Dobre praktyki bezpieczeństwa przy WordPress

Promocja na hosting WordPress

Dlaczego powinno się dbać o bezpieczeństwo WordPress?

Bezpieczeństwo w sieci jest kwestią niezwykle istotną zarówno dla prywatnych użytkowników, jak i właścicieli stron internetowych – nabiera jednak jeszcze większego znaczenia w przypadku stron firmowych i sklepów internetowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie nie służy tylko ochronie zgromadzonych danych, ale też gwarantuje stały dostęp odbiorców do strony oraz jej sprawne działanie, co bezpośrednio przenosi się na postrzeganie firmy przez potencjalnych klientów.

WAŻNE! Niezabezpieczona strona WWW, a wiarygodność biznesu

Słabo zabezpieczona strona WWW może utrudniać budowanie wizerunku wiarygodnego biznesu.

Jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS) jest bez wątpienia WordPress. Każdego dnia pojawiają się nowe strony na WordPress, blogi, a nawet sklepy internetowe – jest to spowodowane łatwością prowadzenia takich stron, a także ogromną ilością dostępnych wtyczek i rozszerzeń – z czego duża liczba dostępna jest również w wersji darmowej, co z pewnością przyczynia się do popularności tego rozwiązania.

Popularność WordPress wpływa na to, że jest on często celem ataków

WordPress jest najpopularniejszym systemem używanym do budowy stron WWW, oznacza to też, że największa ilość ataków hakerskich skierowana jest właśnie w kierunku stron internetowych, które zostały oparte o ten system CMS. Warto więc mieć na uwadze fakt, że wraz z popularnością pojawiają się też zagrożenia – dlatego właśnie wybierając WordPress, bezpieczeństwo takiej strony powinno być jedną z podstawowych rzeczy, o które należy zadbać.

Jak zabezpieczyć WordPress?

Metod na zabezpieczenie WordPressa jest wiele. Skorzystaj z poniższych od dobrych praktyk, które warto uwzględnić w codziennym zarządzaniu stroną WWW, pamiętaj o dopieraniu tylko odpowiednich wtyczek i wdrożeniu certyfikatu SSL.

 1. Logowanie do WordPress – m.in. zadbaj o unikalne i trudne do złamania hasło dostępu
  Podstawowe zabezpieczenie WordPress, o którym warto pamiętać może wydawać się dość oczywiste, jednak istnieje ogromna grupa osób, która pozostawia w tym miejscu sporą lukę w swojej ochronie – chodzi tu oczywiście o zadbanie o unikalną nazwę użytkownika oraz hasło dostępu. Stosowanie uniwersalnych kombinacji w postaci login: admin i hasło: admin123 może być proste do zapamiętania, lecz równie łatwe do odgadnięcia, nie stanowi zatem praktycznie żadnej przeszkody dla osób lub maszyn chcących uzyskać dostęp do strony.

  WAŻNE! Silne hasło dostępu to podstawa

  Twoje hasło dostępu powinno być trudne do złamania, ponieważ w dzisiejszych czasach komputery wyposażone w odpowiednie oprogramowanie są w stanie podjąć nieskończoną ilość prób logowania z różnymi kombinacjami haseł w krótkim odstępie czasu. Stosowane są też inne metody łamania haseł (jak ataki słownikowe itd.).

 2. Zaszyfruj połączenie dzięki certyfikatowi SSL
  SSL (ang. Secure Socket Layer) to powszechnie stosowany protokół sieciowy, który pozwala na nawiązywanie bezpiecznych połączeń i przesyłanie zaszyfrowanych danych pomiędzy serwerem, a użytkownikami końcowymi.

  WAŻNE! Certyfikaty SSL w Domenomania.pl otrzymujesz za darmo!

  Posiadając hosting w Domenomania.pl certyfikaty SSL wliczone są już w cenie hostingu. Dzięki czemu znacznie podnosisz poziom bezpieczeństwa oraz wiarygodność strony stosunkowo niewielkim kosztem.

  W przypadku, gdy posiadasz cPanel na swoim hostingu, to darmowy certyfikat SSL generowany jest przez usługę AutoSSL, dzięki czemu nie musisz wykonywać żadnych dodatkowych operacji, aby uzyskać certyfikat SSL (nie musisz go generować, ani instalować), gdyż wszystko dzieje się automatycznie dla każdej domeny przypisanej do hostingu w cPanelu.

  Natomiast, jeśli posiadasz DirectAdmin, to darmowy certyfikat Let’s Encrypt możesz aktywować po zalogowaniu do panelu. Certyfikaty Let’s Encrypt są ważne tylko przez 90 dni, ale posiadając hosting w Domenomania.pl są one automatycznie odnawiane, aby zapewnić ciągłość działania.

 3. Na bieżąco instaluj dostępne aktualizacje
  Żadnego systemu nie można uznać za w pełni ukończony w chwili jego wypuszczenia na rynek, w trakcie jego wykorzystywania dużo łatwiej zauważyć pewne braki i możliwości optymalizacji, których zauważenie wcześniej było po prostu niemożliwe. Złota myśl, że jedyną stałą jest zmiana nabiera w tym przypadku na znaczeniu. Stąd też często pojawiające się aktualizacje. Nie inaczej jest w przypadku systemu WordPress, zabezpieczenia i nowe rozwiązania mogą pojawiać się regularnie w chwili zauważenia przez jego twórców nowych zagrożeń.

  • Jak zaktualizować WordPress w autoinstalatorze?

   WAŻNE! Na bieżąco sprawdzaj czy są dostępne nowe aktualizacje WordPress lub stosowanych wtyczek

   Zwracaj uwagę na aktualność swojego systemu oraz aktualizacje wtyczek i rozszerzeń – dzięki tym praktykom zapewnisz odpowiednią ochronę dla swojej strony WWW.

 4. Regularnie twórz kopie zapasowe
  Łatwo wyjść z założenia, że wszystkie dane, które muszą być na stronie, już się na niej znajdują i to wszystko, czego potrzebujemy, by mieć do nich dostęp oraz szanse na ich ewentualną edycję. Jest to jednak błędne podejście, gdyż w razie ataku na stronę, awarii czy utraty części danych, co może zdarzyć się nawet w przypadku aktualizowania wtyczek, możemy te dane utracić bezpowrotnie – właśnie dlatego warto regularnie tworzyć kopie zapasowe baz danych, co pozwoli na przywrócenie strony do wcześniejszego stanu.

  WAŻNE! Przed każdą planowaną aktualizacją WordPress wykonuj kopię zapasową plików i bazy danych

  Jest to podstawowa praktyka, która znana jest każdemu programiście, który pracuje nie tylko z systemem WordPress. Koniecznie przed każdą aktualizacją systemu, wtyczek lub rozszerzeń – wykonuj kopie zapasową! Zabezpiecz się na sytuację, że aktualizacja się nie powiedzie!

 5. Zabezpiecz dostęp do baz danych oraz katalogów, do których dostęp nie powinien być publiczny
  Ustawienie silnych haseł zabezpiecza dostęp do strony, co może zapewnić nam pewne poczucie bezpieczeństwa, warto jednak nie ograniczać swojej ochrony tylko do tego jednego rozwiązania. Wykorzystując plik .htaccess można w łatwy sposób ograniczyć dostęp do baz danych oraz katalogów, co będzie stanowiło kolejny poziom zabezpieczenia.
 6. Nie pobieraj wtyczek z wątpliwych źródeł
  Jedną z niewątpliwych zalet WordPress jest ogromna liczba wtyczek i dodatków, które pozwalają na rozbudowywanie oraz usprawnienie działania strony WWW. Nie wszystkie są jednak tak samo wartościowe, a zachęcający opis nie gwarantuje sukcesu – pobieranie jakichkolwiek plików z nieznanego źródła zawsze wiąże się z zagrożeniem. Nawet jeśli sam w sobie nie jest szkodliwy, może zawierać luki w zabezpieczeniach, które mogą w przyszłości narazić Twoją stronę WWW na ataki.

  WAŻNE!Pamiętaj o zasadzie: im mniej wtyczek tym lepiej!

  Bardzo popularną zasadą jest pilnowanie, aby na stronie WWW używanych było jak najmniej zewnętrznych wtyczek i rozszerzeń. Jeśli już chcesz skorzystać z zewnętrznych wtyczek, to sprawdź czy jest ona popularna oraz jak często była ostatnio aktualizowana.

Za popularnością WordPressa stoi łatwa obsługa oraz liczne dodatki dostępne do wykorzystania dla właścicieli stron. Skupiając się na pozytywach, nie można jednak zapominać też o powyższych zagrożeniach. Bezpieczeństwo strony WWW zapewnisz tylko i wyłącznie poprzez zadbanie o odpowiednie zabezpieczenia, warto więc wdrażać je już od samego początku. Korzystanie z naszych dobrych praktyk bezpieczeństwa WordPress zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo Twojej strony internetowej.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl