Systemy CMS – TOP 10 na rok 2022

słowa kluczowe:
Promocja na hosting WordPres za 1 zł na 6 miesięcy

Systemy CMS cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na możliwość łatwego i efektywnego zarządzania treścią. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie 10 najpopularniejszych systemów CMS na rok 2021 i 2022.

Co to CMS?

CMS, czyli Content Management System to narzędzie, które współpracuje ze stronami internetowi i pozwala użytkownikowi na publikowanie nowych postów, modyfikowania stron, czy tworzenia tzw. landing page. Z jego poziomu możemy również zmieniać wygląd strony, a także konkretnych treści. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość korzystania za pośrednictwem przeglądarki. Po zalogowaniu otrzymasz dostęp do panelu administracyjnego, gdzie znajdują się wszystkie dostępne narzędzia. Na rynku dostępny jest szereg darmowych systemów CMS, które cieszą się ogromną popularnością.

System CMS może być także stworzony na zlecenie klienta. Specjaliści dopasowują go do indywidualnych potrzeb, przez co korzystanie może być nieco łatwiejsze i dostosowane do specyfiki danego użytkownika. Najczęściej takie zadania wykonują agencje interaktywne i wymaga większego budżetu.

Jeśli nie posiadasz indywidualnych potrzeb to decydowanie lepszym wyborem są systemy zarządzania treścią typu Open Source. Przede wszystkim nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z ich instalacją. Dodatkowo, twórcy umożliwiają instalowanie rozmaitych wtyczek, zwiększających funkcjonalność strony internetowej. Ponadto systemy takie także można dostosowywać i rozbudowywać dla własnych potrzeb.

System CMS – dla kogo?

System CMS jest doskonałym wyborem dla użytkowników, którzy w prosty sposób chcą personalizować i udoskonalać swoją stronę. Dzięki CMS, osoby bez specjalistycznej wiedzy będą w stanie stworzyć stronę internetową i w pełni ją obsłużyć. Warto również wspomnieć, że systemy zarządzania treścią są wprost idealne dla właścicieli sklepów internetowych. Integracja produktów jest niezwykle prosta i pozwala na stałe wprowadzanie zmian, mogących zwiększyć sprzedaż.

Dobry system CMS to doskonałe narzędzie praktycznie dla każdego. Pamiętaj, że większość dostępnych systemów zarządzania treścią nie wymaga dodatkowych opłat.


Porównanie systemów CMS

Systemy do zarządzania treścią w wielu przypadkach posiadają wiele wspólnych cech i funkcjonalności. To jaki system wybierzemy często uwarunkowane jest przyzwyczajeniami i popularnością danego CMS. Warto jednak pozostawić na system, który jest stabilny, bezpieczny i szybko działający. Ponadto warto zwrócić uwagę by także był popualrnym narzedziem. W ten sosób zapewnisz sobie możliwość współpracy z wieloma specjalistami w zakresie danego systemu CMS jeśli będziesz potrzebować ich pomocy.

WordPress

To najpopularniejszy system zarządzania treścią, z którego korzystają miliony użytkowników. Platforma została zaprojektowana z wykorzystaniem PHP i MySQL. Dla użytkowników najważniejszą kwestią jest intuicyjna obsługa i ogromne możliwości. Ten system CMS jest całkowicie bezpłatny. Twórcy udostępniają WordPressa jako projekt Open Source, co pozwala deweloperom na tworzenie rozmaitych wtyczek zwiększających funkcjonalność. WordPress jest przyjazny SEO, dlatego strony wykorzystujące tą platformę bardzo dobre radzą sobie w wynikach wyszukiwania. Ze względu na dużą popularność, użytkownicy mają problemy z częstymi atakami hakerskimi. WordPress sprawdza się doskonale przy małych projektach i blogach. Ponadto coraz częściej stosowany jest do budowy bardziej rozbudowanych serwisów internetowych i portali.

Strony WordPress często ulegają atakom hakerskim. Pamiętaj, aby zapewnić swojej witrynie bezpieczny hosting WordPress, gwarantujący odpowiednią ochronę.

Joomla

Przed pojawieniem się WordPressa, to Joomla była najpopularniejszym systemem do zarządzania treściami na stronach internetowych. Wykorzystywana chętnie przez duże portale korporacyjne, strony rządowe, agencje internetowe, a także mniejsze firmy. Platforma napisana w języku PHP i wykorzystująca bazę MySQL nadal ma szerokie grono zadowolonych użytkowników. Na tle konkurentów, Joomla wyróżnia się intuicyjną i bardzo prostą obsługą. To godny konkurent dla WordPressa zwłaszcza, że aktualnie powstała Joomla 4.0, która zapewnia wsparcie dostępności cyfrowej (WCAG).

Drupal

To kolejny darmowy system zarządzania treścią, który jest dostępny w oparciu o licencję typu Open Source. Napisany w języku PHP swoim wyglądem przypomina platformę WordPress i Joomla. Z Drupala korzysta m.in producent samochodów Tesla, Uniwersytet w Oksfordzie, Komisja Europejska, czy maska odzieżowa Hermes. Wśród wielu przydatnych funkcji znajdziemy również możliwość instalowania wtyczek i modyfikowania szablonów. Drupal jest narzędziem stosowanym przez bardziej zaawansowanych użytkowników. Gwarantuje on odpowiednią szybkość i stabilność działania. Ponadto jest elastyczny i możliwa jest jego rozbudowa lub modyfikacja pod własne potrzeby. Bardzo dobrze sprawdza się także jako silnik dla sklepów internetowych z uwagi na wbudowany moduł e-commerce.

TYPO 3

TYPO 3 CMS jest w pełni darmowym oprogramowaniem do zarządzania treścią. Modułowy charakter platformy sprawia, że może być ona wykorzystywana jako skrypt w witrynie internetowej, a także służyć do obsługi bardzo dużych portali dostępnych w kilku językach. System administracyjny został zaprojektowany tak, aby z łatwością obsługiwać rozmaite strony. Zarządzanie treścią obejmuje tworzenie, edytowanie, archiwizowanie, publikowanie, współpracę, raportowanie, a także dystrybucję treści w danej witrynie. Z TYPO 3 korzystają tacy giganci jak Mercedes, czy Sony. To tylko potwierdza jego wysoką skuteczność.

Ghost

Ghost powstał w 2013 roku początkowo jako projekt, który mógł być wspierany w serwisie Kickstarter. Głównym założeniem było stworzenie uniwersalnej platformy dla pisarzy, a także dziennikarzy. Przez lata Ghost zmienił swój charakter i obsługuje również strony internetowe zarówno do małych blogów po duże portale internetowe. To system zarządzania treścią, w którym  czytelnicy wykupują aktywną subskrypcję i korzystają z dostępnych treści. Do 500 użytkowników Ghost jest w pełni darmowy. Powyżej tej liczby ceny zaczynają się od 9 dolarów miesięcznie za pakiet Starter i sięgają 199 dolarów za pakiet Biznes.

dotCMS

dotCMS jest hybrydowym systemem CMS, który działa na licencji Open Source i został stworzony w oparciu o technologię Java. Jednak funkcjonowanie tej platformy jest trochę inne od tych wcześniej przedstawionych. Tutaj zamiast gotowego systemu otrzymujemy całą infrastrukturę gotową do wdrożenia na stronie. To doskonała propozycja dla programistów, którzy mają doświadczenie pozwalające na wykorzystanie pełnego potencjału dotCMS.

dotCMS

To jeden z najprostszych systemów zarządzania treścią dostępnych na rynku. W tym przypadku tworzenie i dodawanie treści opiera się na edytorze tekstowym Markdown. Grav nie wykorzystuje bazy danych, dlatego nie obciąża on znacząco strony. Instalacja, jak i sama obsługa nie powinna sprawić użytkownikom większego problemu.

Craft CMS

To dość nietypowy system zarządzania treścią skierowany głównie do programistów. Twórcy wyszli z założenia, że content dostarczany przez użytkownika jest najważniejszy i to w oparciu o niego należy zbudować całą infrastrukturę. W czasie rzeczywistym można tworzyć od podstaw każdy element strony. W tym przypadku nie mamy do czynienia z gotowymi szablonami. Wszystko leży po stronie osoby tworzącej daną witrynę. Jednak trzeba powiedzieć, że Craft CMS dostarcza świetnych rozwiązań, które mogą być wykorzystywane w rozmaitych obszarach.

Ibexa DPX

Zastąpiła ona system eZ Platform pozwalający na projektowanie i tworzenie stron internetowych, aplikacji internetowych, a także sklepów eCommerce. Ibexa DXP została zbudowana w oparciu o PHP, co przed programistami otwiera wiele możliwości. Architektura umożliwia rozszerzanie i modyfikowanie podstawowych funkcjonalności, a także korzystanie z narzędzi innych firm. Producent stworzył wiele rozszerzeń zwiększających funkcjonalność.

Expression Engine 6

Kolejny darmowy system CMS stworzony w oparciu o język PHP. Najnowsza wersja oznaczona cyfrą 6 otrzymała kilka ważnych zmian. Przede wszystkim przeprojektowano pasek nawigacyjny, a także udoskonalono menadżer plików. Expression Engine 6 oferuje dostęp do rozmaitych wtyczek i rozszerzeń. Jeśli WordPress ma według Ciebie zbyt wiele opcji, to ten system zarządzania treścią do prostych stron www powinien być idealny.

Jaki CMS wybrać w 2022?

Wybór odpowiedniego systemu CMS powinien być uwarunkowany tym do jakich celów ma być przeznaczony. Nie ma jednak wątpliwości, że jeśli planujesz stworzyć niedużą witrynę WWW i w intuicyjny sposób zarządzać treścią na niej to najlepszym wyborem będzie WordPress. System ten używany jest przez miliony użytkowników na całym świecie i jest stale rozwijany. Na rynku nie brakuje także specjalistów, którzy zapewnią odpowiednie wsparcie gdy będzie Ci potrzebne.

Ponadto warto zwrócić także uwagę co wziąć popularny CMS Joomla praz zyskujący na popularności CMS Drupal. Oba te systemy CMS całkiem niedawno zostały zmodernizowane przez producentów i aktualnie zapewniają większe możliwości. Szczególnie warto tu zwrócić uwagę na system Joomla, który być może wraz z wejściem wersji 4.0 przeżyje swoją „drugą młodość”.

Na co warto postawić?

  1. WordPress
  2. Drupal
  3. Joomla
  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie
Promocja na hosting WordPres za 1 zł na 6 miesięcy

Najpopularniejsze frameworki PHP

Język PHP służy przede wszystkim do tworzenia stron internetowych, a także rozmaitych aplikacji. Mając do dyspozycji framework PHP otrzymujesz...

Co to jest Core Web Vitals?

Wskaźniki internetowe to gorący temat w społeczności zajmującej się szeroko pojętym SEO. Jednym z popularnych tematów powiązanych z SEO jest...

Popularne wtyczki do optymalizowania obrazów w WordPress

Obrazy wstawione na stronie internetowej mogą poprawić wrażenia użytkowników odwiedzających Twoją witrynę - wzbudzić zainteresowanie,...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl