbędne do uruchomienia WordPress.

 11. Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych danych, kliknij przycisk: Zainstaluj WordPressa. Jeśli na ekranie zostanie wyświetlony poniższy komunikat, oznacza to, że WordPress został pomyślnie zainstalowany na Twoim hostingu w Domenomania.pl.
  WordPress został zainstalowany, kliknij przycisk: Zaloguj się, aby przejść do swojego WordPressa.
 12. Po zainstalowaniu systemu WordPress, możesz kliknąć przycisk: Zaloguj się, aby przejść do logowania do panelu administracyjnego WordPress (wp-admin). Skorzystaj z innych artykułów w naszym centrum wiedzy, aby dowiedzieć się więcej o WordPress:

Jeśli zainstalowałeś popularną aplikację WordPress ręcznie bez użycia autoinstalatora, możesz dodać taką istniejącą instalację do obsługi przez autoinstalator.

Jak zainstalować WordPress za pomocą autoinstalatora?

WordPress na hostingu w Domenomania.pl możesz zainstalować za pomocą autoinstalatora aplikacji, czyli narzędzia, które umożliwia prostą instalację tego systemu zarządzania treścią (ang. CMS) za pomocą kilku kliknięć myszki. Na hostingu w Domenomania.pl używany jest autoinstalator o nazwie: Installatron, który dostępny jest zarówno dla klientów posiadających panel: cPanel oraz DirectAdmin.

 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie
Promocja na hosting WordPres za 1 zł na 6 miesięcy

Najpopularniejsze frameworki PHP

Język PHP służy przede wszystkim do tworzenia stron internetowych, a także rozmaitych aplikacji. Mając do dyspozycji framework PHP otrzymujesz...

Co to jest Core Web Vitals?

Wskaźniki internetowe to gorący temat w społeczności zajmującej się szeroko pojętym SEO. Jednym z popularnych tematów powiązanych z SEO jest...

Popularne wtyczki do optymalizowania obrazów w WordPress

Obrazy wstawione na stronie internetowej mogą poprawić wrażenia użytkowników odwiedzających Twoją witrynę - wzbudzić zainteresowanie,...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl