Plik wp-config.php w systemie WordPress staje się punktem centralnym konfiguracji. To właśnie w tym pliku zawarte są kluczowe ustawienia, które kształtują funkcjonowanie i wygląd Twojej witryny. Plik ten znajduje się w katalogu głównym instalacji WordPressa i odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu poprawnej i bezpiecznej pracy witryny.
- Co to jest i gdzie znajduje się plik wp-config.php?
- Jakie ustawienia mogę zmienić w pliku wp-config.php?
Co to jest i gdzie znajduje się plik wp-config.php?
Jednym z najważniejszych plików WordPress jest: wp-config.php, który znajduje się w katalogu głównym WordPress (czyli tam gdzie zainstalowałeś CMS WordPress). Plik zawiera informacje na temat konfiguracji witryny, np. dane do o połączenia z bazą danych.
- Jak zainstalować WordPress na serwerze Domenomania.pl?
- Jak sprawdzić nazwę i hasło bazy danych WordPress?
Po pobraniu WordPress, plik wp-config.php nie będzie znajdował się w plikach instalacyjnych. Plik wp-config tworzony jest podczas procesu instalacji na podstawie podanych przez Ciebie informacji, np. login i hasło do bazy danych. W plikach instalacyjnych WordPress znajdziesz plik wp-config-sample.php, na podstawie którego możesz ręcznie utworzyć plik, edytując go zgodnie z wymaganiami, a następnie zapisując jako: wp-config.php.
Jakie ustawienia mogę zmienić w pliku wp-config.php?
- Ustawienia bazy danych
- Kodowanie bazy danych (zestaw znaków)
- Klucze bezpieczeństwa
- Prefiks tabel w bazie danych (table_prefix)
- Debugowanie WordPress (wp_debug)
- Inne opcje dostępne w wp-config, np. wp_siteurl
Ustawienia bazy danych
Aby zmienić podstawowe informacje na temat konfiguracji instalacji w pliku wp-config.php, potrzebujesz następujących informacji:
- Nazwa bazy danych – nazwa bazy danych używana przez WordPress,
- Nazwa użytkownika bazy danych – nazwa użytkownika, która ma dostęp do tej bazy danych,
- Hasło bazy danych – hasło używane przez nazwę użytkownika w celu uzyskania dostępu do bazy danych,
- Host bazy danych – nazwa hosta serwera bazy danych.
// ** MySQL settings ** // /** The name of the database for WordPress */ define( 'DB_NAME', 'nazwa_bazy_danych' ); /** MySQL database username */ define( 'DB_USER', 'nazwa_uzytkownika_bazy_danych' ); /** MySQL database password */ define( 'DB_PASSWORD', 'haslo_do_bazy_danych' ); /** MySQL hostname */ define( 'DB_HOST', 'localhost' );
Kodowanie bazy danych (zestaw znaków)
DB_CHARSET został udostępniony, aby umożliwić określenie używanego zestawu znaków w bazie danych, który stosowany jest m.in. podczas definiowania tabel bazy danych. Domyślna wartość utf8 (UTF-8) jest prawie zawsze najlepszą opcją, ponieważ obsługuje dowolny język. Poniżej przykład z ustawionym kodowaniem UTF-8, który uważany jest za domyślną wartość WordPress:
define( 'DB_CHARSET', 'utf8' );
Klucze bezpieczeństwa
Poniższych kluczy bezpieczeństwa nie musisz pamiętać, najważniejsze, aby były długie, losowe i skomplikowane. Możesz też skorzystać generatora online, który umożliwi zmianę kluczy bezpieczeństwa. Zmiana spowoduje unieważnienie wszystkich plików cookie, co spowoduje, że wszyscy użytkownicy będą musieli się ponownie zalogować.
define( 'AUTH_KEY', 'tm PJq1-(k<{jl{StJMC*{&.e[gi3o?A7}069QfZnJ+Ian@HuTpr4Nf0gHLJ0Gd>' ); define( 'SECURE_AUTH_KEY', 'p8+;&(xI o|i%F EVTHj_IyC1acQAV]gzV!SAishpV9+,sBaZ_r;OB,idCJ|WQ?w' ); define( 'LOGGED_IN_KEY', '10k;-|OuF8~4y-pHL,?pR-m-}Ao^UpjL?@LeE_DW9zG*jtJh`IB`0`S&c1(_30H+' ); define( 'NONCE_KEY', 'V2?|_ET=|&AQl>Ei/<(O!b6;})?$8B1VGqwexli/o-w#tjC5<d$@Ban3o1,5dF0_' ); define( 'AUTH_SALT', 'M.4>VNUFo4rS-CQ&l%-uLSmQTIE6(MYjt-gmMKnj7EW)3;:w,LVT5tD&oj{38-h^' ); define( 'SECURE_AUTH_SALT', '98zu`PO;_aBP6ZuF<v#|c,[-Ny dA;V(dR9-Jej&a%BotbG<MCuYBwB:v}R]B<aU' ); define( 'LOGGED_IN_SALT', '^{0?eiUyG470R>lni.RT{ipr8mdUO-@}BbcsXT(3;E@?!vR~0#SBwZjwlE(_PPcu' ); define( 'NONCE_SALT', 'DMH{~k*h[z=d?3Td$,Bm|m#|dNwN 7QaIC_*E:1dNb ?lH4-dOj2Tb$EruFRT9Qs' );
Prefiks tabel w bazie danych (table_prefix)
Prefiks tabeli umieszczany jest przed nazwą bazy danych. Domyślnym prefiksem w bazie danych dla tabel WordPress jest przedtostek: wp_. Możesz zmienić tę wartość w pliku wp-config.php, jeśli chcesz użyć innego prefiksu niż: wp_ jako prefiksu bazy danych. Najczęściej prefiks bazy danych zmienia się, gdy posiadasz wiele instalacji WordPress na jednej bazie danych.
$table_prefix = 'r235_'; // Only numbers, letters, and underscores please!
Debugowanie WordPress (wp_debug)
Opcja wp_debug pozwala na wyświetlanie niektórych błędów i ostrzeżeń. Domyślna wartość dla tego parametru to false. Jeśli chcesz zacząć korzystać z wp_debug musisz zmienić wartość na: true. Błędy bazy danych są widoczne tylko wtedy, gdy wp_debug jest włączone. Włączenie wp_debug zmienia również ustawienia wyświetlania błędów E_ALL ^ E_NOTICE ^ E_USER_NOTICE.
define( 'WP_DISABLE_FATAL_ERROR_HANDLER', true ); // 5.2 and later define( 'WP_DEBUG', true );
Inne opcje dostępne w wp-config, np. wp_siteurl
Parametr wp_siteurl umożliwia zdefiniowanie adresu WordPress (wraz z przedrostkiem http:// lub https://). Nie umieszczaj na końcu adresu ukośnika „/”. Dodanie wartości wp_siteurl do pliku wp-config.php powoduje zastąpienie tej wartości z tabeli wp_options w bazie danych. Umieszczenie tej wartości w pliku wp-config.php może spowodować mniej wywołań skierowanych do bazy danych podczas ładowania strony WWW. Jeśli usuniesz parametr wp_siteurl z pliku wp-config.php to ponownie będzie używana wartość siteurl z tabeli wp_options w bazie danych.
Siteurl jest parametrem używanym podczas zmiany adresu domeny dla WordPress.
- Jak zmienić adres URL dla WordPress?
- Jak edytować plik functions.php dla WordPress?
- Jak sprawdzić nazwę i hasło bazy danych WordPress?
Za pomocą pliku wp-config.php możesz skorzystać również z innych parametrów, które zmienią ustawienia WordPress lub ułatwią proces jego zarządzania. Więcej informacji w języku angielskim znajdziesz w oficjalnej dokumentacji WordPress.