Język PHP służy przede wszystkim do tworzenia stron internetowych, a także rozmaitych aplikacji. Mając do dyspozycji framework PHP otrzymujesz biblioteki gotowych kodów, które znacznie przyspieszają pracę. W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze frameworki PHP.
- Czym dokładnie jest framework PHP?
- Co daje korzystanie z frameworka PHP?
- Jakie są popularne frameworki PHP?
- Jaki framework PHP wybrać?
Czym dokładnie jest framework PHP?
Framework PHP jest stosowany do tworzenia stron internetowych, a także aplikacji. Gotowy zestaw komponentów i bibliotek zawiera gotowe linijki kodu, przez co można znacząco skrócić czas potrzebny do przygotowania poszczególnych elementów.
Frameworki w języku PHP są wykorzystywane w zdecydowanej większości witryn internetowych i obsługiwane są przez niemal kazdy serwer czy hosting współdzielony.
Co daje korzystanie z frameworka PHP?
Niezależnie od tego czy tworzysz stronę internetową lub aplikację, to wiele czynności jest powtarzalnych i pisanie od nowa kolejnych linijek kodu znacząco wydłużyłoby czas pracy. Gotowy kod wpływa na wydajność i gwarantuje komfort pracy.
Frameworki PHP korzystają z architektury MVC, która dzieli aplikację na modele, widoki oraz kontrolery. W ten sposób uzyskujesz czytelny kod, nad którym o wiele łatwiej można pracować.
Środowisko PHP nie należy do najbezpieczniejszych i to po stronie programisty leży stworzenie takiego systemu zabezpieczeń, który chroni przed wykorzystaniem błędów w oprogramowaniu na niekorzyść użytkownika. Frameworki PHP mają gotowe rozwiązania związane z zabezpieczeniami.
Frameworki PHP umożliwiają automatyzację zadań i z tego powodu warto z nich korzystać! Do naszego zestawienia wybraliśmy kilka popularnych frameworków PHP, które z pewnością pomogą w pracy przy wielu projektach!
Jakie są popularne frameworki PHP?
Korzystanie z gotowych rozwiązań jakimi są frameworki PHP daje wiele korzyści i możliwości. Wybór powinien być uzależniony od przeznaczenia końcowej aplikacji czy witryny, która ma powstać. W ten sposób można odpowiednio zaplanować prace i przeprowadzić odpowiedni wybór frameworka.
Laravel
Jeśli mówimy framework PHP, to wielu osobom bez zastanowienia na myśl przychodzi Laravel. To propozycja zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych programistów. Znajdziesz w nim obszerną bibliotekę dokumentacji, przewodników i samouczków w formie wideo, które pomogą odkryć wszystkie funkcje.
Laravel jest przystosowany do tworzenia profesjonalnych aplikacji internetowych poprzez stosowanie gotowych szablonów Blade. Co jeszcze oferuje Laravel? Przede wszystkim samodzielną linię komend występującą pod nazwą Artisan.
Każdy użytkownik zainteresowany korzystaniem z Laravela powinien zagłębić się w dołączoną przez twórców dokumentacje. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji, a także będziesz mógł poznać wszystkie elementy praktycznie od podstaw.
System autentykacji, narzędzia do projektowania baz danych, a także gotowe elementy składające się z prostych i czytelnych kodów, to największe zalety Laravela. Laravel ma funkcje, które sprawiają, że jest świetną platformą do tworzenia solidnych aplikacji ze złożonym zapleczem. Pozwala on na dostosowanie aplikacji do potrzeb dewelopera.
Symfony
Bardzo popularny i jeden z najstarszych frameworków PHP na rynku, którego początki sięgają 2005 roku. Symfony jest niezwykle elastyczny, ponieważ pozwala na integrację z rozmaitymi projektami w tym również z Drupalem. W ten sposób można go instalować bez większego problemu na różnych popularnych platformach.
Symfony jako framework PHP wymaga niewielkiej ilości pamięci, a także umożliwia programistom korzystanie z rozmaitych elementów oprogramowania takich jak zarządzanie formularzami, czy tłumaczeniami. Symfony swoją budową jest bardzo zbliżony do frameworka PHP Laravel. Jego funkcjonalności doceni z pewnością niejeden programista.
Zend
Framework ten jest obecny na rynku od wielu lat, choć warto zaznaczyć, że już niebawem będzie on występował wyłącznie pod nazwą Laminas Project. Zend jest zgodny ze standardami PHP Framework, co oznacza, że jego kod może być przenoszony na inne frameworki.
Twórcy Zend mogą pochwalić się ponad 570 milionami instalacji. Można go używać zarówno do tworzenia aplikacji jak i usług internetowych. Laminas Project jest kontynuacją tego, co zapoczątkował Zend.
W Zend znajdziemy frameworki PHP, a także biblioteki komponentów przeznaczonych dla aplikacji korporacyjnych. Ponadto znajdziemy tutaj narzędzia takie jak Laminas MVC, Laminas API Tools, komponenty Laminas, a także rozmaite wtyczki i rozszerzenia.
Codeigniter
Codeigniter nie zajmuje zbyt wiele miejsca – co dla wielu użytkowników jest ogromną zaletą. Paczka zajmuje zaledwie 2 MB! Ten framework PHP przede wszystkim służy do tworzenia stron internetowych.
Twórcy Codeigniter zachęcają do korzystania z architektury MVC, jednak nie jest to koniecznością. Codeigniter wyróżnia się również doskonałą wydajnością! Wbudowana ochrona przed atakami CSRF i XSS zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. To solidny framework PHP dla początkujących i nie tylko!
Slim
Slim przez samych twórców jest określany mianem mikro-frameworku. To najlepszy wybór dla programistów zajmujących się małymi aplikacjami i interfejsami API. Slim integruje się zarówno z komponentami firmowymi, jak i firm trzecich.
Zrozumienie działania tego frameworku PHP jest bajecznie proste, dlatego w ciągu kilku minut można rozpocząć pracę przy jego użyciu. Wśród funkcji Slim znajdziemy buforowanie HTTP, szyfrowanie sesji, a także plików cookie. Dodatkowo znajdziemy obsługę wstrzykiwania zależności, dzięki czemu można mieć pełną kontrolę nad narzędziami zewnętrznymi.
Cake PHP
Dla początkujących programistów chcących wejść w świat frameworków, CakePHP będzie najlepszym wyborem! Mając w posiadaniu serwer oraz kopię frameworka można rozpocząć korzystanie bez konieczności instalacji. Wbudowane mapowanie obiektowo-relacyjne, dostęp do bazy danych, buforowanie, walidacja, uwierzytelnianie, to tylko przykłady możliwości, jakie oferuje CakePHP.
Twórcy Cake PHP nie zapomnieli o kwestiach bezpieczeństwa. Framework jest wyposażony w wbudowane narzędzia do walidacji danych wejściowych, ochronę CSRF, ochronę przed manipulacją formularzy, a także zapobieganie wstrzykiwaniu SQL. Baza kodu CakePHP została poddana audytowi za pomocą programu Mozilla Secure Open Source – co jest jego dodatkową zaletą.
Yii
Nazwa tego frameworka PHP nie jest przypadkowa i oznacza po chińsku – prosty i ewolucyjny. Dokładnie takie było założenie twórców Yii. Modelownie bazy danych w kategoriach obiektów wpływa na wydajność oraz komfort pracy programisty.
Yii framework ma kilka środków bezpieczeństwa takich jak hashowanie hasła bcrypt, szyfrowanie, uwierzytelnianie oraz autoryzacja. Dokumentacja zawiera również najlepsze rozwiązania zapobiegające atakom wstrzykiwania SQL, XSS i CSRF. Do budowy szkieletu kodu wystarczy skorzystać z generatora Gii, który wspiera cztery typy buforowania – danych, fragmentów, stron otaz HTTP.
Phalcon
Phalcon jest nastawiony przede wszystkim na bezkompromisową szybkość. Framework PHP jest dostarczony jako rozszerzenie serwera WWW napisane w językach Zephir i C. Jednak znajomość języka C nie jest konieczna, ponieważ programiści pracują z klasami PHP i przestrzeniami nazw generowanych przez framework.
Cały sekret Phalcona tkwi w tym, że jego kod jest kompilowany, a nie interpolowany – co znacznie wpływa na szybkość. Framework nie używa odczytu plików i statystyk w przeciwieństwie do innych frameworków PHP, co również ma wpływ na szybkość. Silnik szablonów Phalcon, czyli Volt jest niezwykle wydajny i zawiera klasy pomocnicze do łatwego tworzenia widoków. To jeden z ciekawszych frameworków PHP na rynku.
Jaki framework PHP wybrać?
Każdy z wymienionych frameworków oferuje inne możliwości – dlatego wskazanie który framework jest najlepszy byłoby niezwykle trudne. Na pewno w naszym rankingu znajdą coś dla siebie zaawansowani programiści, jak i początkujący.
Świetnym tego przykładem jest framework PHP Laravel, który oferuje ogromne możliwości. Z drugiej strony mamy framework Yii, który w rękach początkujących sprawdzi się doskonale.