Masz pomysł na tworzenie interesujących treści, ale nie wiesz jak założyć bloga? Mamy dla Ciebie kompletny przewodnik, w którym od początku do końca samodzielnie stworzysz wymarzoną stronę!

Czy zakładanie bloga jest konieczne?

Masz pomysł na tworzenie ciekawych treści i chciałbyś podzielić się nimi z innymi? Założenie bloga to najlepszy sposób na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Publikowanie tekstu i zdjęć na blogu jest bezproblemowe i bardzo szybkie. Po napisaniu nowego posta, jego opublikowanie może zająć dosłownie minutę. O czym możesz pisać na swoim blogu? Tak naprawdę o wszystkim! Dużym zainteresowaniem cieszą się tematy kulinarne, modowe, motoryzacyjne, a także zakupowe. Tak naprawdę ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Blog może sprawdzić się jako platforma do sprzedaży produktów i promowania Twojej marki. Niewielkim kosztem możesz tworzyć reklamy, a także zachęcać potencjalnych klientów do zakupu poprzez rozmaite wpisy na blogu. W dobie pandemii COVID-19, z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej małych, jak i dużych przedsiębiorstw, które przeniosły swój biznes do internetu.

Na jakiej platformie najlepiej założyć swojego bloga?

Jest wiele platform, na których można założyć bloga, jednak zdecydowanie najpopularniejszą jest WordPress. To co wyróżnia go na tle innych, to przede wszystkim intuicyjna i niezwykle prosta obsługa. Nie musisz być specem od stron internetowych, żeby z powodzeniem założyć swojego bloga. Mocną stroną WordPressa jest również możliwość instalowania rozmaitych wtyczek, które wpływają na atrakcyjność witryny, a także ułatwiają zbieranie rozmaitych danych.

Ile trzeba zapłacić za założenie bloga?

Do założenia bloga będziesz potrzebował domeny, czyli unikalnej nazwy strony, a także hostingu.

Hosting to miejsce, w którym będą przechowywane i instalowane wszystkie pliki niezbędne do utrzymania strony, natomiast domena to adres, który kieruje na hosting, na którym znajdują się pliki strony internetowej (np. bloga). Koszt zakupu domeny wynosi kilka złotych w skali roku. Zakup najtańszego hostingu w Domenomania.pl w ramach pakietu Blog to koszt 39 złotych na rok. W cenie otrzymujesz 10 GB wolnej przestrzeni, a także nielimitowany transfer danych. To w zupełności wystarczy do skutecznego prowadzenia bloga.

O czym warto pamiętać przed założeniem bloga?

W pierwszej kolejności wymyśl nazwę dla swojego bloga. Do wyboru są domeny z różnymi końcówkami, jednak my rekomendujemy wybór tej najpopularniejszej czyli .pl. Pamiętaj aby nazwa Twojej strony była krótka i stosunkowo łatwa do zapamiętania.

Podczas wyboru hostingu możesz wybrać pakiet z zainstalowanym pakietem WordPress. To bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawi, że do uruchomienia strony będzie trzeba wykonać tylko kilka kroków.

Bardzo ważny jest szablon bloga. Możesz kupić płatny szablon lub wybrać jeden z darmowych. Jeśli Twój budżet jest ograniczony, to na początek spokojnie możesz wybrać darmowy motyw. Następnie należy spersonalizować go uzupełniając wszystkie nazwy i wypełniając poszczególne zakładki.

Ostatnim krokiem po zainstalowaniu WordPressa jest wrzucenie na bloga treści. Tak naprawdę im więcej, tym lepiej. Staraj się już od samego początku zapełnić swoją stronę contentem.
  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie