Jak zmienić adres URL dla WordPress?

Promocja na hosting WordPress

Zmiana domeny w WordPress może być zadaniem kluczowym, gdy decydujemy się na przeniesienie naszej witryny na nowy adres URL. Wprowadzenie takiej zmiany może wynikać z różnych powodów, takich jak rebranding firmy, lepsza nazwa domeny, czy też przeniesienie witryny na nowy serwer. Bez względu na powód, zmiana domeny wymaga odpowiednich kroków, aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz uniknąć problemów związanych z błędnymi odnośnikami i Mixed Content. Zobacz, jak zmienić domenę w WordPress i zrobić to szybko bez konfliktu z istniejącymi treściami.

Jeśli chcesz zmienić domenę w WordPress, to powinieneś wiedzieć, w którym miejscu możesz zmienić adres URL w WordPress (zarówno w panelu administracyjnym oraz w bazie danych). Podczas zmiany adresu URL, należy zmienić adres domeny (tzw. siteurl) w panelu administracyjnym (wp-admin) lub w bazie danych. Ten drugi sposób ze zmianą siteurl w bazie danych jest przydatny, jeśli podaliśmy błędny adres domeny w panelu administracyjnym WordPress.

Skierowanie domeny na odpowiedni katalog, w którym zainstalowany jest WordPress, nie wystarczy, aby pod adresem domeny wyświetlona została nasza strona internetowa oparta o WordPress. Należy jeszcze ustawić adres tej nowej domeny w ustawieniach WordPress. Adres domeny w WordPress możesz ustawić w panelu administracyjnym (wp-admin) lub zmienić bezpośrednio w bazie danych (phpMyAdmin).

Jak zmienić domenę w panelu administracyjnym WordPress (wp-admin)?

Aby zmienić domenę w WordPress, najpierw sprawdź czy nowa domena została przypisana do hostingu i przekierowana na katalog, gdzie zainstalowany jest WordPress. Nowy adres domeny powinien zostać ustawiony w momencie, gdy domena zostanie poprawnie przypisana do hostingu i skierowana na odpowiedni katalog.

 1. Zaloguj się do panelu administracyjnego WordPress, który dostępny jest pod adresem Twojej obecnej domeny (np.: http://mojadomena.pl/wp-admin/).
 2. Po lewej stronie ekranu znajdź i kliknij: Ustawienia -> Ogólne.
 3. W sekcji: Ustawienia ogólne znajdź pola: Adres WordPressa (URL) oraz Adres witryny (URL) i wpisz w nich adres nowej domeny. Jeśli posiadasz i korzystasz z certyfikatu SSL wpisz koniecznie adres domeny z przedrostkiem: https://WordPress - panel administracyjny wp-admin - Ustawienia ogólne - Adres WordPressa i Adres witryny
 4. Kliknij przycisk: Zapisz zmiany, aby zapisać wprowadzone zmiany i zmienić domenę w WordPress na nową.

Jeśli po zapisaniu zmian, Twoja strona internetowa oparta o WordPress oraz panel administracyjny (wp-admin) wyświetlają się poprawnie, oznacza to, że zmiana domeny w WordPress przebiegła pomyślnie. Jeśli jednak Twoja strona WWW oparta o WordPress nie będzie wyświetlana prawidłowo pod adresem nowej domeny, to koniecznie sprawdź:

 • czy domena jest poprawnie przypisana do hostingu i skierowana na odpowiedni katalog (tam gdzie znajduje się WordPress),
 • lub w phpMyAdmin zaloguj się do bazy danych MySQL, aby sprawdzić czy nie wpisałeś błędnej nazwy domeny.

W jaki sposób wykonać zmianę domeny WordPress w bazie danych (phpMyAdmin)?

Jeśli ustawisz błędny adres domeny w panelu administracyjnym WordPress, może to uniemożliwić ponowne zalogowanie do panelu administracyjnego WordPress. Taka sytuację możesz naprawić przez aktualizację błędnego adresu siteurl bezpośrednio w bazie danych.

 1. Zaloguj się do bazy danych za pomocą narzędzia phpMyAdmin.
 2. Po zalogowaniu do bazy danych, w lewym górnym rogu ekranu kliknij nazwę bazy danych, dla której chcesz zmienić adres domeny w WordPress.
 3. Gdy wyświetli się zawartość bazy danych (tabele), kliknij tabelę o nazwie: wp_options.
 4. Po wyświetleniu rekordów w tabeli wp_options, znajdź rekord siteurl oraz home i kliknij przy nim: Edytuj.
 5. Znajdź pole: option_value i wpisz domenę, pod której adresem ma być wyświetlany WordPress i kliknij przycisk: Wykonaj. Jeśli posiadasz i korzystasz z certyfikatu SSL na swojej stronie internetowej, wpisz koniecznie adres domeny z przedrostkiem: https://
 6. Po zapisaniu zmian, Twoja strona WWW powinna poprawnie wyświetlać się pod wskazanym adresem domeny.

Po dokonaniu zmiany SiteURL w witrynie WordPress pamiętaj, aby dokonać korekt w bazie danych w celu usunięcia błędów z Mixed Content.

Jak zmienić URL WordPress poprzez Autoinstalator?

Jeśli chcesz zmienić domenę w WordPress, ale nie czujesz się na siłach, aby wykonywać to bezpośrednio w bazie danych, wykorzystaj w tym celu Autoinstalator, który gwarantuje nasz hosting dla WordPress. Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut i jest bardzo łatwy w wykonaniu. Jak zmienić domenę dla WordPress poprzez Autoinstalator?

 1. Zaloguj się do cPanel
 2. Przejdź do sekcji „Autoinstalator aplikacji” i wybierz WordPress.
  Jak zmienić adres URL w WordPress?
 3. Następnie przy wybranej witrynie wybieramy opcję: Klonuj 
  Wykonywanie kopii witryny WordPress pod nowym adresem URL
 4. Z rozwijanej listy wybieramy nową domenę, pod którą ma działać nasza strona internetowa. Po wybraniu nowego adresu URL zatwierdzamy wybór klikając „Klonuj” w dolnej części ekranu.
  Jak wybrać nową domenę dla kopii strony WordPress?
 5. Pojawi się ekran klonowania witryny WordPress. W jego trakcie wszystkie pliki witryny zostaną sklonowane. Ponadto sklonowaniu ulegnie baza danych, w której automatycznie zostanie podmieniony adres URL witryny.
  Proces klonowania aplikacji WordPress na nowy adres URL
 6. To wszystko! Twoja witryna WordPress została sklonowana i działa już pod nowym adresem URL.
  Widok sklonowanej strony WordPress działającej pod nowym adresem URL
 7. Jeśli stary adres URL nie jest Ci potrzebny – możesz go usunąć.

Jak wymusić zmianę domeny WordPress w pliku .htaccess?

Jeśli nie chcesz lub np. nie posiadasz dostępu do phpMyAdmin, aby dokonać zmiany siteURL dla WordPress, możesz także wymusić zmianę domeny w witrynie WordPress poprzez zdefiniowanie jej w pliku .htaccess. Metoda ta daje taki sam efekt, a często jest bardzo przydatna gdy np. nie możemy dostać się do phpMyadmin lub logowanie do Kokpitu WordPress nie działa. W celu zmiany domeny WordPress poprzez plik .htaccess, wykonaj następujące czynności:

 1. Zaloguj się do cPanel i przejdź do Menedżera plików.
 2. Przejdź do katalogu, w którym znajduje się plik .htaccess, który chcesz zmodyfikować.
  W menadżerze plików w cPanelu przejdź do katalogu, w którym chcesz zmodyfikować plik htaccess.

  Aby włączyć wyświetlanie ukrytych plików w menadżerze plików, kliknij przycisk: Ustawienia w prawym górnym rogu ekranu i włącz opcję: Pokaż ukryte pliki (dotfiles).

 3. Po przejściu do wybranego katalogu, zaznacz plik .htaccess i kliknij przycisk: Edytuj  Zaznacz plik .htaccess i kliknij przycisk: Edytuj w górnej części ekranu.
 4. W wyświetlonym oknie wybierz schemat kodowania UTF-8, który ma być używany podczas edycji pliku. Następnie wprowadź zmiany w zawartości pliku .htaccess mające na celu wymuszenie zmiany domeny dla witryny WordPress:
  define( 'WP_HOME', 'https://nazwadomeny.pl' );
  define( 'WP_SITEURL', 'http://nazwadomeny.pl' );

  Jak zmienić domenę WordPress w pliku .htaccess?

 5. Zapisz zmiany. Wymuszenie zmiany domeny w witrynie WordPress zostało wykonane.

Jak zaktualizować domenę w WordPress w bazie danych?

Po dokonaniu zmian domeny skonfigurowanej dla WordPress poprze edycję siteURL oraz homeURL warto zaktualizować domenę w całej bazie danych, aby uniknąć sytuacji, ze witryna będzie generowała błąd Mixed Content. W tym celu najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest wykonanie całej operacji poprzez odpowiednią wtyczkę.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl