WordPress 5.8 jest bardzo ważnym i oczekiwanym wydaniem. Oprócz niesamowitej liczby funkcji, ulepszeń i poprawek błędów, do WP 5.8 wprowadzono nowy sposób budowania stron internetowych. Oprócz pełnej edycji witryny, WordPress 5.8 wprowadza mnóstwo zmian i ulepszeń w kilku obszarach CMS. Także ważną nową funkcją dla użytkowników poważnie traktujących wydajność swoich witryn jest obsługa formatu WebP.
- Pełne funkcje edycji strony w WordPress 5.8
- Zarządzanie widgetami w systemie bloków
- Jakie ulepszenia otrzymał edytor bloków?
- Ustawienia i style w pliku theme.json?
- Obsługa WebP w WordPress 5.8
Pełne funkcje edycji strony w WordPress 5.8
Możliwość pełnej edycji strony polega na zapewnieniu zestawu narzędzi i funkcji umożliwiających użytkownikom WordPress na zbudowanie całej witryny internetowej za pomocą zestawu bloków. Dzięki temu narzędziu można skorzystać z wielu bloków, dostępnych do tworzenia różnych elementów strony, takich jak:
- menu nawigacyjne
- „brandingu” witryny
- widżetów
- szablonów
Twórcy w PHP 8 zaimplementowali zupełnie nowe rozwiązania, które przede wszystkim zwiększają funkcjonalność języka. Już na początku warto napisać, że wzrostu wydajności nie odczuje każdy. Przejście z PHP piątej generacji do siódmej przyniosło realną zmianę.
Funkcja pełnej edycji strony obejmuje szereg oddzielnych podprojektów. Zobaczmy jakie funkcje znajdziemy w WordPress 5.8.
Tryb edycji szablonu
To narzędzie umożliwia na tworzenie szablonów postów/stron za pomocą bloków. To świetny sposób na uproszczenie procesu tworzenia witryn, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z kilku funkcji edycji witryny spoza interfejsu edytora witryny i jednocześnie przyzwyczajają się do pracy z blokami. Jest to również przydatne dla użytkowników, którzy nie używają motywów opartych na blokach, ale nadal szukają łatwego sposobu tworzenia i edytowania szablonów z interfejsu użytkownika edytora bloków.
Jest to również przydatne dla użytkowników, którzy nie używają motywów opartych na blokach, ale nadal szukają łatwego sposobu tworzenia i edytowania szablonów z interfejsu użytkownika edytora bloków.
W WordPressie 5.8 edycja szablonów nie ogranicza się jedynie do bloków, ale jest również dostępna przy użyciu klasycznego edytora. Aby włączyć tę funkcję, konieczne jest wyrażenie na to zgody.
W trybie edycji możesz tworzyć szablony, korzystając ze wszystkich dostępnych bloków w funkcji pełnej edycji strony WordPress. Są to elementy takiej jak tytuł witryny, slogan witryny, logowanie/wylogowanie i wiele innych. Po zakończonym wprowadzaniu modyfikacji, możesz przełączyć się ponownie do trybu edycji wpisu i zapisać szablon oddzielnie od zawartości wpisu czy strony.
Szablony są przechowywane w Twojej bazie danych WordPress jako niestandardowe typy postów o nazwie wp_template. Umożliwiają w ten sposób edycję szablonu z poziomu interfejsu edytora, ale także ułatwiają ich importowanie lub eksportowanie.
Bloki tematyczne w WordPress 5.8
Jak wspomniano wcześniej, opcja pełnej edycji strony nie jest pojedynczą funkcją, ale kompletnym zestawem funkcji tworzenia witryn, nie tylko związanych z edytorem witryn. Tryb edycji szablonu to tylko przykład. Ale wraz z edycją szablonów, WordPress 5.8 oferuje również wiele bloków tematycznych, które mogą pokazywać informacje dynamicznie pobierane z bazy danych.
Bloki tematyczne wprowadzają funkcje tagów szablonów do klasycznych motywów i można ich używać w taki sam sposób, jak zwykłych bloków. Na przykład możesz dodać tagi wpisu lub wyróżniony obraz wpisu w dowolnym miejscu w treści lub szablonie. Aby zobaczyć ilość bloków tematycznych dodanych do WordPress 5.8, po prostu wpisz /post.
Blok pętli zapytań
Wraz z wprowadzeniem bloku Query Loop w WordPress właściciele witryn i administratorzy mogą tworzyć listy wpisów i CPT (ang. Custom Post Types) bez pisania skomplikowanego kodu lub zatrudniania programisty. Dzięki temu rozwiązaniu korzystanie z WordPress 5.8 staje się jeszcze przyjemniejsze. Do czego zatem służy Query Loop Block? Wykonuje zapytania w oparciu o ustawienia użytkownika w bazie danych WordPress, przegląda każdy pobrany wpis i wyświetla dane na stronie. Jego działanie wymaga pełenj konfoguracji i zapewnia różne wzory takie jak Carousel lub Grid.
Stale widoczna lista funkcji
Kolejną funkcją Full Site Editing rozszerzoną w edytorze postów jest widok listy funkji, który jest stale widoczny w lewej części ekranu. W WordPress 5.8 widok listy jest teraz wyświetlany na pasku bocznym w edytorze postów, umożliwiając użytkownikom szybsze i dokładniejsze poruszanie się po drzewie bloków. Kliknięcie elementu na liście podświetla dany element listy i skupia się na danym bloku w edytorze . Ponadto, jeśli najedziesz kursorem na elementy w widoku listy, zarówno element, jak i odpowiadający mu blok w edytorze zostaną podświetlone. Dodatkowo możesz także dodać kotwicę przy danym bloku na liście. Dzięki temu ta sama kotwica zostanie przypisana do konkretnego bloku w edytorze.
Zarządzanie widgetami w systemie bloków
WordPress 5.8 wprowadza również widżety w formie bloków do ekranu dostosowania wyglądu WordPress. Dodanie widżetu opartego na blokach w konfiguratorze jest dość proste. Możesz to wykonać klikając znak „+” i następnie wybierając konkretny rodzaj bloku z dostępnej listy.
Jakie ulepszenia otrzymał edytor bloków?
WordPress 5.8 wprowadza również nowe funkcje i ulepszenia kilku elementów edytora bloków, co znacznie poprawia ogólne wrażenia z edycji. Ulepszeniu i zmianom zostały poddane takie elementy jak:
- Ulepszenia bloku multimediów i tekstu
- Ulepszenia bloków wielokrotnego użytku
- Znormalizowane paski narzędzi
- Osadzone pliki PDF
- Możliwość ustawiania koloru i obramowania bloku tabeli
- Ulepszenie modułu wstawiania bloków
Ustawienia i style w pliku theme.json
W WordPressie 5.8 plik theme.json staje się „centralnym punktem konfiguracji” , zapewniając twórcom motywów nowy sposób dostosowywania ustawień i stylów edytora. Korzystając z pliku theme.json możemy konfigurować niestandardowe ustawienia wstępne lub dodawać obsługę nowych funkcji, takich jak np. obramowania tabeli.
Nowy mechanizm umożliwia kontrolowanie ustawień globalnie lub na podstawie bloku. Na przykład możesz globalnie dodać niestandardowy rozmiar czcionki 12 pikseli, dodając takie ustawienie wstępne do pliku theme.json. Skutkuje to nowym rozmiarem czcionki dostępnym dla użytkowników do wykorzystania z dowolnym tekstem w ich treści.
Obsługa WebP w WordPress 5.8
WordPress 5.8 w końcu wprowadza obsługę zdjęć w formacie nowych generacji. Tym samym zapewnia pełną obsługę formatu WebP stworzonego przez Google. Format ten zapewnia zwiększoną wydajność WordPress i pozwala na uzyskiwanie lepszych wyników w takich serwisach jak Page Speed czy GTMetrix.
Jeśli krozystasz z WordPress 5.8 to możesz używać formatu obrazu WebP w taki sam sposób, jak formaty JPEG, PNG i GIF. Po prostu prześlij swoje obrazy do Biblioteki mediów i dołącz je do swoich treści.
- Jak optymalizować obrazy w WordPress – popularne wtyczki
- Jak zoptymalizować zdjęcia do formatu WebP w WordPress?