Jak zaktualizować WordPress?

słowa kluczowe:
  Promocja na hosting WordPress

  WordPress to obecnie najpopularniejszy system zarządzania treścią. To oprogramowanie do tworzenia stron internetowych. Dzięki modelowi open source oferuje tysiące płatnych oraz bezpłatnych dodatków, wtyczek, integracji oraz gotowych szablonów graficznych. W tym artykule pokazujemy jak zaktualizować WordPress. Jest to proces, który polega na zastąpieniu obecnej wersji systemu zarządzania treścią (CMS) nowszą wersją. Kompletna aktualizacja WordPressa obejmuje aktualizację rdzenia systemu (tzw. Core), wtyczek, motywów i tłumaczeń. Regularne aktualizacje są kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa, wydajności i funkcjonalności Twojej strony internetowej.

  Jak zaktualizować WordPress?

  Dlaczego należy aktualizować WordPress?

  Aktualizacje WordPressa są niezbędne z kilku powodów. Po pierwsze, poprawiają bezpieczeństwo strony, zamykając luki, które mogłyby być wykorzystane przez hakerów. Po drugie, wprowadzają nowe funkcje i ulepszenia, które mogą zwiększyć wydajność i użyteczność Twojej strony. Po trzecie, aktualizacje często zawierają poprawki błędów, które mogły wpływać na działanie strony.

  Przy wykonywaniu aktualizacji warto także pamiętać o prawidłowej kolejności.

  1. Najpierw zaktualizuj rdzeń WordPress
  2. Następnie zaktualizuj wtyczki
  3. Na koniec zaktualizuj swój motyw jako ostatni

  Zachowanie odpowiedniej kolejności jest istotne gdyż po zaktualizowaniu rdzenia system podpowie czy nowe wersje wtyczek oraz motywów będą w 100% kompatybilne z zainstalowaną wersją WordPress.

  Przygotowanie do aktualizacji WordPress

  Należy pamiętać, że aktualizacja WordPress nie zawsze jest bezpieczna, szczególnie kiedy nie przygotujemy się do niej odpowiednio. Może doprowadzić do problemów z działaniem niektórych wtyczek, co prowadzi do utrudnień pojawiających się na naszej stronie. Czasami aktualizacja może powodować awarie na stronie internetowej.

  Przed przystąpieniem do aktualizacji WordPress warto pamiętać o kilku kwestiach:

  Ustaw odpowiednią wersja PHP

  WordPress wykrywa z jakiej wersji PHP korzysta nasz serwer. Jeśli wykryje, że używamy wersji, która jest przestarzała i nie otrzymuje już żadnych aktualizacji, to wyświetli się komunikat „Wymagana jest aktualizacja języka PHP”. Nowsze wersje rdzenia WordPress wymagają co najmniej wersji PHP 8.0 lub wyższej. Upewnij się przed aktualizacją, że na serwerze ustawiona jest właściwa wersja PHP.

  Zrób backup WordPress

  Niestety, w rzadkich przypadkach aktualizacja WordPressa lub wtyczki może spowodować uszkodzenie Twojej witryny. Może się to zdarzyć, jeśli w kodzie występuje błąd lub aktualizacja wprowadza jakiś konflikt z motywem lub wtyczką.

  Zawsze zalecamy utworzenie pełnej  kopii zapasowej WordPressa  przed wykonaniem jakichkolwiek aktualizacji

  Zanim cokolwiek zaktualizujesz, ważne jest, aby wykonać pełną kopię zapasową swojej witryny WordPress, ponieważ zawsze istnieje pewne ryzyko, że aktualizacja może uszkodzić witrynę, bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożny i w jakiej kolejności przeprowadzasz aktualizacje.

  Stwórz wersję deweloperską WordPress

  Jeśli chcesz mieć pewność, że aktualizacja nie stworzy problemów to możesz także utworzyć witrynę przejściową, w której możesz przetestować aktualizacje i wychwycić wszelkie błędy bez narażania działającej witryny. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wprowadzania jakichkolwiek zmian w serwisie WWW. Wersja deweloperska WordPress nie tylko pomoże Ci w przetestowaniu wykonania aktualizacji, ale także może służyć jako narzędzie do testowania i wdrażania jakichkolwiek zmian w serwisie przed opublikowaniem ich w wersji produkcyjnej strony WWW.

  Wykonaj aktualizację w godzinach, kiedy na Twojej stronie jest mało odwiedzin

  Podczas aktualizacji witryna będzie w trybie konserwacji. Oznacza to, że będzie ona niedostępna, a odwiedzający zobaczą informację, że strona WWW jest w trakcie prac konserwacyjnych. Warto o tym pamiętać i wykonać aktualizację w godzinach, kiedy na Twojej stronie jest mały ruch.

  Aktualizacja WordPress trwa zazwyczaj nie dłużej niż kilka minut. Zależne jest to jednak od szybkości hostingu, na którym znajduje się WordPress.

  Jakie są metody aktualizacji WordPress?

  Aktualizację WordPress możemy wykonać na kilka sposobów. Możemy ustawić automatyczne aktualizację WordPress lub wykonywać je ręcznie. Jeśli nie czujemy się pewni w tym temacie warto pomyśleć nad zleceniem aktualizacji WordPress specjalistom. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza witryna nie ulegnie awarii.

  W innym wypadku warto korzystać z usług hostingu WordPress, które zapewniają odpowiednie narzędzia wspomagające proces aktualizacji i dające możliwość cofnięcia zmian w przypadku gdy aktualizacja wywoła błędy.

  Poniżej przedstawiamy sposoby aktualizacji WordPress

  Aktualizacja WordPress w Kokpicie

  Kokpit to jedno z miejsc, w których można przeprowadzić aktualizację WordPress. Aktualizacji możemy dokonać w prosty i szybki sposób poprzez wybranie elementów, które mają być zaktualizowane. Zobacz jak zaktualizować WordPress:

  1. Zaloguj się do panelu administracyjnego WordPress
  2. W lewym menu znajdź i kliknij na „Kokpit”. W rozwiniętym menu wybierz „Aktualizacje”.
  3. Zobaczysz listę dostępnych aktualizacji dla rdzenia WordPress, wtyczek i motywów. Każda z nich będzie miała przycisk „Zaktualizuj teraz”.
  4. Kliknij „Zaktualizuj teraz” przy każdej pozycji, którą chcesz zaktualizować. Zaczynaj od aktualizacji samego WordPressa, a potem przejdź do wtyczek i motywów.

  Po wykonaniu aktualizacji WordPressa trzeba sprawdzić czy wszystko działa poprawnie. Wyczyść pamięć podręczną witryny i następnie wejdź na swoją stronę i sprawdź czy działa poprawnie.

  Inteligentna aktualizacja WordPress w WordPress Toolkit

  Narzędzie WordPress Toolkit oferowane w ramach hostingu WordPress w Domenomania.pl zapewnia funkcję inteligentnej aktualizacji WordPress. Dzięki temu rozwiązaniu już na etapie aktualizacji system sprawdza poprawność działania witryny. Gdy w trakcie aktualizacji wykryje, że mogą wystąpić konflikty to proces ten jest przerwany i wówczas użytkownik otrzyma stosowną informację. Poniżej pokazujemy jak zaktualizować WordPress w sposób inteligentny i nienarażający witryny na problemy po wdrożeniu aktualizacji.

  WordPress Toolkit zapewnia bezproblemową aktualizację WordPress bez przerwy w działaniu witryny.

  1. Zaloguj się do panelu administracyjnego hostingu WordPress
  2. W lewym menu wybierz: WordPress Toolkit
   Uruchamianie WordPress Toolkit w cPanel
  3. Na liście witryn WordPress znajdź tę, którą chcesz zaktualizować. Jeśli witryna będzie wymagała aktualizacji to zobaczysz stosowny komunikat.
   Informacją o możliwości aktualizacji WordPress
  4. W dolnej części ekranu aktywuj funkcję: Inteligentna aktualizacja
   Inteligentna aktualizacja WordPress w WP Toolkit
  5. Rozpocznij proces aktualizacji poprzez kliknięcie: Aktualizacja
   Rozpoczynanie aktualizacji WordPress
  6. System sprawdzi dostępne aktualizacje. Zaznacz opcję „Zaznacz wszystkie aktualizacje” i następnie uruchom proces inteligentnej aktualizacji klikając: Uruchom testy Smart Update
   Lista możliwych aktualizacji do wykonania w aplikacji WordPress
  7. System wykona teraz szereg operacji mających na celu bezpieczną aktualizację WordPress. Cały proces zajmie kilka minut, a w tym czasie system przeanalizuje obecną witrynę, stworzy jej kopię i na niej wykona aktualizację. Następnie sprawdzi poprawność działania zaktualizowanej kopii Twojej witryny WordPress.
   Postęp inteligentnej aktualizacji WordPress
  8. Po kilku minutach otrzymasz wynik testu inteligentnej aktualizacji. System podsumuje ewentualne problemy jakie mogą wystąpić. Jeśli takich nie ma to z powodzeniem możesz wybrać opcję: Zastosuj aktualizacje
   Podsumowanie testów Smart update
  9. System wprowadzi teraz sprawdzone aktualizacje w witrynie WordPress. Proces ten zajmie ponownie kilka minut.
  10. To wszystko. Inteligentna aktualizacja WordPress została przeprowadzona.

  Aktualizacja WordPress przez Autoinstalator

  Aktualizacja przy wykorzystaniu Autoinstalatora ogranicza się do kliku kliknięć myszy. Logując się do Autoinstalatora możesz zweryfikować czy dostępne są aktualizacje i z tego poziomu przeprowadzić cały proces. Poniżej znajdziesz link do artykuły z instrukcją jak zaktualizować WordPress w Autoinstalatorze.

  Co zrobić gdy WordPress nie działa po aktualizacji?

  Czasami po aktualizacji WordPressa mogą wystąpić problemy z działaniem strony. Najczęściej wynika to z niekompatybilności nowej wersji WordPressa z wtyczkami lub motywem, które są używane w witrynie.

  Jeśli Twoja strona przestanie działać po aktualizacji, pierwszym krokiem powinno być wyłączenie wszystkich wtyczek. Możesz to zrobić poprzez panel administracyjny WordPressa.

  Jeśli nie dostępu do Kokpitu to mozesz wyłączyć wtyczki poprzez serwer FTP, jeśli nie możesz zalogować się do panelu. Po wyłączeniu wtyczek, sprawdź, czy strona zaczęła działać. Jeśli tak, włączaj wtyczki pojedynczo, aby zidentyfikować, która z nich powoduje problem.

  Jeśli wyłączenie wtyczek nie rozwiąże problemu, spróbuj przełączyć motyw na domyślny motyw WordPressa.

  Chętnie pomożemy w każdym problemie związanym z WordPress. Napisz do nas na adres: bok@domenomania.pl

  Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

  Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

  Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

  Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

  Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

  WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

  Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

  Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

  Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

  Telefon

  Kontakt w sprawie usług i zamówień

  Czynne:
  poniedziałek - piątek
  8.00 - 16.00
  Infolinia:
  +48 71 715 27 24

  Poczta

  Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

  Czynne:
  poniedziałek - niedziela
  24h na dobę
  Email:
  bok@domenomania.pl