Jak połączyć się z serwerem FTP?

Po zamówieniu hostingu, możesz połączyć się z nim za pomocą FTP, np. w celu utworzenia odpowiednich katalogów i opublikowania plików stron internetowych. Następnie możesz przypisać domenę do hostingu i skierować ją na katalog, w którym opublikowane są pliki strony WWW. Wynikiem takiej operacji będzie wyświetlanie Twojej witryny pod adresem domeny internetowej.

Co to jest FTP?

FTP jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego i po rozwinięciu oznacza: File Transfer Protocol. Jak sama nazwa wskazuje – FTP jest protokołem, który służy do transmisji plików pomiędzy klientem (czyli programem do tego służącym), który znajduje się na Twoim komputerze i serwerem, na którym umieszczasz pliki i katalogi.

Za pomocą FTP możesz przesyłać pliki (np. stron internetowych oraz inne skrypty) na serwer oraz pobierać je z serwera na swój komputer za pośrednictwem sieci Internet.

Dostępnych jest wiele metod łączenia się z serwerem przez FTP. Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl, to wszystkie popularne metody połączeń FTP są dla Ciebie dostępne i możesz wybrać najwygodniejszy dla Ciebie sposób połączenia (np. przez menadżer plików dostępny w cPanelu lub przez zewnętrznego klienta FTP, którego możesz zainstalować na swoim komputerze).

Połączenie z serwerem przez FTP

Do połączenia z serwerem FTP w Domenomania.pl nie musisz posiadać i uczyć się obsługi specjalnego oprogramowania (tzw. klientów FTP). Wystarczy, że zalogujesz się do cPanelu i skorzystasz z menadżera plików.

Jednak doświadczeni webmasterzy (osoby projektujące strony WWW zawodowo) nie wyobrażają sobie życia bez klientów FTP, czyli specjalnych aplikacji, które służą do łączenia się z FTP. Niektóre z nich zapewniają dodatkowe funkcje, które stają się przydatne podczas przesyłania dużej ilości plików. Poniżej znajdziesz instrukcje jak skonfigurować połączenie FTP w najbardziej popularnych programach, które do tego służą:

Dane do skonfigurowania połączenia FTP

Aby skonfigurować podstawowe połączenie FTP w każdym popularnym kliencie FTP powinieneś znać:

Dane do połączenia FTP z Twoim hostingiem w Domenomania.pl możesz znaleźć po zalogowaniu się do cPanel.

Jeśli nie chcesz przekazywać podmiotowi zewnętrznego danych dostępu do Twojego głównego konta FTP, to możesz utworzyć nowe konto FTP, np. dla firmy zewnętrznej projektującej strony WWW.  Za pomocą takiego konta FTP firma zewnętrzna będzie mogła wprowadzać zmiany w plikach i nie będzie przy tym znała Twojego głównego hasła do hostingu. Konto FTP może mieć dostęp do całego serwera lub tylko do wybranego katalogu.

Połączenie z serwerem przez SFTP

Z serwerem możesz połączyć się też za pomocą protokołu SFTP, który również służy do przesyłania plików. SFTP to bezpieczny protokół, którego nie należy mylić ze zwyczajnym połączeniem FTP. SFTP zapewnia dostęp do plików, przesyłanie ich oraz inne narzędzia do zarządzania plikami i katalogami poprzez bezpieczne połączenie SSH.

Połączenie SFTP dostępne jest w pakietach hostingowych z linii PRO, które gwarantują dostęp SSH.

Istnieje również połączenie przez FTPS, które w porównaniu do połączeń FTP oraz FTPS zapewnia szyfrowanie tylko loginu i hasła. W przypadku SFTP szyfrowane są zarówno przesyłane pliki, login i hasła dostępu. Z tego względu połączenie przez SFTP jest uznawane za najbezpieczniejszą metodę przesyłania plików i katalogów na hosting.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie