Darmowe czy płatne szablony WordPress?

Promocja na hosting WordPress

Szablony WordPress to jeden z kluczowych elementów, dzięki którym tworzenie strony WWW w tym popularnym CMS jest naprawdę przyjemne i proste. Skorzystaj z biblioteki WordPress, aby zainstalować dowolny z kilku tysięcy szablonów.

Możesz też kupić szablony premium, które znajdziesz w ofercie wielu wydawców, a które mogą wnieść w Twoją witrynę internetową unikalny styl oraz wiele ciekawych funkcjonalności. Dowiedz się więcej i zdecyduj, które szablony WordPress (płatne czy darmowe) lepiej spełnią Twoje oczekiwania.

Płatne szablony WordPress

Darmowe motywy WordPress robią wrażenie, szczególnie że biblioteka liczy kilka tysięcy skórek, które dodatkowo przechodzą weryfikację zespołu WordPress zanim trafią do oficjalnego repozytorium. Jednak płatne szablony WordPress mogą spełnić bardziej złożone oczekiwania firm, które oczekują unikalnego wyglądu, możliwości personalizowania parametrów oraz unikalnych rozwiązań i funkcji potrzebnych użytkownikom.

Jeśli planujesz uruchomienie strony internetowej, oczekujesz atrakcyjnego wyglądu, a zarazem większych możliwości personalizowania skórki, darmowy motyw może okazać się niewystarczający. Motywy premium dają większe szanse na wyprzedzenie konkurencji i bycie wyjątkowym w sieci Internet.

Motywy premium, czyli płatne szablony, to w większości przypadków produkty, które cechują się unikalnym wyglądem, zaawansowanymi możliwościami ich edycji (np. za pomocą wbudowanych kreatorów) oraz unikalnymi funkcjonalnościami. Większość z nich posiada także preinstalowane wtyczki, niezbędne do uzyskania określonych efektów i uruchomienia konkretnych mechanizmów w witrynie, np. pozwalają od razu uruchomić sklep internetowy (bez dodatkowej konfiguracji i instalowania dodatkowych narzędzi).

Płatne szablony WordPress są warte swojej ceny, ponieważ poza wyglądem i wspomnianymi wtyczkami (np. kreatorami motywu), otrzymujemy zwykle długoterminowe wsparcie techniczne autorów, jak również regularne aktualizacje.

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, to motyw premium zdecydowanie szybciej spełni te kryteria, jeśli nie od początku funkcjonowania witryny, to z czasem, kiedy wciąż będziesz mógł liczyć na wsparcie jego twórców. I tak samo możesz na nie liczyć podczas codziennego korzystania z szablonu, gdyż większość autorów płatnych szablonów, chętnie podejmuje się wdrożenia rozwiązań i zmian, jeśli z nimi się skontaktujesz.

Może się okazać, że uruchamiając prostą stronę WWW, która docelowo ma być lekka, kupisz motyw Premium, który będzie przesycony różnymi elementami i narzędziami. Strona może działać wolniej, niż pierwotnie zakładałeś i co umożliwiłby Ci prosty (bezpłatny) szablon. Jednak WordPress oferuje tyle dużo funkcji, że „odchudzanie” szablonu (jeśli jest warty tego, aby go kupić i używać) nie będzie stanowiło większego problemu.

Bezpłatne szablony WordPress

Bezpłatne szablony WordPress to element CMS, który dla większości użytkowników stanowi fundament budowania witryn internetowych. Biblioteka WordPress liczy dziś kilka tysięcy szablonów, od prostych (np. jednostronicowych), po bardziej złożone – gotowe nawet na obsługę sklepu internetowego lub budowę rozbudowanego serwisu informacyjnego.

Darmowe szablony WordPress są często robione przez mniej znanych twórców, ale i duże firmy, które oferują wybrany szablon za darmo, ale także w wersji premium, które odblokowują dodatkowe funkcje niedostępne w ich bezpłatnych wersjach.

Dla twórców umieszczenie szablonów w bibliotece WordPress to także forma reklamy. Zdarza się, że za dodatkową dotacją, twórcy są gotowi pomóc w rozbudowie szablonu lub wprowadzeniu istotnych z Twojego punktu widzenia modyfikacji.

Zanim szablony trafią do biblioteki WordPress, skąd będziesz mógł je pobrać za darmo, przechodzą szereg testów wykonywanych przez zespół WordPress. Dzięki temu masz gwarancję, że zainstalowany szablon, nawet jeśli nie jest zbyt popularny lub nie cieszy się najwyższymi ocenami, został przygotowany zgodnie z wytycznymi WordPress (czyli jest bezpieczny i nie posiada błędów, przez które mógłbyś narazić siebie i użytkowników, np. na przechwycenie danych).

Bezpłatne szablony WordPress pozwolą Ci nadać unikalny wygląd stronie internetowej

Instalując darmowe szablony WordPress powinieneś liczyć się z tym, że nie zawsze będą one tak atrakcyjne jak motywy premium. Wciąż możesz dostosować ich wygląd za pomocą narzędzi dostępnych w panelu lub zwrócić się o pomoc do autora. Spodziewaj się jednak, że dla wielu bezpłatnych szablonów po prostu nie uzyskasz pomocy, a ich czas wsparcia i aktualizacji, szybko może dobiec końca – co spowoduje, że szablon może być przyczyną ataków na Twoją witrynę internetową.

Przeglądając bibliotekę darmowych szablonów WordPress warto zwrócić uwagę na oceny motywów i komentarze użytkowników, aby uniknąć niepotrzebnych niedogodności w przyszłości.

Podsumowanie: darmowe czy płatne szablony?

WordPress oferuje tysiące bezpłatnych motywów oraz drugie tyle (lub więcej) dostępnych w różnego rodzaju marketach lub bezpośrednio na stronach producentów. Wybór jest naprawdę ogromny i zlecanie budowania witryny od podstaw zewnętrznej firmie, może całkowicie minąć się z celem, kiedy chcesz większością konfiguracji zająć się samodzielnie.

To co odróżnia motywy płatne od bezpłatnych, a na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, to przede wszystkim wsparcie i aktualizacje. Jeśli przyjrzysz się ofercie i komentarzom, to łatwo przekonasz się, że motywy płatne pod tym względem są najlepszym wyborem. Pomyśl o tym, nawet jeśli zaczynasz od prostej witryny internetowej.

Innym powodem, dla którego będziesz musiał się przyjrzeć obu motywom, to możliwości ich edycji, personalizacji wyglądu, wbudowane narzędzia, np. kreator motywu czy wszystkie dołączane do motywów dodatki. Motywy premium, chociaż mogą się początkowo wydawać drogim rozwiązaniem, zawierają w sobie praktycznie wszystko czego potrzebujesz, aby uruchomić, spersonalizować i skonfigurować witrynę, co przy większych projektach znacznie skróci czas do opublikowania strony. Być może nie będziesz nawet potrzebował pomocy agencji.

Nie ma najlepszej opcji. Każde rozwiązanie jest dobre, ale wybór powinien być uzależniony od tego czego naprawdę potrzebujesz. Jeśli chcesz po prostu pojawić się w sieci, to darmowy szablon znacznie obniża koszty wejścia. Jeśli myślisz o rozwoju witryny i chcesz od początku zapewnić jej unikalny wygląd oraz oczekujesz konkretnych funkcjonalności, to wybierz płatny motyw premium.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl