Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Promocja na hosting WordPress

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do adresata została przez niego przeczytana lub w ogóle odebrana. Dlaczego potwierdzenie odczytu jako funkcjonalność działa bez problemu w komunikatorach typu WhatsApp lub Messenger?

W przypadku wysłania wiadomości do adresata zazwyczaj przyjmuje się, że jeśli nie otrzymasz wiadomości zwrotnej, np. typu Mailer Deamon, to można uznać, że wiadomość została dostarczona bez problemów na adres e-mail adresata. W najgorszym wypadku nasza wiadomość znajdzie się w folderze SPAM adresata, a w najlepszym wypadku pojawi się w jego skrzynce odbiorczej i będzie czekała odczytanie.

Wybierz niezawodny hosting w Domenomania.pl, aby utworzyć skrzynki e-mail, z których wiadomości będą szybko dostarczane do wszystkich Twoich adresatów.

Dlaczego nie widzę czy wiadomość e-mail została dostarczona?

  • Obawy dotyczące prywatności – poczta e-mail uznawana jest za bardziej oficjalny i formalny sposób komunikacji w porównaniu do komunikatorów internetowych, takich jak WhatsApp czy Messenger. Umożliwienie nadawcom śledzenia czy wiadomość e-mail została przeczytana może zostać uznane za naruszenie prywatności. Użytkownicy mogą nie życzyć sobie, aby nadawcy wiedzieli czy przeczytali wiadomość e-mail – zwłaszcza, jeśli potrzebują czasu na przemyślenie swojej odpowiedzi lub w ogóle nie zamierzają odpowiadać.
  • Ograniczenia techniczne i protokoły poczty e-mail – poczta e-mail działa w oparciu o protokół SMTP (Simple Mail Transfer Protocol), który odpowiedzialny jest za wysyłanie wiadomości e-mail. SMTP nie zawiera funkcji potwierdzania odczytu. Chociaż niektóre programy do obsługi poczty e-mail oferują funkcje potwierdzenia odczytu, to są one implementowane na poziomie samej aplikacji i mogą wymagać, aby klient pocztowy adresata również obsługiwał taką funkcję. Wiele programów pocztowych domyślnie ignoruje żądania dotyczące statusu odczytania wiadomości ze względu na kwestie prywatności.
  • Brak uniwersalnego wsparcia – aby potwierdzenia odczytu działały poprawnie, konieczne byłoby uniwersalne rozwiązanie zaimplementowane, np. na serwerach pocztowych lub w ramach programów pocztowych. Jednak ze względu na zdecentralizowany charakter systemów oraz różnorodność programów i serwerów pocztowych, wdrożenie WSZĘDZIE uniwersalnego rozwiązania jest bardzo trudnym zadaniem. Każdy program oraz serwer poczty e-mail posiada indywidualny zestaw funkcji i ustawień (co utrudnia standaryzację funkcji potwierdzania przeczytania wiadomości).
  • Możliwość nadużyć – zezwolenie nadawcom na śledzenie faktu odczytania wiadomości e-mail może prowadzić do nadużyć, takich jak: nowe metody spamu lub próby wyłudzania informacji (np. zbieranie informacji o tym, które adresy e-mail są aktywne i o któej godzinie odbiorcy najczęściej otwierają odebrane wiadomości). Może to prowadzić do wzrostu zagrożeń związanych z ochroną prywatności oraz bezpieczeństwa użytkowników.
  • Rozwiązania alternatywne – zaleca się bezpośrednie wezwania do działania umieszczane w treści wysyłanych wiadomości e-mail (np. prośba o odpowiedź, używanie linków śledzących w e-mailach marketingowych lub korzystanie z aplikacji do marketingu e-mail, które umożliwiają śledzenie wskaźnika otwarcia wiadomości przez subskrybentów newslettera).

Zobacz także:

Potwierdzenia odczytu w programach pocztowych

Niektóre programy do obsługi poczty e-mail posiadają funkcje potwierdzenia odczytu – są one implementowane na poziomie aplikacji i wymagają, aby klient pocztowy adresata również obsługiwał takie żądania. Jeśli przejdziesz do ustawień aplikacji pocztowej lub skorzystasz z Webmail Roundcube w Domenomania.pl to opcja żądania potwierdzenia odczytu wiadomości będzie dostępna.

Wielu klientów poczty e-mail domyślnie ignoruje te żądania, tak samo, jak ignorują to użytkownicy aplikacji ze względu na obawy związane z prywatnością. Pomimo, że opisana funkcjonalność potwierdzenia odczytania wiadomości jest domyślnie aktywna w komunikatorach typu WhatsApp czy Messenger, zupełnie inaczej działa to w programach pocztowych (nie dzieje się to automatycznie).

Różnice między ustawieniami programów pocztowych

Opcja żądania potwierdzenia odczytu może być dostępna w niektórych programach pocztowych oraz Webmail, takich jak Roundcube w Domenomania.pl, ale skuteczność takiej funkcji może być zależna od kilku czynników:

  • Akceptacja przez odbiorcę – aby potwierdzenie odczytu było wysłane, odbiorca musi wyrazić na to zgodę. W wielu klientach poczty odbiorcy są pytani przez aplikacje czy chcą wysłać potwierdzenie odczytu. Istnieje możliwość odmowy co czyni, że funkcja staje się zawodna (nie mamy pewności czy wiadomość została odczytana).
  • Ustawienia prywatności – użytkownicy i administratorzy systemów pocztowych mogą dostosować ustawienia prywatności, aby domyślnie ignorować lub blokować żądania potwierdzenia odczytu. To podejście jest często stosowane w celu ochrony prywatności użytkowników i zablokowania możliwości śledzenia.
  • Różnice między platformami – komunikatory takie jak WhatsApp czy Messenger zostały zaprojektowane z myślą o błyskawicznej komunikacji i domyślnie zawierają funkcje potwierdzania odczytu. Komunikatory funkcjonują w zamkniętym środowisku na serwerach dostawcy oprogramowania, na których wszyscy użytkownicy posiadają takie same możliwości podczas korzystania z komunikatorów. Serwery poczty e-mail funkcjonują w zdecentralizowanym i otwartym środowisku, gdzie konfiguracja może być indywidualnie ustawiana przez użytkowników oraz administratorów – jako nadawca nie mamy pewności, że adresat naszej wiadomości e-mail korzysta z tego samego środowiska.
  • Ręczna akcja użytkownika – w przypadku poczty e-mail potwierdzenie odczytu często wymaga świadomej decyzji odbiorcy, że chce wysłać takie potwierdzenie do nadawcy. Nie wszyscy mogą chcieć wysyłać takie powiadomienia do użytkowników, od których otrzymali wiadomości e-mail.

Możesz łatwo skonfigurować wysyłanie wiadomości za pomocą protokołu SMTP w WordPress. Takie ustawienie zwiększy poziom dostarczania wiadomości e-mail, które wysyłane są z poziomu Twojego WordPress (z powodu zastąpienia domyślnej funkcji mail, która może być blokowana przez inne serwery pocztowe):

Dla kogo potwierdzenie odczytu e-mail?

Podsumowując, chociaż w niektórych systemach poczty e-mail istnieje opcja potwierdzania przeczytania wiadomości, to jej użycie może być ograniczane m.in. ze względu na kwestie prywatności, ograniczenia techniczne oraz zagrożenia nadużyć. Dla administratorów serwerów pocztowych priorytetem jest prywatność użytkowników oraz kontrola pocztą przychodzącą i wychodzącą – dlatego potwierdzenia odczytu nie są tak powszechnie dostępne jak w przypadku popularnych komunikatorów internetowych.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl