Co to jest hasło? Jak tworzyć silne hasło?

Promocja na hosting WordPress

Co to jest hasło dostępu?

Hasło dostępu jest to ciąg znaków, którego używasz podczas procesu logowania do różnego rodzaju aplikacji, narzędzi lub innych zasobów, np. skrzynek e-mail, baz danych MySQL, portali społecznościowych, stron WWW itd. W zależności od wymagań docelowego systemu, hasło może być zbudowane z ciągu liter, liczb czy symboli (tzw. znaki specjalne). Często uwzględniane są wielkości liter w haśle. Niektóre systemu mogą wymagać zewnętrznego klucza służącego do odszyfrowania hasła podczas logowania.

Kategorie znaków w hasłach dostępu

Istnieją cztery kategorie możliwych znaków w haśle:

 • Mała litera – (a — z)
 • Wielka litera – (A — Z)
 • Liczba – (0-9)
 • Symbol, czyli tzw. znaki specjalne – (!@#$%^&*()~-_=+[{]}\|;:'”,<.>/?`). Zwróć uwagę, że niektóre symbole dają wyższą wartość siły niż inne.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Twoje hasła powinny być silne i trudne do złamania

Siła hasła, czyli jego trudność złamania jest ważna, jeśli chcesz chronić swoje dane, np. wiadomości znajdujące się na skrzynce e-mail oraz wszelkie inne dane, do których uzyskanie dostępu wymaga autoryzacji. Twoje dane będą bezpieczne tylko w sytuacji, gdy używasz trudnych do zapamiętania oraz złamania haseł. Wraz z poziomem skomplikowania hasła zmniejsza się szansa na to, że zostanie one złamane lub odszyfrowane przez niepowołane osoby lub maszyny.

Jeśli chcesz korzystać z silnych haseł dostępu, to w celu utworzenia hasła stanowczo zalecamy używanie Generatora haseł, który dostępny jest zarówno w cPanel oraz DirectAdmin. Przestrzegaj poniższych dobrych praktyk oraz wskazówek, aby chronić swoje hasło.

Jak chronić swoje hasło?

Twoje hasło powinno być trudne do odgadnięcia, ale oprócz tego ważne jest stosowanie poniższych dobrych praktyk:

 • Nie zapisuj hasła na kartkach lub w plikach tekstowych, a zwłaszcza nie zapisuj go na czymś, co możesz gdzieś przez nieuwagę zostawić, ani nie umieszczaj go w niezaszyfrowanym pliku! Zapisuj hasła w programach, które dodatkowo zaszyfrują Twoje hasło.
 • W przypadku korzystania z systemów nadzorowanych przez różne firmy lub instytucje używaj niepowiązanych ze sobą haseł.
 • Nie podawaj nikomu hasła, a w szczególności osobom przedstawiającym się jako pracownicy działu pomocy technicznej lub usługodawcy, o ile nie masz absolutnej pewności, że są tymi, za których się podają.
 • Nie pozwalaj nikomu patrzeć, jak wprowadzasz hasło. Nie wprowadzaj hasła na komputerze, do którego nie masz zaufania.
 • Nie używaj wyrazów występujących w słownikach, imion, nazwisk ani żadnych danych osobowych (np. daty swoich urodzin czy numeru telefonu).
 • Unikaj prostych wzorców. Zamiast tego stosuj WIELKIE i małe litery, cyfry oraz symbole (tzw. znaki specjalne). Pamiętaj, aby Twoje hasło miało długość co najmniej ośmiu znaków.
 • Używaj ustalonego hasła przez ograniczony czas i zmieniaj je okresowo.
 • Wybierając nowe hasło, upewnij się, że nie jest ono związane z Twoimi poprzednimi hasłami.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Jak budować silne hasła dostępu?

Najlepszym sposobem jest skorzystanie z narzędzia: Generator hasła, które dostępne jest w cPanelu. O sile hasła decyduje wiele czynników, np.: długość i złożoność hasła.

Długość i złożoność hasła

Długość hasła jest określana przez liczbę znaków w haśle. Na przykład hasło: asdf1234 ma długość ośmiu znaków. Większość haseł w cPanel wymaga minimalnej długości hasła. Zwiększenie długości hasła zwiększa siłę hasła.

Połączenie liter, cyfr i symboli w haśle zwiększa jego złożoność. Większa złożoność oznacza większą siłę hasła. Na przykład, hasło: cpanelisgreat ma siłę 25, natomiast hasło: cP4n3LIsGr3aTa ma już siłę 100. Powtarzając ten sam znak, używając słów ze słownika lub kolejnych liter lub cyfr, nie zwiększa się siły hasła. Na przykład hasło: 12345678 ma siłe wynoszącą tylko 1, a hasło: 18273645o ma już siłę: 86. Podane wartości siły hasła zostały sprawdzone w generatorze haseł, który dostępny jest w cPanel.

Korzystaj z generatora haseł

Funkcja Generator haseł generuje bezpieczne hasła, które są trudne do odgadnięcia dla złośliwych użytkowników. Funkcji generatora haseł można używać w dowolnym interfejsie, który ją wyświetla.

Funkcja generatora haseł dostępna jest w wielu interfejsach (nie tylko w cPanelu). W przypadku cPanelu, po kliknięciu opcji: Generator haseł, wyświetlana jest sekcja zawierające wygenerowane hasło w polu tekstowym. Możesz kliknąć ponownie przycisk: Wygeneruj hasło, aż wygeneruje się hasło, które będzie odpowiadać Twoim wymaganiom.

Jak w generatorze haseł zmienić ustawienia wymaganej siły hasła?

Aby ustawić wymagania dotyczące bezpieczeństwa nowego hasła w generatorze haseł:

 1. Uruchom generator haseł w cPanelu.
 2. Kliknij opcję: Opcje zaawansowane.
  Jak zmienić ustawienia siły hasła, które generowane jest w Generatorze haseł w cPanelu?

  • Wprowadź żądaną długość hasła w polu tekstowym: Długość .
  • Wybierz, czy chcesz uwzględnić wielkie litery, małe litery, cyfry czy symbole.
  • Skopiuj hasło w bezpieczne miejsce i zaznacz pole wyboru: Mam skopiowane to hasło w bezpiecznym miejscu.
 3. Kliknij przycisk: Użyj hasła, aby użyć wygenerowanego hasła. Aby odrzucić hasło i zamknąć okno, kliknij przycisk: Anuluj.

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl