Czy muszę używać SSL na stronie WWW?

Promocja na hosting WordPress

Podstawowym zabezpieczeniem, którego na stronie poszukują odwiedzający, jest certyfikat SSL, którego obecność możemy rozpoznać po symbolu charakterystycznej kłódki przy adresie strony.

Co to jest certyfikat SSL?

SSL (ang. Secure Socket Layer) to powszechnie stosowany protokół sieciowy, który pozwala na nawiązywanie bezpiecznych połączeń i przesyłanie zaszyfrowanych danych pomiędzy serwerem, a użytkownikami końcowymi.

Projektanci algorytmów wyszukiwarek oficjalnie potwierdzają tezy, że witryny stosujące bezpieczne połączenia SSL są wyświetlane wyżej w wynikach wyszukiwania niż strony internetowe, które zapewniają tylko nieszyfrowane połączenia przez protokół HTTP.

Jeśli jesteś właścicielem strony WWW, to z tego powodu warto pomyśleć nad aktywacją bezpiecznego połączenia przez protokół HTTPS na swojej witrynie.

Czy wymagane jest używanie SSL na stronie WWW?

Obecność certyfikatu SSL na stronie internetowej nie jest wymagana, ale jest zalecana z wielu powodów, np.:

  • służy podkreśleniu jej wiarygodności i daje użytkownikom gwarancję, że przesyłane przez nich informacje trafiają bezpośrednio do odbiorcy, bez ryzyka przechwycenia takiego połączenia przez niepowołane osoby (np. hakerów).
  • szybkie płatności za pośrednictwem bankowości internetowej stają się powszechne na całym świecie. Instytucje dostarczające takie e-płatności nie umożliwiają ich zaimplementowania na stronach internetowych, na których nie ma zainstalowanego certyfikatu SSL.
  • posiadanie certyfikatu SSL wpływa nie tylko na to, jak Twoją stronę postrzegają odwiedzające ją osoby, ale również algorytmy wyszukiwarek internetowych. Strony posiadające odpowiednie zabezpieczenia są premiowane i pojawiają się w wynikach wyszukiwania wyżej niż te, które takich zabezpieczeń nie posiadają.
  • jeśli prowadzisz sklep internetowy, to jesteś odpowiedzialny nie tylko za bezpieczeństwo danych samego sklepu, ale również wszystkich danych klientów, które przechowujesz w ramach swojej działalności. Niedostosowanie się do takiego wymogu może prowadzić do poważnych konsekwencji oraz zniszczyć Twój wizerunek wśród potencjalnych klientów. Zadbanie o właściwy certyfikat SSL pomoże Ci uniknąć takich komplikacji.
  • ustawa o RODO wprowadziła szereg wymogów dotyczących dbania o ochronę danych osobowych, a także sposobu, w jaki zebrane informacje powinny być zabezpieczone. Dzięki możliwości szyfrowania i bezpiecznego przesyłania danych, strony posiadające certyfikat SSL spełniają takie wymogi.

Posiadanie przez stronę certyfikatu SSL nie jest tanim chwytem marketingowym, mającym zachęcić klientów do wybrania właśnie Twojej oferty – jest to realne zabezpieczenie chroniące zarówno Twoją stronę, jak i jej użytkowników.

Szereg dodatkowych korzyści, z jakimi wiąże się posiadanie certyfikatu SSL, sprawia, że staje się on niezbędnym elementem, dla każdej firmy, która chce zaistnieć w sieci oraz zapewnić sobie możliwości rozwoju.

Informacje o bezpłatnych i płatnych certyfikatach SSL

Darmowe certyfikaty SSL (np. Let’s Encrypt dla DirectAdmin lub AutoSSL dla cPanel) technologicznie nie różnią się niczym od płatnych certyfikatów SSL, gdyż podobnie jak płatne certyfikaty SSL należy do certyfikatów typu DV.

Darmowy certyfikat SSL analogicznie jak płatne rozwiązania zapewnia szyfrowane połączenie pomiędzy stroną WWW, a osobami ją odwiedzającymi. Bezpłatne certyfikaty SSL są najczęściej wystawiane na krótszy okres czasu (np. na 3 miesiące) niż płatne SSL, które wystawiane są na rok lub nawet dłużej. Jednak darmowe SSL posiadają opcję autoodnawiania, przez kwestia odnawiania certyfikatu SSL nie jest problematyczna.

Jeśli posiadasz prostą stronę WWW, która nie wymaga logowania lub przesyłania przez użytkowników danych osobowych za pomocą formularzy, to bezpłatne certyfikaty SSL powinny Ci wystarczyć.

Posiadając hosting w Domenomania.pl otrzymujesz bezpłatne certyfikaty SSL dla każdej domeny przypisanej do serwera. Darmowy certyfikat SSL generowany jest automatycznie, dzięki czemu nie musisz wykonywać żadnych dodatkowych operacji, aby uzyskać certyfikat SSL (nie musisz go generować, ani instalować), gdyż wszystko dzieje się automatycznie dla każdej domeny przypisanej do hostingu w Domenomania.pl.

Jak zainstalować certyfikat SSL na hostingu?

Proces instalacji certyfikatu SSL w Domenomania.pl różni się w zależności, który panel administracyjny masz aktywny na swoim serwerze.

Po aktywacji darmowego certyfikatu SSL w cPanel, możesz włączyć go przy domenie za pomocą opcji: Wymuś przekierowanie HTTPSJak włączyć wymuszanie certyfikatu SSL w cPanel?

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl