Co to jest domena internetowa?

Promocja na hosting WordPress

Domena jest adresem w Internecie, który zbudowany jest wyłącznie ze znaków liter alfabetu łacińskiego, cyfr oraz myślników (np. moja-domena24.pl). Adres domeny wpisuje się między innymi w przeglądarkach internetowych (aby wyświetlić witrynę) lub w poczcie e-mail (aby wysłać wiadomość pod wybrany adres e-mail).

Domena pozwala wyróżnić się na tle innych stron internetowych. Zakup odpowiedniej domeny powinien być przemyślany. Sprawdź poniżej czym dokładnie jest domena i gdzie można ją kupić?

Co to jest domena internetowa?

Domena to adres internetowy, który jest niezbędnym elementem, jeśli chcesz pojawić się w sieci Internet. Do opublikowania strony WWW pod własnym adresem internetowym wymagane jest posiadanie domeny internetowej. Domena pełni rolę wirtualnej wizytówki. Po wpisaniu odpowiedniej nazwy w przeglądarce, użytkownik zostanie przeniesiony we wskazane przez Ciebie miejsce (np. na Twoja stronę WWW).

Domena nie jest tylko używana do wyświetlania stron internetowych. Domena może być adresem również dla innych Twoich usług, np. poczty e-mail lub innych dowolnych usług internetowych. Domena zbudowana jest z dowolnej nazwy głównej i końcówki.

Jak zbudowany jest adres domeny internetowej?

 • Nazwa główna jest to dowolna nazwa domeny, która wybierana jest przez rejestrującego. Nazwa bardzo często odwołuje się do nazwy firmy, organizacji, akcji, nazwy działalności.
 • Końcówka (tzw. rozszerzenie domeny) możesz wybrać tylko spośród możliwych propozycji. Przykładowo, każdy kraj posiada przypisane rozszerzenie. Każda końcówka zaczyna się od kropki, np.: pl., .eu, .com, .com.pl, .info, .net, .de, .co.uk. Od końcówki zależy do jakiego rodzaju należy domena.

Nazwa główna domeny wraz z końcówką są niepowtarzalne, oznacza to, że żaden inny użytkownik nie zarejestruje takiej samej nazwy głównej z taką samą końcówką domeny. Jeśli chcesz posiadać własną domenę internetową z koncówką *.pl, warto poznać warunki techniczne, które obowiązują wszystkich (zarówno abonentów oraz operatorów – tzw. rejestratorów).

Warto poświęcić dłuższą chwilę na wymyślenie odpowiedniej nazwy dla domeny. Odpowiednio krótka i łatwa do zapamiętania utkwi w pamięci Twoich odbiorców i w ten sposób będzie im zdecydowanie łatwiej do Ciebie trafić.

Rodzaje domen

Rodzaje domen są wyróżniane ze względu na swoje końcówki. Dostępnych jest wiele typów końcówek domen.

 • domeny krajowe – są zdecydowanie najpopularniejsze, każdy adres domeny krajowej przypisany do Polski jest zakończony końcówką .pl. Ten rodzaj domeny po angielsku jest nazywany ccTLD,
 • domeny funkcjonalnedomeny typu: COM.pl, NET.PL, ORG.PL, INFO.PL po angielsku nazywane są gTLD lub generic TLD,
 • domeny regionalne – bardzo chętnie stosowane do promowania lokalnego biznesu lub działalności. Tak naprawdę użytkownik może wybrać końcówkę dla niemal każdego regionu polski. Przykładem mogą być końcówki takie jak: waw.pl, czy wroclaw.pl.
 • domeny europejskiedomeny europejskie przeznaczone dla osób, które chcą dotrzeć do klientów w różnych częściach Europy,
 • domeny globalne – jeżeli Twoja działalność ma charakter międzynarodowy, to domeny top-level domain będą najlepszym wyborem. W ofercie znajdziesz końcówki takie jak: .com, .net, .info, .biz.

Wybór rodzaju końcówki (rozszerzenia), czyli rodzaju domeny jest bardzo elastyczny i obecnie nie ma żadnych ustalonych zasad ich wyboru.

Kiedy domena będzie widoczna w Internecie?

Jeśli dopiero opłaciłeś domenę (np. rejestrując nową domenę lub przedłużając ważność domeny i zrobiłeś to po terminie), to domena internetowa stanie się widoczna po zaksięgowaniu wpłaty na naszym rachunku bankowym. Po zaksięgowaniu wpłaty i aktywacji domeny może upłynąć nawet 30 godzin zanim domena zacznie być widoczna.

Jeśli zmieniałeś ustawienia domeny (np. rekordy domeny), to należy odczekać na odświeżenie się tych ustawień:

 • jeśli zmieniałeś delegacje domeny (rekordy NS), to należy odczekać nawet 30h – jednak w praktyce trwa to krócej,
 • jeśli zmieniałeś wartości pozostałych rekordów domeny, to propagacja zmian trwa około 1 godziny.

Więcej informacji: Kiedy zarejestrowana domena będzie aktywna?

Ile kosztuje rejestracja domeny?

Aby móc kupić domenę internetową należy zwrócić się do rejestratora domen. Na rynku dostępnych jest wielu rejestratorów domen oraz pośredników rejestracji.

Wielu rejestratorów domen kusi klientów bardzo niskimi cenami rejestracji domen w pierwszym roku użytkowania. Rzeczywiście przez pierwszy rok koszt utrzymania domeny jest praktycznie darmowy. Problem zaczyna się po upływie okresu promocyjnego. Wówczas koszty znacznie wzrastają i często zdarza się, że rejestrator, który pierwszy rok sprzedał niemal za darmo, wymusza na nas odnowienie domeny na kolejny rok.

Jeśli nie posiadasz jeszcze własnej domeny, możesz zacząć od zamówienia hostingu w Domenomania.pl. Podczas zamawiania hostingu wpisz adres subdomeny: twojanazwa.domenomania.eu, aby otrzymać darmową domenę.

Jak zamówić domenę?

Zamówienie i zarejestrowanie własnej domeny internetowej nie jest trudne. Decydując się na zaistnienie w sieci, powinieneś zastanowić się nad zakupieniem domeny.

Korzystając z domeny, czyli np. wywołując jakikolwiek adres URL w Internecie (nie ważne czy wpisujesz adres do przeglądarki, czy wyszukujesz go np. w przeglądarce Google), udostępniane są Tobie zasoby, na które skierowana została domena (np. pliki opublikowanej strony WWW). Jeśli natomiast wysyłasz wiadomość e-mail, to przesyłka kierowana jest na serwer poczty, na który została skierowana domena. Dzięki domenie adres kierujący do Twoich zasobów (zarówno strony WWW lub poczty e-mail) może być krótszy.

Wybierając nazwę domeny pamiętaj, że będzie ona wizytówką Twojej firmy lub strony prywatnej, wybierz więc nazwę, która będzie się kojarzyć z tematyką projektu, nazwą firmy lub typem działalności.

Dlaczego odnowienie domeny jest ważne?

Odnawianie domeny jest nieodzowne, ponieważ po wygaśnięciu twojej domeny może zostać ona zarejestrowana przez innego użytkownika, co prowadzi do utraty twojej unikalnej adresacji w internecie. Oznacza to, że stracisz dostęp do adresu, pod którym dotychczas była znana twoja strona internetowa, skrzynka pocztowa lub inne zasoby związane z tą domeną.

O czym warto wiedzieć przy wyborze domeny?

Skoro wiesz już co to jest domena, przyszedł czas na wybranie odpowiedniej nazwy dla Twojej strony internetowej. Pamiętaj, aby była ona możliwie krótka i chwytliwa. Dobór końcówki powinien być uzależniony od rodzaju działalności jaką prowadzisz.

Przed zakupem domeny, sprawdź w wyszukiwarce domen czy aby na pewno nie jest ona zajęta. Pamiętaj, aby szczególnie sprawdzić cennik i regulamin dostawcy domen, na którego chcesz się zdecydować. Ważne jest, aby rejestrator umożliwiał wykonywanie na wykupionej domenie określonych czynności bez konieczności dokonywania dodatkowych opłat.

W przypadku domeny istotne są:

 • możliwość bezpłatnej zmiany DNS,
 • możliwość bezpłatnego zarządzania rekordami DNS,
 • możliwość bezpłatnego uzyskania kodu authinfo.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl