Jak sprawdzić wersję PHP?

Promocja hosting za 1 zł na 6 miesięcy

Skorzystaj z poniższego artykułu, aby dowiedzieć się jak za pośrednictwem cPanel sprawdzić ustawioną wersję PHP na całym koncie hostingowym. W dalszej części artykułu dowiesz się też jak sprawdzić ustawioną wersję PHP dla konkretnego katalogu, jeśli zmiana wersji PHP została w nim wymuszona za pomocą pliku htaccess.

Jak sprawdzić wersję PHP w cPanel?

Aby sprawdzić wersję PHP na hostingu w Domenomania.pl za pomocą panelu cPanel:

 1. Zaloguj się do panelu cPanel.
 2. Przejdź do sekcji: Oprogramowanie, następnie wybierz opcję: Wybór wersji PHP.
  Po zalogowaniu do cPanel, przejdź do opcji: Wybór wersji PHP.
 3. W górnej części strony w pozycji: Bieżąca wersja PHP znajdziesz informacje jaka jest ustawiona wersja PHP na całym hostingu.
  W górnej części ekranu w sekcji: Bieżąca wersja PHP możesz sprawdzić jaka jest ustawiona wersja PHP na całym hostingu.
 4. Jeśli chcesz zmienić wersję PHP przez cPanel, możesz to zrobić na tym samym ekranie.

Za pomocą cPanel możesz nie tylko sprawdzić czy ustawić wybraną wersję PHP, która będzie obowiązywać na całym serwerze, ale również możesz zmienić ustawienia PHP lub włączyć / wyłączyć wybrane moduły PHP.

Jak sprawdzić wersję PHP w wybranym katalogu?

Jeśli wersja PHP została zmieniona tylko dla konkretnego katalogu (np. za pomocą pliku .htaccess), to wersja PHP wyświetlana w cPanelu nie będzie obejmować faktycznie ustawionej wersji PHP w tym katalogu.

W takiej sytuacji możesz sprawdzić wersję PHP w wybranym katalogu, np. za pomocą przygotowania odpowiedniego pliku phpinfo, wysłaniu go do wybranego katalogu i następnie wywołaniu tego pliku z poziomu przeglądarki internetowej.

 1. Połącz się ze swoim serwerem FTP w Domenomania.pl (np. za pomocą menadżera plików lub innego dowolnego klienta FTP).
 2. Utwórz plik z rozszerzeniem .php (np. phpinfo.php) i wklej do zawartości tego pliku poniższy kod:
  <?php phpinfo(); ?>
 3. Zapisz wprowadzone zmiany i wyślij plik na serwer FTP do katalogu, dla którego chcesz sprawdzić wersję PHP.
 4. Wywołaj plik z poziomu przeglądarki, wpisując w pasku adresu odpowiedni adres URL, który spowoduje wywołanie wysłanego na serwer pliku.

  Przykład: jeśli plik phpinfo.php z powyższym fragmentem kodu wysłałeś do katalogu /public_html/stronawww, to możesz wywołać ten plik wpisując w przeglądarce adres: twoja_nazwa.domenomania.eu/stronawww/phpinfo.php

 5. Po wywołaniu pliku, na ekranie zostaną wyświetlone aktualne ustawienia PHP, które obowiązują w ramach wybranego katalogu. W górnej części wyświetlonego ekranu znajdziesz numer wersji PHP, która obowiązuje w wybranym katalogu.
 6. Jeśli chcesz zmienić wersję PHP w taki sposób, aby zmiana obowiązywała tylko w ramach wybranego katalogu, to w wybranym katalogu znajdź plik htaccess i przejdź do jego edycji, aby ustawić inną wersję PHP.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie
Promocja hosting za 1 zł na 6 miesięcy