- Hosting SSD dla WordPress – czy warto?
- Czym różni się hosting SSD od zwykłego hostingu HDD?
- Dla kogo hosting SSD?
- Ceny hostingu SSD
- Gdzie kupić hosting SSD?
Hosting SSD cieszy się coraz większą popularnością. Spowodowane jest faktem, że oferowany jest już w bardzo atrakcyjnych cenach, które nie odbiegają już tak znacznie o cen klasycznego hostingu stron WWW opartego o dyski HDD. Hosting SSD niejednokrotnie gwarantuje zdecydowanie lepsze parametry wydajności, które pozwalają na szybsze działanie strony internetowej. Ponadto coraz częściej stosujemy dyski SSD dla bardziej sprecyzowanych ofert hostingowych, które skupione są na określonym odbiorcy. Sprawdź, dlaczego warto wybrać hosting SSD dla WordPress, a także na co warto zwracać uwagę podczas zakupu odpowiedniego pakietu.
Hosting SSD dla WordPress – czy warto?
Jeśli jesteś użytkownikiem WordPress i Twoja strona internetowa korzysta właśnie z tego systemy zarządzania treścią to warto rozważyć zakup usługi opartej o dyski SSD. Zasada działania WordPress oraz brak wbudowanej pamięci podręcznej powoduje sytuację, w której możemy bardzo wiele zyskać inwestując w sprzęt lepszej jakości.
W przypadku usług hostingowych zwróć uwagę, aby usługa była oparta o dużo szybsze dyski SSD lub najlepiej dyski SSD NVMe. Dzięki wykorzystaniu ich do utrzymywania strony internetowej opartej o WordPress, zyskasz dużo szybszy czas ładowania oraz wyższą wydajność. Przełoży się to pozytywnie na odczucia osób odwiedzających Twoja witrynę, a także powinno pozytywnie wpłynąć na SEO takiej strony, gdyż Google docenia witryny internetowe, które ładują się szybko.
Czym różni się hosting SSD od zwykłego hostingu HDD?
Standardowy hosting internetowy umożliwia przechowywanie niezbędnych plików i danych na zewnętrznych serwerach, które pracują w oparciu o talerzowe dyski HDD. To doskonały wybór dla osób poszukujących sporej ilości miejsca w atrakcyjnej cenie. Często oferty planów hostingowych opartych o dyski HDD gwarantują dużo dostępnej powierzchni dyskowej w stosunkowo niskiej cenie. W parze z pojemnością nie zawsze jesteśmy w stanie uzyskać maksymalną wydajność gdyż dyski HDD działają wolniej niż dyski SSD. Warto zwrócić uwagę, że nie tylko dysk twardy wpływa na szybkość działania usług hostingowych. Wybierając plan hostingowy warto zwrócić uwagę, aby opierał się on o szybki procesor oraz gwarantował dostęp do odpowiedniej ilości pamięci operacyjnej RAM. Procesory najnowszej generacji i większa ilość pamięci RAM są kluczem do zbudowania stabilnej i szybkiej strony internetowej.
HDD czyli „hard disk drive”
Dyski HDD do dyski starszego typu, w których dysk fizyczny obraca się i przechowuje dane. Z uwagi na specyfikę działania dyski HDD nazywane są dyskami talerzowymi. Oznacza to, że dysk musi fizycznie obracać się, aby uzyskać z niego dane. Tym samym zawsze występować będzie opóźnienie w dostępie do jego zawartości, na które wpływ ma ilość obrotów jakie może wygenerować dysk.
SSD czyli „solid state drive”
W przeciwieństwie do zwykłego dysku talerzowego, dyski SSD nie wiruje fizycznie w środku podczas swojej pracy. Wszystkie dane zawarte na dysku SSD przechowywane są w mikrochipach. Dzięki takiej konstrukcji i braku ruchomych części, dostęp do danych jest znacznie szybszy względem klasycznego dysku twardego.
Dla kogo hosting SSD?
Jeszcze niedawno wielu osobom wydawało się, że hosting SSD jest przeznaczony dla dużych firm IT oraz osób, dla których wyższa wydajność była istotniejsza niż cena. Nic bardziej mylnego! Pakiety hostingu SSD znakomicie sprawdzą się w niewielkich firmach, czy startupach, a także w przypadku osób prowadzących bloga czy niewielką stronę WWW. Jeśli Twoje strony internetowe zawierają wiele kont pocztowych, a także są narażone na większe obciążenia, to hosting SSD spełni swoje zadanie. Stworzenie wielu stron w serwisie WordPress w oparciu o dyski SSD jest znakomitym pomysłem i pozytywnie wpłynie na szybkość ich działania. Jeśli zarządzasz wieloma serwisami i chcesz, aby działały one zawsze bezproblemowo, to warto zdecydować się na hosting SSD. Jakie zastosowanie ma hosting SSD?
Hosting WordPress SSD
Hosting WordPress to usługa, która jest coraz bardziej popularna. Firmy hostingowe zapewniają środowiska skonfigurowane ściśle pod wymagania tego systemu CMS, dbając o to, by było ono bardzo wydajne. Wybierając hosting WordPress warto zwrócić uwagę by zapewniał on kilka ważnych parametrów:
- Dyski SSD NVMe – w wielu ofertach dla WordPress aktualnie dysk SSD został zamieniony na szybszy SSD NVMe. Gwarantuje on najszybszy możliwy dostęp do danych.
- Wiele wersji PHP – aktywując nową witrynę WordPress rekomendowana wersja PHP to 7.3 lub wyższa. Warto pamiętać o tym, aby usługa hostingowe, którą wybierasz posiadała także obsługę innych wersji PHP. Przydatne to będzie zwłaszcza gdy chcesz przenieść starszą witrynę na środowisko dedykowane platformie WordPress.
- LiteSpeed – aktualnie najbardziej popularny webserwer stosowany w rozwiązaniach dedykowanych WordPress. Głównie z uwagi na możliwość wykorzystania wtyczki LiteSpeed Cache
- SSH & WP-CLI – warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza gdy jesteś bardziej zaawansowanym użytkownikiem. Dostęp poprzez terminal i możliwość korzystania z WP-CLI ułatwi zarządzanie aplikacją WordPress.
- Darmowy certyfikat SSL – jest to obecnie niemal standard, ale pamiętaj, aby zwrócić na to uwagę. Usług hostingowa powinna gwarantować w cenie darmowe certyfikaty SSL.
Hosting SSD dla E-commerce
W ostatnim czasie sklepy internetowe znacznie zyskały na popularności. Firmy hostingowe prześcigają się w ofertach dedykowanych dla konkretnego silnika sklepu internetowego. Często znajduje oferty dla PrestaShop, Magento czy WooCommerce. Dużą rolę odgrywa w tym wszystkim wpływ SEO na ilość użytkowników w danym sklepie. Warto zatem postawić na rozwiązanie hostingowe, które zapewni Ci bardzo dobrą szybkość działania oraz czas odpowiedzi (TTFB). Czas ładowania witryny oraz szybkość odpowiedzi serwera są bowiem kluczowe w perspektywie dobrych wyników SEO. Twoje rozwiązanie hostingowe musi to zapewniać.
Jeśli posiadasz niewielki sklep, z niedużym ruchem to w zupełności wystarczy Ci klasyczne konto hostingowe lub hosting SSD. Jeśli natomiast posiadasz duży sklep, który odwiedza większa ilość odwiedzających to w tym wypadku należy skorzystać z dedykowanych rozwiązań. Hosting dla e-commerce powinien zapewniać:
- Wysoką dostępność – brak przerw w działaniu sklepu pozwoli na stałą sprzedaż Twoich towarów i usług. Warto zadbać o to, by rozwiązanie hostingowe gwarantowało wysoką dostępność. W dzisiejszych czasach dobrym pomysłem jest postawienie na serwer VPS w chmurze, który daje wszystkie benefity związane z korzystaniem z usług chmurowych.
- Skalowalność – wykorzystanie rozwiązania chmurowego pozwoli Ci na dowolne skalowanie biznesu w momencie wzmożonego ruchu (np. sezon sprzedażowy) i następnie zmienić te parametry, gdy tak wysokie nie będą potrzebne. Ponadto funkcjonalność ta zadba, aby Twój sklep był zawsze dostępny, nawet w przypadku nagłego skoku odwiedzić i obciążenia serwera.
- Administrację – jeśli nie posiadasz swojego zespołu IT czy administratora to usługa administracji serwera VPS jest czymś co musisz mieć. Stała opieka, bieżące aktualizacje oraz reakcje przy ewentualnej awarii pozwolą Ci spokojnie spać, gdyż ktoś inny będzie czuwał nad bezpieczeństwem i poprawnym działaniem twojej platformy sprzedażowej.
Ceny hostingu SSD
Wbrew pozorom różnice cenowe pomiędzy hostingami SSD, a standardowymi nie są wcale duże. Oczywiście, tak jak pisaliśmy wcześniej – musisz liczyć się z tym, że pojemność takiego pakietu będzie nieco mniejsza. W zamian otrzymasz jednak zdecydowanie wyższą wydajność, która jest warta każdej wydanej złotówki. Ceny hostingów SSD rozpoczynają się już od kilku złotych miesięcznie. W skali roku za podstawowy pakiet zapłacisz nie więcej niż kilkaset złotych. Gwarancja bezpieczeństwa i bezproblemowego działania sprawia, że wydanie nieco wyższej kwoty w skali roku jest bardzo opłacalne.
Gdzie kupić hosting SSD??
Pamiętaj, że wybór najtańszego hostingu SSD nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Bardzo często wiele firm stosuje w swoich kalkulacjach „Overselling” i w efekcie może okazać się, że Twoja strona nie będzie działać tak jak należy. Sprzedawanie większej ilości zasobów niż ogólna wydajność całego serwera często skutkuje wolniej działającymi usługami lub częstymi kłopotami z ich funkcjonowaniem z uwagi na występowanie np. tymczasowych i sporadycznych obciążeń serwera z uwagi na chwilowy zwiększony ruch. Może się okazać również, że początkowo niska kwota abonamentu szybko musi zostać zamieniona na wyższą jeśli chcesz zachować odpowiednią jakość usługi. Ostatecznie roczny pakiet hostingu SSD będzie kosztował Cię znacznie więcej niż początkowo zakładałeś. Hosting SSD to nowoczesny sposób na zbudowanie strony internetowej. Coraz więcej użytkowników przekonuje się do tego rozwiązania. Warto pamiętać o tym by wybierać sprawdzone rozwiązania i dostawców, którzy gwarantują wydajny hosting stron WWW.