Do kiedy ważny jest certyfikat SSL?

Promocja na hosting WordPress

Certyfikat SSL zapewnia dodatkową warstwę ochrony dla strony internetowej, poczty e-mail a przede wszystkim przekazywanych przez nie danych. Dla użytkowników Internetu aktywny certyfikat SSL może stanowić także cenne źródło informacji o stronie internetowej, jej właścicielu i ochronie prywatności. Sprawdź, do kiedy ważny SSL i kiedy wygasa.

Co to jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL odpowiada za szyfrowanie danych przekazywanych z przeglądarki internetowej na serwery stron internetowych oraz poczty e-mail. Certyikat SSL szyfruje newralgiczne dane w chwili ich przesyłania, np. wysyłania wiadomości e-mail lub przesyłania formularza kontaktowego.

W codziennym użytkowaniu jego działanie jest niewidoczne dla użytkowników, chociaż ertyfikat SSL znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa w sieci Internet. Umożliwia lepszą identyfikację właściciela i wiarygodności stron internetowych, podnosi ich prestiż.

Rejestracja certyfikatu SSL

Certyfikat SSL rejestrowany i wydawany jest zwykle dla określonej domeny internetowej – adresu internetowego. W ten sposób certyfikat chroni działania wykonywane w jej obszarze, tj. strony internetowej oraz poczty e-mail i serwerów pocztowych.

Certyfikat SSL można wykupić na wiele lat, ale wydawany jest na okres jednego roku. Po tym czasie należy ponownie wystąpić o wydanie nowego certyfikatu, jego kluczy, dla certyfikowanej domeny internetowej. Krótszy okres ważności certyfikatu oznacza, że łatwiej sprawdzić aktywność podmiotów występujących o ich wydanie. Jednocześnie pozwala to wprowadzać częściej i szybciej krytyczne zmiany zabezpieczeń w certyfikatach SSL. Klucze certyfikatów są również bezpieczniejsze, im częściej są zmieniane.

Termin ważności, a aktywność SSL?

Działanie certyfikatu SSL i jego skuteczność są ściśle związane z jego aktywnością tj. terminem ważności usługi. Nieprzedłużone działanie certyfikatu SSL spowoduje jego dezaktywację oraz wyświetlenie komunikatów dla użytkowników końcowych. Nawet zablokowanie działania niektórych funkcji, np. szyfrowania poczty e-mail lub działania formularzy kontaktowych, formularzy rejestracji, itp..

Jeśli jesteś administratorem usług i zarządzasz aktywnymi certyfikatami SSL, powinieneś wiedzieć, że proces uruchamiania certyfikatu składa się z jego zakupu, rejestracji i wydania, następnie instalacji. To ważne, gdyż ważność certyfikatu SSL określana jest na podstawie daty jego wydania dla określonej domeny internetowej.

Uzyskanie informacji, do kiedy ważny SSL, pozwoli Ci zapewnić ciągłość ochrony danych użytkowników strony WWW.

Jak sprawdzić ważność certyfikatu SSL?

Użytkownicy mają w dowolnej chwili możliwość sprawdzenia czy witryna posiada prawidłowo wystawiony certyfikat SSL oraz czy jest on w aktywny. Każdy może sprawdzić ważność certyfikatu SSL, gdyż ta informacja nie jest tajna. To samo źródło informacji pozwoli upewnić się co do tego czy odwiedzają prawdziwą witrynę internetową, a nie SCAM.

Podczas codziennego korzystania z sieci Internet zwracaj szczególną uwagę na adresy witryn internetowych, a zwłaszcza tych, gdzie przetwarzane są różnego rodzaju dane, np. w sklepach internetowych, bankowości. Większość takich witryn korzysta z bezpiecznego połączenia przy użyciu certyfikatu SSL. Celem zapewnienia tego bezpieczeństwa, certyfikat musi być wystawiony dla odpowiedniego adresu WWW i być certyfikatem ważnym (aktywnym).

Jeśli jesteś administratorem strony internetowej i właścicielem wydanego certyfikatu SSL, jego ważność i aktywność możesz sprawdzić w panelu klienta, gdzie opłacasz ważność usług. Informacja o ważności certyfikatu SSL jest jednak ogólnodostępna i może z niej skorzystać także sam użytkownik końcowy.

  1. Uruchom dowolną przeglądarkę internetową, np. Google Chrome.
  2. Przejdź do adresu strony internetowej, dla której chcesz sprawdzić ważność certyfikatu SSL.
  3. Kliknij ikonę kłódki widoczną obok wprowadzonego adresu WWW.
  4. Wyświetl informacje o certyfikacie SSL, klikając opcję: Szczegóły.

Sprawdź, do kiedy ważny SSL w Google Chrome

W nowym widoku znajdziesz wiele ważnych informacji o domenie i wystawionym certyfikacie SSL, w tym przede wszystkim informacje o tym, dla jakiego adresu internetowego został on naprawdę wydany (także adresu, pod którym faktycznie w tej chwili się znajdujesz). W tym samym miejscu znajduje się także informacja o wystawcy certyfikatu (jednostka certyfikująca). Sprawdź, do kiedy ważny SSL po dacie jego ważności.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl