Certyfikat SSL zapewnia dodatkową warstwę ochrony dla strony internetowej, poczty e-mail a przede wszystkim przekazywanych przez nie danych. Dla użytkowników Internetu aktywny certyfikat SSL może stanowić także cenne źródło informacji o stronie internetowej, jej właścicielu i ochronie prywatności.
- Co to jest certyfikat SSL?
- Rejestracja certyfikatu SSL
- Termin ważności, a aktywność SSL
- Jak sprawdzić ważność certyfikatu SSL?
Co to jest certyfikat SSL?
Certyfikat SSL odpowiada za szyfrowanie danych przekazywanych z przeglądarki internetowej na serwery stron internetowych oraz poczty e-mail. Certyikat SSL szyfruje newralgiczne dane w chwili ich przesyłania, np. wysyłania wiadomości e-mail lub przesyłania formularza kontaktowego.
W codziennym użytkowaniu jego działanie jest niewidoczne dla użytkowników, chociaż ertyfikat SSL znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa w sieci Internet. Umożliwia lepszą identyfikację właściciela i wiarygodności stron internetowych, podnosi ich prestiż.
Rejestracja certyfikatu SSL
Certyfikat SSL rejestrowany i wydawany jest zwykle dla określonej domeny internetowej – adresu internetowego. W ten sposób certyfikat chroni działania wykonywane w jej obszarze, tj. strony internetowej oraz poczty e-mail i serwerów pocztowych.
Certyfikat SSL można wykupić na wiele lat, ale wydawany jest na okres jednego roku. Po tym czasie należy ponownie wystąpić o wydanie nowego certyfikatu, jego kluczy, dla certyfikowanej domeny internetowej. Krótszy okres ważności certyfikatu oznacza, że łatwiej sprawdzić aktywność podmiotów występujących o ich wydanie. Jednocześnie pozwala to wprowadzać częściej i szybciej krytyczne zmiany zabezpieczeń w certyfikatach SSL. Klucze certyfikatów są również bezpieczniejsze, im częściej są zmieniane.
Termin ważności, a aktywność SSL?
Działanie certyfikatu SSL i jego skuteczność są ściśle związane z jego aktywnością tj. terminem ważności usługi. Nieprzedłużone działanie certyfikatu SSL spowoduje jego dezaktywację oraz wyświetlenie komunikatów dla użytkowników końcowych. Nawet zablokowanie działania niektórych funkcji, np. szyfrowania poczty e-mail lub działania formularzy kontaktowych, formularzy rejestracji, itp..
Jeśli jesteś administratorem usług i zarządzasz aktywnymi certyfikatami SSL, powinieneś wiedzieć, że proces uruchamiania certyfikatu składa się z jego zakupu, rejestracji i wydania, następnie instalacji. To ważne, gdyż ważność certyfikatu SSL określana jest na podstawie daty jego wydania dla określonej domeny internetowej.
Jak sprawdzić ważność certyfikatu SSL?
Użytkownicy mają w dowolnej chwili możliwość sprawdzenia czy witryna posiada prawidłowo wystawiony certyfikat SSL oraz czy jest on w aktywny. Każdy może sprawdzić ważność certyfikatu SSL, gdyż ta informacja nie jest tajna. To samo źródło informacji pozwoli upewnić się co do tego czy odwiedzają prawdziwą witrynę internetową, a nie SCAM.
Podczas codziennego korzystania z sieci Internet zwracaj szczególną uwagę na adresy witryn internetowych, a zwłaszcza tych, gdzie przetwarzane są różnego rodzaju dane, np. w sklepach internetowych, bankowości. Większość takich witryn korzysta z bezpiecznego połączenia przy użyciu certyfikatu SSL. Celem zapewnienia tego bezpieczeństwa, certyfikat musi być wystawiony dla odpowiednego adresu WWW i być certyfikatem ważnym (aktywnym).
Jeśli jesteś administratorem strony internetowej i właścicielem wydanego certyfikatu SSL, jego ważność i aktywność możesz sprawdzić w panelu klienta, gdzie opłacasz ważność usług. Informacja o ważności certyfikatu SSL jest jednak ogólnodostępna i może z niej skorzystać także sam użytkownik końcowy.
- Uruchom dowolną przeglądarkę internetową, np. Google Chrome.
- Przejdź do adresu strony internetowej, dla której chcesz sprawdzić ważność certyfikatu SSL.
- Kliknij ikonę kłódki widoczną obok wprowadzonego adresu WWW.
- Wyświetl informacje o certyfikacie SSL, klikając opcję: Szczegóły.
W nowym widoku znajdziesz wiele ważnych informacji o domenie i wystawionym certyfikacie SSL, w tym przede wszystkim informacje o tym dla jakiego adresu internetowego został on naprawdę wydany (także adresu, pod którym faktycznie w tej chwili się znajdujesz). W tym samym miejscu znajduje się także informacja o wystawcy certyfikatu (jednostka certyfikująca) i dacie jego ważności.