Certyfikat SSL – co to jest i do czego służy?

Promocja na hosting

Certyfikat SSL korzysta z bezpiecznego protokołu sieciowego SSL (ang. Secure Socket Layer), który umożliwia nawiązywanie bezpiecznych połączeń i przesyłanie zaszyfrowanych danych.

Certyfikaty SSL to szyfrowanie przesyłanych danych

Obecnie coraz większą część naszych codziennych spraw załatwiamy za pośrednictwem Internetu – szybki dostęp do sieci pozwala nam na wygodną komunikację zarówno w sprawach prywatnych, jak i służbowych, zrobienie zakupów praktycznie z każdego miejsca, a w wielu przypadkach nawet na załatwianie spraw urzędowych. Nic więc dziwnego, że kwestia bezpieczeństwa w sieci, a w szczególności zabezpieczenia naszych wrażliwych danych podczas ich przesyłania przez Internet, staje się absolutną podstawą.

To na podstawie oceny wiarygodności danej strony czy sklepu decydujemy, czy jest to źródło godne zaufania i czy jest w stanie zapewnić, że podane przez nas informacje (np. nasze dane osobowe) nie wpadną w niepowołane ręce.

Podstawowym zabezpieczeniem, którego na stronie poszukują odwiedzający, jest właśnie certyfikat SSL, którego obecność możemy rozpoznać po symbolu charakterystycznej kłódki przy adresie strony. Czym jednak faktycznie jest protokół SSL, jak go włączyć, co oferuje Twojej stronie i jaka jest cena certyfikatu SSL? Omówienie tych zagadnień znajdziesz w poniższym artykule.

WAŻNE! Jeśli chcesz uruchomić płatności elektroniczne na swojej stronie internetowej, to bez certyfikatu SSL nie będzie to możliwe. Firmy zapewniające płatności elektroniczne weryfikują czy na zgłaszających się stronach internetowych są używane certyfikaty SSL.

Co to jest certyfikat SSL?

SSL (ang. Secure Socket Layer) to powszechnie stosowany protokół sieciowy, który pozwala na nawiązywanie bezpiecznych połączeń i przesyłanie zaszyfrowanych danych pomiędzy serwerem, a użytkownikami końcowymi.

Skuteczność i wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki oferują certyfikaty SSL, sprawiły, że jest to obecnie standardowe rozwiązanie stosowane do zabezpieczania zarówno stron oraz sklepów internetowych, jak i połączeń z serwerami poczty e-mail.

Obecność certyfikatu SSL na stronie internetowej służy podkreśleniu jej wiarygodności i daje użytkownikom gwarancję, że przesyłane przez nich informacje trafiają bezpośrednio do odbiorcy, bez ryzyka przechwycenia takiego połączenia przez niepowołane osoby (np. hakerów).

Na czym polega działanie certyfikatu SSL?

Wszelkie formularze (np. kontaktowe lub zamówień) umieszczane na stronach internetowych bez certyfikatów SSL przesyłają wszystkie dane tzw. otwartym tekstem, dzięki czemu łatwo je przechwycić. Certyfikat SSL szyfruje przesyłane dane, przez co ich przechwycenie i odczytanie stają się niemożliwe. Szyfrowanie przesyłanych danych w ramach certyfikatu SSL obejmuje tylko adres domeny, dla której certyfikat SSL został wystawiony.

W przypadku tzw. certyfikatów SSL typu Wildcard szyfrowanie może objąć domenę główną (np. mojadomena.pl) oraz wszystkie subdomeny utworzone w ramach domeny głównej (np. sklep.mojadomena.pl, blog.mojadomena.pl, itd.).

Podczas wywoływania strony internetowej, czyli gdy użytkownik nawiąże połączenie przez przeglądarkę ze stroną internetową zabezpieczoną certyfikatem SSL, następuje ustalenie algorytmów oraz kluczy szyfrujących, które używane są podczas przesyłania danych pomiędzy przeglądarką użytkownika, a serwerem, na którym znajduje się wywoływana strona internetowa. Certyfikat SSL podczas wstępnej fazy połączenia stosuje kryptografię asymetryczną (z wykorzystaniem klucza publicznego) po czym ustalane są klucze symetryczne używane finalnie do szyfrowania i odszyfrowania przesyłanych danych.

Po czym poznać, że strona posiada zabezpieczenie SSL?

Do zdobycia informacji na temat tego, czy wybrana strona posiada takie zabezpieczenie nie jest nam potrzebna żadna specjalistyczna wiedza techniczna – możemy dowiedzieć się tego w prosty sposób już z poziomu naszej przeglądarki. Co świadczy o obecności certyfikatu SSL?

Podstawowym elementem wyróżniającym strony posiadające certyfikat SSL jest symbol zamkniętej kłódki pojawiający się w przeglądarce zaraz przed adresem danej strony internetowej. Przed adresem strony posiadającej ważny certyfikat SSL pojawia się też przedrostek https://, w przeciwieństwie do przedrostka http://, który występuje przy stronach bez zabezpieczenia szyfrującego.

Domena zabezpieczona certyfikatem SSL oznaczona jesy ikoną kłódki oraz przedrostkiem https://

W przeglądarce internetowej możesz też sprawdzić informacje o tym, dla kogo dany certyfikat SSL został wystawiony (dotyczy certyfikatów typu OV oraz EV) oraz przez kogo. W zależności od rodzaju certyfikatu SSL dane mogą być widoczne bezpośrednio na pasku w przeglądarce lub dostępne po kliknięciu ikony kłódki w pasku adresu przeglądarki.

Rodzaje certyfikatów SSL

Istnieją trzy główne typy certyfikatów SSL (DV, OV oraz EV) jednak z uwagi na rosnącą popularność bezpłatnych certyfikatów SSL warto również je wyróżnić jako osobną kategorię. Sprawdź jakie są rodzaje certyfikatów SSL.

  • Darmowy certyfikat SSL (np. Let’s Encrypt dla DirectAdmin lub AutoSSL dla cPanel)
  • Certyfikat SSL typu DV (Domain Validation)
  • Certyfikat SSL typu OV  (Organization Validation)
  • Certyfikat EV typu (Extended Validation)

Jakie korzyści daje certyfikat SSL?

Korzystanie z certyfikatu SSL na stronie internetowej to nie tylko wzrost bezpieczeństwa przesyłanych danych, ale również szereg innych korzyści:

  • możliwość zaimplementowania płatności elektronicznych – szybkie płatności za pośrednictwem bankowości internetowej stają się powszechne na całym świecie. Instytucje dostarczające takie e-płatności nie umożliwiają ich zaimplementowania na stronach internetowych, na których nie ma zainstalowanego certyfikatu SSL.
  • wiarygodność w oczach użytkowników – niezależnie od tego, jakiego rodzaju usługę czy produkt oferujesz, w Internecie z łatwością można znaleźć przynajmniej kilka stron o podobnej tematyce, czy sklepów z podobną ofertą. Jeśli Twoi konkurenci będą przez użytkowników postrzegani jako bardziej wiarygodni, to właśnie do nich trafi cały ruch i ewentualne zyski. Budowanie zaufania poprzez dbałość o odpowiednie zabezpieczenia jest ważną inwestycją, która pomoże Ci w budowie swojej marki.
  • lepsza pozycja w wyszukiwarkach internetowych – posiadanie certyfikatu SSL wpływa nie tylko na to, jak Twoją stronę postrzegają odwiedzające ją osoby, ale również algorytmy wyszukiwarek internetowych. Strony posiadające odpowiednie zabezpieczenia są premiowane i pojawiają się w wynikach wyszukiwania wyżej niż te, które takich zabezpieczeń nie posiadają.
  • wysoki standard bezpieczeństwa – jeśli prowadzisz sklep internetowy, to jesteś odpowiedzialny nie tylko za bezpieczeństwo danych samego sklepu, ale również wszystkich danych klientów, które przechowujesz w ramach swojej działalności. Niedostosowanie się do takiego wymogu może prowadzić do poważnych konsekwencji oraz zniszczyć Twój wizerunek wśród potencjalnych klientów. Zadbanie o właściwy certyfikat SSL pomoże Ci uniknąć takich komplikacji.
  • zgodność z obowiązującymi przepisami – ustawa o RODO wprowadziła szereg wymogów dotyczących dbania o ochronę danych osobowych, a także sposobu, w jaki zebrane informacje powinny być zabezpieczone. Dzięki możliwości szyfrowania i bezpiecznego przesyłania danych, strony posiadające certyfikat SSL spełniają takie wymogi.

Posiadanie przez stronę certyfikatu SSL nie jest tylko tanim chwytem marketingowym mającym zachęcić klientów do wybrania właśnie jej usług – jest to realne zabezpieczenie chroniące zarówno Twoją stronę, jak i jej użytkowników. Szereg dodatkowych korzyści, z jakimi wiąże się posiadanie certyfikatu SSL, sprawia, że staje się on niezbędnym elementem, dla każdej firmy, która chce zaistnieć w sieci oraz zapewnić sobie możliwości rozwoju.

Jak zainstalować certyfikat SSL na hostingu?

Proces instalacji certyfikatu SSL w Domenomania.pl różni się w zależności, który panel administracyjny masz aktywny na swoim serwerze.

Jak przenieść stronę WWW z dhosting.pl na inny serwer w 48h?

 [alert style="info"]Napisz na BOK@domenomania.pl i zrobimy to za CIEBIE w 48H!Jednak jeśli wolisz zrobić to sam poniżej dajemy Ci...

Jak przenieść stronę WWW z Linux.pl na inny serwer w 48h?

 [alert style="info"]Napisz na BOK@domenomania.pl i zrobimy to za CIEBIE w 48H!Jednak jeśli wolisz zrobić to sam poniżej dajemy Ci...

Jak uzyskać kod authinfo w home.pl?

Usługa utrzymania domen internetowych jest z reguły podobna u wielu dostawców. Obejmuje podstawowe elementy, takie jak rejestracja, odnowienie i...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl