Co to jest DirectAdmin?

Promocja na hosting WordPress

DirectAdmin to graficzny panel sterowania przeznaczony do zarządzania usługami hostingowymi, np. serwerów VPS. Panel administracyjny działa w środowisku przeglądarki internetowej będąc usługą typowo online i zapewniającą proste sterowanie zadaniami hostingu.

Co to jest DirectAdmin?

DirectAdmin to graficzny panel kontrolny do hostingu, który ułatwia zarządzanie stronami internetowymi np. na serwerach VPS. Podobnie jak cPanel umożliwia administrowanie witrynami internetowymi jak również opcjami hostingu wykorzystując w tym celu przyjazny dla użytkownika końcowego interfejs graficzny (zamiast typowego wiersza poleceń).

Panel DirectAdmin pozwala na zarządzanie nieograniczoną liczbą stron internetowych, skrzynek poczty elektronicznej. Pozwala automatyzować zadania a co za tym idzie uprasza proces konfiguracji i obsługi witryn internetowych.

Z punktu widzenia funkcjonalności Direct Admin oferuje mniej rozwiązań niż znacznie popularniejszy cPanel zostając tym samym uznany lekkim panelem sterowania, który także potrzebuje mniej zasobów do jego obsługi.

DirectAdmin jest dobrym wyborem jeśli posiadasz prostą usługę hostingową oraz trochę umiejętności do tego aby zarządzać nią. W obsłudze serwera do hostowania witryn klientów może okazać się, że cPanel będzie lepszym wyborem także ze względu na jego popularność i zaawansowany panel sterowania do użytkownika końcowego.

Podstawowe funkcje panelu DirectAdmin

Zgodnie ze specyfikacją autorów DirectAdmin, panel zarządzania umożliwia m.in.:

 • tworzenie i zarządzanie kontami oraz adresami e-mail,
 • tworzenie i zarządzanie użytkownikami panelu, kont FTP, itp.
 • zarządzanie ustawieniami DNS, a także konfiguracją domen i subdomen,
 • dostęp do statysty serwisu,
 • szybki dostęp i obsługa menadżera plików oraz baz danych SQL,
 • funkcje instalacji certyfikatu SSL, obsługi Cron, itp.

To co wyróżnia DirectAdmin na tle np. cPanel to możliwość wprowadzania prostych zmian w interfejsie graficznym oraz szybkiego przełączania się między typami dostępu korzystając z jednego konta użytkownika. Interfejs posiada funkcje dla administratorów serwerów oraz sprzedawców.

DirectAdmin oferuje możliwość obsługi konta na trzech poziomach:

 • administratora – ma dostęp do wszystkich trzech poziomów zarządzania kontem oraz usługami,
 • sprzedawcy – mającego dostęp do poziomu sprzedawcy oraz użytkownika,
 • użytkownika – który ma dostęp tylko do poziomu użytkownika a co za tym idzie skoncentrowanego na typowo technicznej obsłudze serwera końcowego.

Chociaż w obsłudze technicznej usługi VPS, np. uruchomieniu strony internetowej czy skrzynki e-mail, korzystanie z w/w poziomów może nie mieć większego znaczenia, to możliwości DirectAdmin daleko wykraczają poza obszar konfiguracji typowo skierowany do użytkownika końcowego.

Z rozwiązania może skorzystać provider usługi chcący zarządzać usługami konta, skalować je i dostosowywać do potrzeb użytkowników, a także administrator, który może dostosować całego konto i wszystkie usługi pod potrzeby użytkowników oraz providerów usług.

Z tych właśnie powodów DirectAdmin staje zawsze na przeciw popularniejszemu rozwiązaniu jakim jest cPanel. Ten z kolei koncentruje się na zaawansowanej obsłudze serwerów przy jednoczesnej obsłudze wielu klientów.

DirectAdmin uznawany jest za lekki panel administracyjny ze względu na mniej zaawansowane opcje konfiguracji przy jednocześnie wdrożonym trzypoziomowym systemie zarządzania kontami i o wiele łatwiejszym mechanizmie dostosowania interfejsu panelu.

 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe w Webmail

Korzystając z poczty e-mail oraz innych usług internetowych warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Ważne zatem jest, aby przy...

Co zrobić, jeśli wtyczki nie są kompatybilne z najnowszą wersją PHP?

Każdy właściciel strony opartej na WordPressie zdaje sobie sprawę z ogromnej korzyści, jaką przynoszą wtyczki. Te małe dodatki umożliwiają...

Czy warto czyścić pliki pamięci podręcznej oraz plików cookie?

Wielu użytkowników internetu prawdopodobnie słyszało o plikach pamięci podręcznej i plikach cookie, ale czy wiedzą, jak ważne jest ich...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl