Jak dodać Expire Headers w WordPress?

Promocja na hosting WordPress

Expire headers to reguły, które informują przeglądarki internetowe, czy załadować zasób strony internetowej, takie jak obrazy, z pamięci podręcznej przeglądarki użytkownika, czy z serwera. Mogą one znacznie poprawić wydajność Twojej strony WordPress. W tym artykule pokażemy Ci, jak dodać expire headers w WordPress.

Jak dodać Expire Headers w WordPress?

Co to są Expire Headers?

Gdy ktoś po raz pierwszy odwiedza stronę na Twojej witrynie WordPress, wszystkie pliki są ładowane jeden po drugim. Wszystkie te żądania między przeglądarką a serwerem hostingowym WordPress zwiększają czas ładowania strony internetowej.

Pamięć podręczna przeglądarki przechowuje niektóre lub wszystkie te pliki na komputerze użytkownika. Oznacza to, że podczas kolejnej wizyty na stronie pliki mogą być ładowane z jego komputera, co przyspiesza działanie WordPressa.

Możesz zastanawiać się, jak przeglądarki wiedzą, które pliki należy zapisać i jak długo je przechowywać. Tutaj właśnie pojawiają się „expire headers”.

Jak dodać Expire Headers w WordPress?

Metoda 1: Dodaj Expire Headers za pomocą wtyczki WP Rocket

WP Rocket to najbardziej przyjazna dla początkujących wtyczka do buforowania WordPress na rynku. Po włączeniu działa natychmiast, przyspieszając Twoją stronę bez konieczności grzebania w skomplikowanych ustawieniach konfiguracyjnych, jak w przypadku wielu innych wtyczek do buforowania.

Po zainstalowaniu i aktywacji, WP Rocket automatycznie włącza buforowanie przeglądarki. Domyślnie dodaje nagłówki expire i nagłówki cache-control z najlepszymi ustawieniami, aby przyspieszyć Twoją stronę WordPress.

Metoda 2: Dodaj Expire Headers w WordPress za pomocą kodu

Druga metoda dodawania expire headers w WordPress polega na dodaniu kodu do plików WordPress. Nie zalecamy jej dla początkujących, ponieważ błąd w kodzie może powodować poważne błędy i uszkodzić Twoją stronę.

Przed wprowadzeniem tych zmian zalecamy wykonanie kopii zapasowej Twojej strony WordPress. Poniżej znajduje się kod, który możesz dodać do pliku .htaccess, aby dodać expire headers:

## EXPIRES HEADER CACHING ##
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType image/svg "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType application/javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 2 days"
</IfModule>
## EXPIRES HEADER CACHING ##

Wartości te powinny dobrze działać dla większości stron, ale możesz dostosować okresy czasu, jeśli Twoje potrzeby są inne.

Expire Headers w LiteSpeed Cache

Działająca najbardziej wydajnie w oferowanym przez Domenomania.pl Hostingu WordPress, wtyczka LiteSpeed Cache obsługuje nagłówki Expire. Wtyczka ta oferuje szeroki zakres funkcji związanych z zarządzaniem pamięcią podręczną, w tym możliwość ustawiania różnych wartości TTL (Time To Live) dla różnych typów treści, takich jak strony publiczne, prywatne, strony główne, kanały informacyjne, wywołania API REST i strony zwracające określone kody statusu HTTP.

LiteSpeed Cache umożliwia również wykluczanie określonych URI, ciągów zapytań, kategorii, tagów, ciasteczek i agentów użytkownika od buforowania. Możesz również wykluczyć buforowanie dla określonych ról użytkowników.

Wszystkie te funkcje mogą być konfigurowane w panelu administracyjnym wtyczki LiteSpeed Cache.

Wtyczki WordPress do dodawania Expire Headers

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie dodać kod expire headers, możesz znaleźć kilka wtyczek WordPress, które mogą zrobić to za Ciebie. Niektóre z tych wtyczek dodają nagłówki expire, podczas gdy inne używają cache-control. Oto kilka wtyczek, które mogą pomóc Ci w implementacji expire headers i/lub buforowania przeglądarki:

Pamiętaj, że dodanie nagłówków expire to tylko jeden z wielu kroków, które możesz podjąć, aby zoptymalizować wydajność swojej strony WordPress.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl