Błąd 502 (Bad Gateway) na stronie, jak naprawić?

Sprawdź poniżej informacje o przyczynach występowania błędu 502 (Bad Gateway) podczas przeglądania stron internetowych. W tym artykule wyjaśniamy jak poradzić sobie w prosty sposób, gdy błąd 502 staje nam na drodze, np. gdy chcemy odwiedzić swoją ulubioną stronę WWW.

Komunikat błędu 502 wskazuje o zaistniałym problemie przy uzyskaniu odpowiedzi od serwera przez serwer proxy. W przypadku wystąpienia komunikatu z błędem 502, to na ekranie pojawi biała plansza, która wyglądem będzie przypominała poniższy zrzut ekranu.

Błąd 502 Bad Gateway

Przykładowy wygląd komunikatu błędu z kodem 502 Bad Gateway

Czym jest błąd 502 (Bad Gateway)?

Komunikat błędu 502 najczęściej występuje, gdy próbujesz odświeżyć stronę, po pierwszym wywołaniu, licząc że witryna tym razem zostanie załadowana. W takich oraz innych sytuacjach może ukazać się błąd 502 – Bad Gateway.

Zwykle błędy rozpoczynające się od cyfry 5XX sugerują, że problem leży po stronie dostawcy usług lub właściciela strony internetowej. Gdy wyskoczy błąd 502, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kłopot może leżeć po ich stronie.

Błąd HTTP 502 może się zdarzyć z powodu problemów związanych z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Błąd 502 (Bad Gateway) jest komunikatem błędu występującym przy protokole HTTP. Komunikat z błędem 502 możesz spotkać na dowolnej przeglądarce, systemie operacyjnym oraz na dowolnym urządzeniu (nawet na urządzeniu mobilnym).

Komunikat z błędem 502 „Bad Gateway” w wolnym tłumaczeniu oznacza „złą bramę” i wskazuje, że serwer pracujący w roli proxy, nie mógł uzyskać poprawnej odpowiedzi od serwera nadrzędnego. Komunikat błędu 502 może wystąpić również, gdy proxy nie otrzyma żadnej odpowiedzi i właśnie wtedy wyświetlany jest błąd 502.

Jak poradzić sobie z błędem 502?

Najlepszą metodą na rozwiązanie błędu 502 jest znalezienie i poznanie źródła problemu. Może to być wina samego użytkownika (np. ustawień przeglądarki) lub w przypadku autora strony internetowej – jego serwera.

W celu rozwiązania błędu 502 bad gateway należy w pierwszej kolejności wykonać kilka prostych kroków, które w większości przypadków pomagają naprawić i pozbyć się komunikatu błędu 502:

WAŻNE! Przyczyn występowania błędu: HTTP 502 może być wiele, co sprawia, że najlepszym sposobem na jego naprawę jest zastosowanie wszystkich proponowanych rozwiązań.

  1. Uruchom ponownie stronę WWW – odczekaj kilka minut, ponieważ takie błędy często są naprawiane wewnętrznie bez większego problemu. Warto również wyczyścić pamięć podręczną swojej przeglądarki wraz z plikami cookies, czyli popularnymi ciasteczkami. Przeglądarki internetowe miewają drobne usterki, dlatego warto zwolnić trochę pamięci. Po wykonaniu tej czynności wyłącz i włącz przeglądarkę, a następnie ponownie przejdź do strony internetowej.
  2. Odczekaj na odświeżenie się ustawień DNS – błąd 502 występuje też po zmianie ustawień rekordów DNS, a także zmianie adresu IP na inny. Wówczas warto poczekać na aktualizację i wtedy problem sam mija. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie strony internetowej na jeden dzień. Przetworzone zmiany powinny zostać zatwierdzone, a Ty nie będziesz musiał się martwić, że błąd 502 znowu ma miejsce.
  3. Sprawdź firewall – za błąd 502 może być odpowiedzialny uruchomiony firewall lub inne oprogramowanie antywirusowe. Wejdź w ustawienia i zobacz, czy serwery proxy oraz serwer źródłowy nie zostały zablokowane. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie wtyczek, które są zainstalowane w systemie CMS.
  4. Przeciążenie serwera – problem z załadowaniem strony WWW i pojawianie się błędu 502 może wynikać z przeciążenia serwera. W takiej sytuacji, jeśli jesteś właścicielem strony internetowej i korzystasz z małego pakietu hostingowego, wówczas możesz miewać takie problemy. Warto rozważyć przejście na wyższy pakiet lub skorzystanie z serwera dedykowanego, który jest znacznie szybszy.
  5. Jeśli jesteś właścicielem strony WWW, sprawdź kopię zapasową – ostatnim krokiem do naprawienia błędu 502 powinno być przywrócenie domyślnych ustawień witryny. Taki zabieg często rozwiązuje problem i sprawia, że strona znowu działa bez większych kłopotów.

Inne popularne błędy występujące w Internecie

W sieci Internet możesz spotkać również inne błędy, których rozwiązanie może być prostsze niż myślisz. Poniżej znajdziesz opisy oraz wskazówki naprawy dla innych popularnych komunikatów błędów w Internecie.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Jaka wersja PHP dla WordPress?

Witryny internetowe zbudowane na CMS WordPress cieszą się ogromną popularnością. Twórcy tego systemu stale dbają o rozwój WordPress. Podobnie...

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa...

Transfer, delegacja, przekierowanie domeny – różnice

Na domenie można wykonać wiele ustawień i zmienić sposób, w jaki wskazuje na określoną witrynę, jej pliki, a także, w jaki sposób...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl