Systemy CMS – TOP 10 na rok 2022

Promocja na hosting

Systemy CMS cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na możliwość łatwego i efektywnego zarządzania treścią. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie 10 najpopularniejszych systemów CMS na rok 2021 i 2022.

Dobry system CMS to doskonałe narzędzie praktycznie dla każdego. Pamiętaj, że większość dostępnych systemów zarządzania treścią nie wymaga dodatkowych opłat.

Co to CMS?

CMS to skrót od słowa z języka angielskiego, czyli: Content Management System. CMS jest narzędziem i aplikacją internetową, którą współpracuje ze stronami internetowymi i pozwala użytkownikowi na publikowanie nowych postów, modyfikowania stron czy tworzenia tzw. landing page.

Z poziomu CMS możemy zmieniać wygląd strony, a także konkretnych treści. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość korzystania za pośrednictwem przeglądarki – bez konieczności znajomości języków programowania. Po zalogowaniu, otrzymasz dostęp do panelu administracyjnego gdzie znajdują się wszystkie dostępne narzędzia. Na rynku dostępny jest szereg darmowych systemów CMS, które cieszą się ogromną popularnością.

System CMS może być także stworzony na zlecenie klienta. Specjaliści dopasowują go do indywidualnych potrzeb – przez co korzystanie może być nieco łatwiejsze i dostosowane do specyfiki danego użytkownika. Najczęściej takie zadania wykonują agencje interaktywne i wymaga większego budżetu.

Jeśli nie posiadasz indywidualnych potrzeb to decydowanie lepszym wyborem są systemy zarządzania treścią typu Open Source. Przede wszystkim nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z ich instalacją. Dodatkowo, twórcy umożliwiają instalowanie rozmaitych wtyczek, zwiększających funkcjonalność strony internetowej. Ponadto systemy takie można dostosowywać i rozbudowywać według własnych potrzeb.

System CMS – dla kogo?

System CMS jest doskonałym wyborem dla użytkowników, którzy w prosty sposób chcą personalizować i udoskonalać swoją stronę. Dzięki CMS osoby bez specjalistycznej wiedzy będą w stanie stworzyć stronę internetową i w pełni ją obsłużyć.

Warto również wspomnieć, że systemy zarządzania treścią są wprost idealne dla właścicieli sklepów internetowych. Integracja produktów jest niezwykle prosta i pozwala na stałe wprowadzanie zmian mogących zwiększyć sprzedaż.

Porównanie systemów CMS

Systemy do zarządzania treścią w wielu przypadkach posiadają wiele wspólnych cech i funkcjonalności. To jaki system wybierzemy często uwarunkowane jest przyzwyczajeniami i popularnością danego CMS.

Warto postawić na system, który jest stabilny, bezpieczny i szybko działający. Ponadto warto zwrócić uwagę by był popularnym narzędziem. W ten sposób zapewnisz sobie możliwość współpracy z wieloma specjalistami w zakresie danego systemu CMS, jeśli będziesz potrzebować ich pomocy.

WordPress

To najpopularniejszy system zarządzania treścią, z którego korzystają miliony użytkowników. Platforma została zaprojektowana z zastosowaniem PHP i MySQL. Największymi zaletami jest intuicyjna obsługa i ogromne możliwości.

WordPress jako system CMS jest całkowicie bezpłatny. Twórcy udostępniają WordPressa jako projekt Open Source – co pozwala deweloperom na tworzenie rozmaitych wtyczek zwiększających funkcjonalność.

WordPress jest przyjazny SEO – dlatego strony wykorzystujące tę platformę bardzo dobrze radzą sobie w wynikach wyszukiwania. Ze względu na dużą popularność, użytkownicy mają problemy z częstymi atakami hakerskimi – co jest jednym z największych minusów tego systemu CMS.

WordPress sprawdza się doskonale przy małych projektach i blogach. Ponadto coraz częściej stosowany jest do budowy bardziej rozbudowanych serwisów internetowych i portali.

Strony WordPress często ulegają atakom hakerskim. Pamiętaj, aby zapewnić swojej witrynie bezpieczny hosting WordPress gwarantujący odpowiednią ochronę dla Twojej witryny internetowej.

Joomla

Przed pojawieniem się WordPressa, to Joomla była najpopularniejszym systemem do zarządzania treściami na stronach internetowych. Stosowana była chętnie przez duże portale korporacyjne, strony rządowe, agencje internetowe, a także mniejsze firmy.

Platforma Joomla podobnie jak WordPress została napisana w języku PHP z zastosowaniem baz danych MySQL. Wbrew pozorom Joomla nadal ma szerokie grono zadowolonych użytkowników. Na tle konkurentów Joomla wyróżnia się intuicyjną i bardzo prostą obsługą. To godny konkurent dla WordPressa zwłaszcza, że aktualnie powstała Joomla 4.0, która zapewnia wsparcie dostępności cyfrowej (WCAG).

Drupal

To kolejny darmowy system zarządzania treścią, który jest dostępny w oparciu o licencję typu Open Source. CMS Drupal napisany w języku PHP swoim wyglądem przypomina platformę WordPress i Joomla. Z Drupala korzysta m.in producent samochodów Tesla, Uniwersytet w Oksfordzie, Komisja Europejska czy marka odzieżowa Hermes.

Wśród wielu przydatnych funkcji znajdziemy również możliwość instalowania wtyczek i modyfikowania szablonów. Drupal jest narzędziem stosowanym przez bardziej zaawansowanych użytkowników. Gwarantuje odpowiednią szybkość i stabilność działania. Ponadto jest elastyczny i możliwa jest jego rozbudowa lub modyfikacja pod własne potrzeby. Bardzo dobrze sprawdza się także jako silnik dla sklepów internetowych z uwagi na wbudowany moduł e-commerce.

TYPO 3

TYPO 3 CMS jest w pełni darmowym oprogramowaniem do zarządzania treścią. Modułowy charakter platformy sprawia, że może być ona stosowana jako skrypt w witrynie internetowej, a także służyć do obsługi bardzo dużych portali dostępnych w kilku językach.

System administracyjny w TYPO 3 został zaprojektowany, aby z łatwością obsługiwać rozmaite strony. Zarządzanie treścią obejmuje tworzenie, edytowanie, archiwizowanie, publikowanie, współpracę, raportowanie, a także dystrybucję treści w witrynie. Z TYPO 3 korzystają tacy giganci jak: Mercedes czy Sony – co potwierdza jego wysoką skuteczność.

Ghost

Ghost powstał w 2013 roku początkowo jako projekt, który mógł być wspierany w serwisie Kickstarter. Głównym założeniem było stworzenie uniwersalnej platformy dla pisarzy, a także dziennikarzy. Przez lata Ghost zmienił swój charakter i jest teraz używany do budowy dowolnych stron internetowych – zarówno do małych blogów po duże portale internetowe.

Ghost to system zarządzania treścią, w którym  czytelnicy wykupują aktywną subskrypcję i korzystają z dostępnych treści. Do 500 użytkowników Ghost jest w pełni darmowy. Powyżej tej liczby ceny zaczynają się od 9 dolarów miesięcznie za pakiet Starter i sięgają 199 dolarów za pakiet Biznes.

dotCMS

dotCMS jest hybrydowym systemem CMS, który działa na licencji Open Source, który został stworzony w oparciu o technologię Java. Jednak funkcjonowanie tej platformy jest trochę inne od tych wcześniej przedstawionych.

Przy systemie dotCMS zamiast gotowego systemu otrzymujemy całą infrastrukturę do wdrożenia na stronie. To doskonała propozycja dla programistów, którzy mają doświadczenie pozwalające na wykorzystanie pełnego potencjału dotCMS.

Grav

To jeden z najprostszych systemów zarządzania treścią dostępnych na rynku. W tym przypadku tworzenie i dodawanie treści opiera się na edytorze tekstowym Markdown. Grav nie wykorzystuje bazy danych – dlatego nie obciąża on znacząco serwera. Instalacja jak i sama obsługa nie powinna sprawić użytkownikom większego problemu.

Craft CMS

To dość nietypowy system zarządzania treścią skierowany głównie do programistów. Twórcy Craft CMS wyszli z założenia, że content dostarczany przez użytkownika jest najważniejszy i to w oparciu o niego należy zbudować całą infrastrukturę.

Przy użyciu Craft CMS można w czasie rzeczywistym tworzyć od podstaw każdy element strony. W tym przypadku nie mamy do czynienia z gotowymi szablonami. Wszystko leży po stronie osoby tworzącej daną witrynę. Jednak trzeba powiedzieć, że Craft CMS dostarcza wiele świetnych rozwiązań, które mogą być zastosowane przy rozmaitych obszarach.

Ibexa DXP

System CMS Ibexa DXP zastąpił system znany pod nazwą eZ Platform – pozwalający na projektowanie i tworzenie stron internetowych, aplikacji internetowych, a także sklepów eCommerce.

Ibexa DXP podobnie jak pozostałe popularne systemy CMS została zbudowana w oparciu o PHP – co przed programistami otwiera wiele możliwości. Architektura systemu umożliwia rozszerzanie i modyfikowanie podstawowych funkcjonalności, a także korzystanie z narzędzi innych firm. Producent stworzył wiele rozszerzeń zwiększających funkcjonalność.

Expression Engine 6

Kolejny darmowy system CMS stworzony w oparciu o język PHP. Najnowsza wersja oznaczona cyfrą 6 otrzymała kilka ważnych zmian. Przede wszystkim przeprojektowano pasek nawigacyjny, a także udoskonalono menadżer plików.

Expression Engine 6 oferuje dostęp do rozmaitych wtyczek i rozszerzeń. Jeśli WordPress posiada według Ciebie zbyt wiele opcji, to ten system zarządzania treścią do prostych stron WWW powinien być idealny.

Jaki CMS wybrać w 2022?

Wybór odpowiedniego systemu CMS powinien być uwarunkowany tym do jakich celów ma być przeznaczony. Nie ma jednak wątpliwości, że jeśli planujesz stworzyć niedużą witrynę WWW i w intuicyjny sposób zarządzać treścią to najlepszym wyborem będzie WordPress. System ten używany jest przez miliony użytkowników na całym świecie i jest stale rozwijany. Na rynku nie brakuje także specjalistów, którzy zapewnią odpowiednie wsparcie gdy będzie Ci potrzebne.

Ponadto warto zwrócić także uwagę na popularny CMS Joomla oraz zyskujący na popularności CMS Drupal. Oba te systemy CMS całkiem niedawno zostały zmodernizowane przez producentów i aktualnie zapewniają większe możliwości. Szczególnie warto skierować swoją uwagę na system Joomla, który być może wraz z wejściem wersji 4.0 przeżyje swoją „drugą młodość”.

Serwery wyposażone w dyski SSD NVMe to gwarancja szybkości działania witryny WordPress. Postaw na sprawdzone rozwiązanie i napędź swoją stronę WWW hostingiem stworzonym dla systemu WordPress.

Na który system CMS postawić w pierwszej kolejności?

  1. WordPress
  2. Drupal
  3. Joomla

Jak uzyskać kod authinfo w home.pl?

Usługa utrzymania domen internetowych jest z reguły podobna u wielu dostawców. Obejmuje podstawowe elementy, takie jak rejestracja, odnowienie i...

Jak przenieść stronę WWW z webd.pl na inny serwer?

Jeśli masz już stronę internetową umieszczoną na serwerze u innego operatora jak np. webd.pl to możesz ją bezproblemowo przenieść do firmy...

Jak przenieść stronę WWW z hostinghouse.pl na inny serwer?

Jeśli masz już stronę internetową umieszczoną na serwerze u innego operatora jak np. hostinghouse.pl to możesz ją bezproblemowo przenieść do...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl