Ile miejsca na serwerze zajmuje WordPress?

Promocja na hosting WordPress

WordPress to jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia stron internetowych na świecie. Jego elastyczność, łatwość obsługi i bogactwo funkcji sprawiają, że jest wyborem numer jeden dla wielu właścicieli stron internetowych. Jednym z pytań, które często zadają początkujący użytkownicy jest to jaki serwer wybrać dla WordPress? Odpowiedź na to pytanie nie jest skomplikowana, ponieważ głównie powinna być podyktowana tym jaką stronę WordPress chcemy utrzymywać oraz tym ile miejsca na serwerze zajmuje WordPress.

Ile miejsca na serwerze zajmuje WordPress?

Co wpływa na rozmiar strony WordPress?

Jeśli Twoja strona internetowa zawiera dużo treści, takich jak artykuły, zdjęcia, filmy itp., może to zająć więcej miejsca na serwerze. Im więcej treści dodajesz na swoją stronę, tym więcej miejsca na serwerze będzie ona zajmować. Zobacz co ma główny wpływ na wielkość witryny WordPress.

Ilość i rodzaj wtyczek

Niektóre wtyczki mogą zajmować więcej miejsca na serwerze, zwłaszcza te, które przechowują dużo danych, takie jak wtyczki do tworzenia kopii zapasowych. Dlatego zawsze warto zastanowić się, które wtyczki są naprawdę niezbędne dla Twojej strony. Im więcej wtyczek wykorzystuje Twoja witryna, tym więcej miejsca potrzebujesz.

Warto zadbać o to, aby strona WordPress korzystała tylko z potrzebnych wtyczek, a np. kopie zapasowe WordPress były wykonywane przez dostawcę hostingu.

Motywy

Niektóre motywy WordPress mogą być dość duże i zająć więcej miejsca na serwerze. Zawsze warto sprawdzić rozmiar motywu przed jego instalacją, aby upewnić się, ze wykupiony plan hostingowy zapewnia odpowiednią ilość miejsca. Ponadto pamiętaj o tym, aby nie przechowywać na serwerze niewykorzystywanych motywów. Zabierają one cenną przestrzeń i ponadto mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo WordPress.

Baza danych

WordPress przechowuje wszystkie informacje takie jak posty, strony, komentarze, ustawienia itp., w bazie danych. Jeśli masz dużo treści, Twoja baza danych może być dość duża. Rozmiar bazy danych szczególnie może być obszerny w przypadku sklepów internetowych WooCommerce.

Media

Zdjęcia, pliki video oraz pozostałe pliki multimedialne (np. instrukcje w formacie PDF czy karty produktów) zajmują często sporo miejsca na serwerze. Jeśli na swojej stronie internetowej przesyłasz dużo zdjęć, filmów lub innych plików multimedialnych, mogą one zająć dużo miejsca. Warto wówczas zadbać o to by zdjęcia były zoptymalizowane i obsługiwane przez formaty nowych generacji. W przypadku dużej ilości plików video warto rozważyć wykorzystanie zewnętrznych magazynów do streamowania filmów jak np. serwis YouTube czy Vimeo.

Ważne jest, aby umieścić swoją stronę opartą na WordPress na odpowiednim hostingu. Domenomania.pl oferuje hosting dla WordPress gwarantujący pakiety dla różnego rozmiaru stron WWW.

Jak sprawdzić rozmiar strony WordPress?

Zrozumienie, ile miejsca zajmuje Twoja strona internetowa na WordPressie, jest kluczowe dla optymalnego zarządzania zasobami serwera i zapewnienia płynnej pracy Twojej strony – oto kilka sposobów, jak to sprawdzić.

W Kokpicie WordPress

 1. Zaloguj się do swojego kokpitu WordPressa.
 2. Wybierz z menu pozycję „Narzędzia”, a następnie: Stan witryny
  Stan witryny WordPress
 3. W sekcji „Informacja” rozwiń zakładkę „Foldery i rozmiary”. Zobaczysz informacje o zajętości miejsca na serwerze z podziałem na pliki instalacji WordPressa, katalogi motywów i wtyczek oraz dane wgrane przez Ciebie.
  Zakładka Foldery i rozmiary w sekcji Informacje

Panel administracyjny Hostingu WordPress

Korzystając z hostingu dla WordPress w Domenomania.pl możesz w łatwy sposób zweryfikować zajętość serwera. Zobacz jak to wykonać i sprawdzić ile miejsca na serwerze zajmuje WordPress.

 1. Zaloguj się do panelu administracyjnego serwera
 2. W sekcji „Pliki” wybierz: Wykorzystanie dysku
  Informacje o wykorzystaniu dysku w cPanel
 3. W miejscu z tym znajduje się lista folderów na Twoim serwerze. Po prawej stronie znajdziesz informację na temat tego ile miejsca zajmuje dany folder.
 4. Zlokalizuj na liście folder z nazwą Twojej strony WordPress i sprawdź jej wielkość.
  Wielkość folderów na serwerze cPanel

Konsola SSH (dla zaawansowanych użytkowników)

Jeśli posiadasz serwer z dostępem SSH to możesz wówczas w taki sposób zweryfikować rozmiar folderów, w których znajduje się witryna WordPress. Czynność ta wymaga wiedzy na temat lokalizacji witryny w strukturze katalogów na serwerze.

 1. Zaloguj się do swojego serwera za pomocą SSH wykrozystując Klienta SSH. Polecamy w tym wypadku oprogramowanie PuTTy.
 2. Przejdź do katalogu, który chcesz sprawdzić, używając komendy cd. Na przykład, jeśli chcesz sprawdzić katalog główny Twojej strony WordPress, możesz wpisać cd /var/www/html (ścieżka może się różnić w zależności od konfiguracji Twojego serwera).
 3. Po przejściu do odpowiedniego katalogu, użyj komendy du -sh do sprawdzenia jego rozmiaru. Ta komenda zwróci całkowity rozmiar bieżącego katalogu.

Pamiętaj, że te metody mogą dawać nieco różne wyniki, w zależności od tego, jak są liczone różne typy plików i danych. W każdym przypadku dają one jednak dobry punkt odniesienia do zrozumienia, ile miejsca zajmuje Twoja strona WordPress.

Ile waży WordPress? – przykłady

Podstawowa instalacja WordPressa bez dodatkowych motywów, wtyczek czy mediów, zajmuje około 60-70 MB. Jednak zaleca się, aby mieć co najmniej 1GB miejsca na serwerze dla strony internetowej WordPress, aby zapewnić miejsce na treść, wtyczek, motywów i pozostałych plików. Pamiętaj, że te liczby mogą się różnić w zależności od specyfiki Twojej strony internetowej. Zawsze warto monitorować użycie miejsca na serwerze i dostosowywać je do potrzeb Twojej strony. Zobacz poniższe przykłady ile miejsca zajmuje strona WordPress w poszczególnej konfiguracji.

 • Najnowsza wersja WordPress (6.2.2) wraz z preinstalowaną wtyczką Hello Dolly oraz Aksimet – 67,18MB
 • WordPress 6.2.2 & Yoast SEO & Lite Speed Cache – 67,60MB
 • WordPress 6.2.2 &  Hello Elementor – 69,06MB
 • WordPress 6.2.2 & WooCommerce & motyw Store Front – 69,06MB

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl