Błąd 502 (Bad Gateway) na stronie, jak naprawić?

Sprawdź poniżej informacje o przyczynach występowania błędu 502 (Bad Gateway) podczas przeglądania stron internetowych. W tym artykule wyjaśniamy jak poradzić sobie w prosty sposób, gdy błąd 502 staje nam na drodze, np. gdy chcemy odwiedzić swoją ulubioną stronę WWW.

Komunikat błędu 502 wskazuje o zaistniałym problemie przy uzyskaniu odpowiedzi od serwera przez serwer proxy.

Czym jest błąd 502 (Bad Gateway)?

Komunikat błędu 502 najczęściej występuje, gdy próbujesz odświeżyć stronę, po pierwszym wywołaniu, licząc że witryna tym razem zostanie załadowana. W takich oraz innych sytuacjach może ukazać się błąd 502 – Bad Gateway.

Zwykle błędy rozpoczynające się od cyfry 5XX sugerują, że problem leży po stronie dostawcy usług lub właściciela strony internetowej. Gdy wyskoczy błąd 502, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kłopot może leżeć po ich stronie.

Błąd HTTP 502 może się zdarzyć z powodu problemów związanych z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Błąd 502 (Bad Gateway) jest komunikatem błędu występującym przy protokole HTTP. Wskazuje on, że serwer pracujący w roli proxy, nie mógł uzyskać poprawnej odpowiedzi od serwera nadrzędnego. Komunikat błędu 502 może wystąpić również, gdy proxy nie otrzyma żadnej odpowiedzi i właśnie wtedy wyświetlany jest błąd 502.

Jak poradzić sobie z błędem 502?

Najlepszą metodą na rozwiązanie błędu 502 jest znalezienie i poznanie źródła problemu. Może to być wina samego użytkownika (np. ustawień przeglądarki) lub w przypadku autora strony internetowej – jego serwera. W pierwszej kolejności należy wykonać kilka prostych kroków, które w większości przypadków pomagają naprawić komunikat błędu 502 (Bad Gateway):

WAŻNE! Przyczyn występowania błędu: HTTP 502 może być wiele, co sprawia, że najlepszym sposobem na jego naprawę jest zastosowanie wszystkich proponowanych rozwiązań.

  1. Uruchom ponownie stronę WWW – odczekaj kilka minut, ponieważ takie błędy często są naprawiane wewnętrznie bez większego problemu. Warto również wyczyścić pamięć podręczną swojej przeglądarki wraz z plikami cookies, czyli popularnymi ciasteczkami. Przeglądarki internetowe miewają drobne usterki, dlatego warto zwolnić trochę pamięci. Po wykonaniu tej czynności wyłącz i włącz przeglądarkę, a następnie ponownie przejdź do strony internetowej.
  2. Odczekaj na odświeżenie się ustawień DNS – błąd 502 występuje też po zmianie ustawień rekordów DNS, a także zmianie adresu IP na inny. Wówczas warto poczekać na aktualizację i wtedy problem sam mija. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie strony internetowej na jeden dzień. Przetworzone zmiany powinny zostać zatwierdzone, a Ty nie będziesz musiał się martwić, że błąd 502 znowu ma miejsce.
  3. Sprawdź firewall – za błąd 502 może być odpowiedzialny uruchomiony firewall lub inne oprogramowanie antywirusowe. Wejdź w ustawienia i zobacz, czy serwery proxy oraz serwer źródłowy nie zostały zablokowane. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie wtyczek, które są zainstalowane w systemie CMS.
  4. Przeciążenie serwera – problem z załadowaniem strony WWW i pojawianie się błędu 502 może wynikać z przeciążenia serwera. W takiej sytuacji, jeśli jesteś właścicielem strony internetowej i korzystasz z małego pakietu hostingowego, wówczas możesz miewać takie problemy. Warto rozważyć przejście na wyższy pakiet lub skorzystanie z serwera dedykowanego, który jest znacznie szybszy.
  5. Jeśli jesteś właścicielem strony WWW, sprawdź kopię zapasową – ostatnim krokiem do naprawienia błędu 502 powinno być przywrócenie domyślnych ustawień witryny. Taki zabieg często rozwiązuje problem i sprawia, że strona znowu działa bez większych kłopotów.

Inne popularne błędy występujące w Internecie

W sieci Internet możesz spotkać również inne błędy, których rozwiązanie może być prostsze niż myślisz. Poniżej znajdziesz opisy oraz wskazówki naprawy dla innych popularnych komunikatów błędów w Internecie.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie