- Domena – pierwszy krok do założenia strony internetowej
- Hosting internetowy
- Wybierz odpowiedni szablon i zaczynaj
- Założenie strony internetowej jest proste i tanie!
Strona internetowa to w dzisiejszych czasach wizytówka każdej firmy, ale również możliwość pokazania swoich pracy, czy wyrażenia opinii na dany temat. Założenie własnej witryny nie jest trudnym zadaniem. Podpowiadamy, jak krok po kroku założyć stronę WWW, a także jaki hosting do niej wybrać.
Domena – pierwszy krok do założenia strony internetowej
Tworzenie strony internetowej dobrze zacząć od pomysłu. Zastanów się, jaka będzie tematyka twojej witryny, a także jakie treści chciałbyś na niej umieszczać. Następnie spróbuj wymyślić nazwę, która pozwoli użytkownikom na łatwe dotarcie do ciebie. Pierwszym krokiem jest wybór domeny, czyli nazwy strony internetowej. W tej kwestii tak naprawdę ogranicza cię jedynie wyobraźnia. Warto pomyśleć nad unikalną frazą, która będzie wyróżniać się na tle konkurencji. W polu wyszukiwania wystarczy ją wpisać, a po kilku chwilach dowiesz się, czy dana nazwa domeny jest wolna.
Domeny internetowe przy rejestracji na rok kosztują już od 8,90 złotych netto. Taka symboliczna kwota jest gwarancją, że przez dany okres czasu nikt inny nie będzie miał takiej nazwy jak twoja. Jeśli planujesz rozwijać swoją stronę przez dłuższy okres czasu, to warto pomyśleć o abonamencie długoterminowym. Ceny przedłużenia o kolejne lata zaczynają się od 45 złotych.
Hosting internetowy
Hosting to nic innego jak wirtualny dysk, na którym będą przechowywane wszystkie pliki związane ze stroną internetową. Na co należy zwrócić uwagę podczas jego wyboru? Przede wszystkim na dostępną ilość miejsca. Dla osób związanych z szeroko pojętymi mediami takimi jak chociażby blogi ogromna przestrzeń dyskowa nie będzie potrzebna. Zazwyczaj 50 GB dostępnego miejsca będzie w zupełności wystarczające. Dobrze zwrócić uwagę na to czy oferowany przez dostawcę transfer jest nielimitowany. Ceny hostingów internetowych od sprawdzonych operatorów zaczynają się od 89 złotych w skali roku. Po przeliczeniu wynika, że koszt utrzymania serwera w skali miesiąca wynosi niespełna 7,5 zł.
Jeśli planujesz promować swoją firmę lub założyć sklep internetowy, to podstawowy pakiet raczej nie będzie dobrym wyborem. Wówczas lepiej zdecydować się na ofertę, która zagwarantuje przynajmniej 100 GB wolnego miejsca. Taki zapas pozwoli ci rozwijać swoją stronę bez obawy o to, że po kilku miesiącach zabraknie na niej miejsca. Za najlepszy hosting z 100 GB przestrzenią trzeba zapłacić od 169 złotych, co daje nam kwotę około 14 złotych w skali miesiąca.
Wybierz odpowiedni szablon i zaczynaj
Po wykonaniu dwóch najważniejszych kroków pozostało jedynie wybranie odpowiedniego szablonu pasującego do twojej strony internetowej. Wiele osób korzysta z serwisu WordPress, który pozwala na szybkie wybranie szablonu i spersonalizowanie go według własnych potrzeb. Jeśli chcesz zaoszczędzić, to ten serwis oferuje wiele darmowych projektów. W sieci są również dostępne wersje płatne wyróżniające się unikalnym wyglądem, a także większymi możliwościami personalizacji. Ostatnim krokiem, jaki pozostał do stworzenia strony internetowej to wybranie loga, a także uzupełnienie wszystkich kolumn o treści i zdjęcia.
Podczas budowy strony internetowej możesz skorzystać z czcionek udostępnianych przez platformę Google Fonts, dzięki czemu nadal niepowtarzalnego dodatkowego charakteru Twojej witrynie.
Założenie strony internetowej jest proste i tanie!
Stronę internetową może założyć praktycznie każdy. Koszt domeny i podstawowego hostingu to jedyne 94 złote rocznie. Możliwość wyboru darmowych szablonów pozwala zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Małe firmy i startupy powinny zwrócić uwagę na pakiety z większą przestrzenią dyskową. Koszt utrzymania także nie jest wysoki, a korzyści jakie może przynieść strona internetowa są ogromne.
Pamiętaj, aby wybierać hosting internetowy oraz domenę od sprawdzonych operatorów. Często oferują oni w pakiecie zabezpieczenia w postaci certyfikatu SSL, nielimitowane konta FTP oraz skrzynki pocztowe. Pełne wsparcie techniczne to gwarancja, że twoje problemy zostaną rozwiązane w mgnieniu oka. Pomoc fachowców często jest nieoceniona w awaryjnych sytuacjach.