Błąd 405 (Method Not Allowed) – co to oznacza?

Promocja na hosting WordPres za 1 zł na 6 miesięcy

Błąd 405 dla wielu użytkowników jest bardzo uciążliwy i często nie pozwala na przeglądnie strony internetowej. W tym artykule wyjaśniamy czym dokładnie jest błąd 405, a także w jaki sposób można z nim sobie poradzić. Nawet najlepiej zoptymalizowana strona internetowa może mieć problem z błędem 405. Najważniejsze, aby nie zwlekać i jak najszybciej dowiedzieć się gdzie leży problem. Korzystając z naszych wskazówek powinieneś sobie poradzić. Czasami proste metody dają najlepsze efekty.

Błąd 405 Method Not Allowed nie powinien być mylony z błędem 404 Not Found.

Czym jest błąd 405 (Method Not Allowed)?

Niepoprawnie działająca strona internetowa to ogromny problem dla każdego użytkownika, który szuka konkretnych treści. Problem lub opóźnienie mogą sprawić, że czytelnik szybko wyłączy okno przeglądarki i przeniesie się do innej witryny. Błąd 405 jest bardzo często spotykany i oznacza, że serwer odrzucił określoną metodę HTTP wykorzystywaną przez przeglądarkę internetową. W sumie istnieje pięć podstawowych kodów błędów HTTP:

 • Status błędu 1xx: Prośby o informacje
 • Kody stanu 2xx: Pomyślne żądania
 • Błąd 3xx: Przekierowania
 • Kody statusu 4xx: Błędy klienta
 • Status błędu 5xx: Błędy serwera lub błędy wewnętrzne aplikacji

Można tutaj zauważyć, że komunikat o błędzie 405 Method Not Allowed jest błędem leżącym po stronie użytkownika. To wskazuje, że przeglądarka internetowa zażądała dostępu do jednej ze stron, która istnieje (adres jest prawidłowy), natomiast serwer odrzucił daną metodę HTTP, której użyto w danym momencie. W efekcie nie mamy dostępu do konkretnej witryny internetowej, a na ekranie wyświetli się właśnie błąd 405.

Różne formy błędu 405

Błąd 405 może przyjmować różne formy w zależności od przeglądarki, systemu operacyjnego, czy serwera. Komunikaty niestety nie wskazują jednoznacznie, co może być przyczyną problemu, co dodatkowo utrudnia zadanie przywrócenia pełnej funkcjonalności strony www. W tym momencie warto zaznaczyć, że nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, który pozwoliłby całkowicie wyeliminować błąd 405. W naszym poradniku pokażemy kilka rozwiązań, które być może sprawdzą się w Twoim przypadku. Zobacz najpierw jakie są najpopularniejsze formy błędu 405:

 • HTTP 405 Error
 • Method Not Allowed
 • HTTP Error 405 – Method Not Allowed
 • 405 Not Allowed
 • HTTP 405 Method Not Allowed

405 (Method Not Allowed) – jak naprawić?

Kiedy zobaczysz na swoim ekranie komunikat z błędem 405 (Method Not Allowed), nie oznacza to, że dana strona nie istnieje. Warto sprawdzić kilka metod, które mogą pomóc w naprawie błędu 405.

Sprawdź czy adres URL jest poprawny

To rozwiązanie może wydawać się zbyt oczywiste, ale w zdecydowanej większości przypadków to właśnie błędny URL jest przyczyną występowania błędu 405. Serwery, na których działają strony internetowe są zabezpieczone w taki sposób, aby użytkownicy nie mogli przechodzić do niewłaściwych stron. Dlatego warto sprawdzić dwa razy, czy adres danej witryny jest poprawny. Wystarczy zamiana jednej literki, bądź przypadkowe wciśnięcie spacji. Zdarza się też, że niektóre osoby wpisują adres strony internetowej wykorzystując do tego polskie znaki. Dobrze wpisany adres URL nie przeniesie nas do błędu 405.

Cofnij aktualizację WordPress

Jeśli Twoja witryna oparta jest o ten system CMS, warto to wykonać. Regularne aktualizowanie WordPressa jest ważne, ponieważ przynosi nie tylko nowe rozwiązania, ale również wprowadza niezbędne poprawki zabezpieczeń. Niestety, ale zdarzają się sytuacje, w których uaktualnienie powoduje problemy. Jeśli przed pojawieniem się błędu 405 aktualizowałeś WordPressa, to może okazać się, że to właśnie aktualizacja spowodowała pewne problemy. Źródłem jest najczęściej kod źródłowy. Warto wiedzieć, że aktualizacje wtyczek i rozszerzeń także mogą być przyczyną błędu 405. Aby powrócić do poprzedniej wersji systemu, możesz wykorzystać wtyczkę WP Rollback. Jeśli ta czynność przyniesie skutek, to oznacza, że podczas instalacji uaktualnienia mogły wystąpić błędy, które doprowadziły do pojawienia się błędu 405.

Odinstaluj wszystkie wtyczki i ustaw domyślny motyw

Wtyczki to nieodłączny element każdej strony WordPress. Dzięki nim możemy zastosować nowe funkcje, które wpływają na lepszą funkcjonalność i wygląd. Takie rozszerzenia niestety, ale mogę powodować pewne problemy, przez co strona nie działa w sposób prawidłowy. Dlatego warto spróbować odinstalować wszystkie wtyczki i zobaczyć, czy błąd 405 nadal się pojawia. U niektórych użytkowników pomogło również wyłączenie aktualnego motywu i ustawienie domyślnego. Oczywiście to rozwiązanie tymczasowe, które ma podpowiedzieć, czy błąd 405 nadal występuje.

Sprawdź zmiany w bazie danych

Powrót do poprzedniej wersji WordPressa, a także odinstalowanie wszystkich wtyczek powinny rozwiązać problem błędu 405, ale może zdarzyć się, że wprowadzone zmiany nie zostały w pełni cofnięte, co nadal będzie skutkowało kłopotami z wyświetlaniem strony. Szczególnie dotyczy to wtyczek, które w momencie instalacji otrzymują pełny dostęp do bazy danych. Jeśli masz podejrzenie, że za błąd 405 Method Not Allowed odpowiada jedna z wtyczek, to koniecznie sprawdź, czy w bazie danych witryny nie ma żadnych zmodyfikowanych rekordów. Ten krok powinni wykonać doświadczeni użytkownicy. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z WordPressem, to koniecznie skontaktuj się z programistą, który pomoże w dotarciu do bazy danych.

Spójrz na konfigurację serwera

Źle skonfigurowany serwer również może pokazywać błąd 405. W pierwszej kolejności sprawdź pliki konfiguracyjne, czy nie zawierają przypadkowych przekierowań lub instrukcji obsługi żądań. Dobrym pomysłem jest zlokalizowanie pliku .htaccess i skontrolowanie go w edytorze tekstowym. Błędy mogą występować pod nazwą mod_rewrite, a także zawierać w swojej nazwie skrót [r=405], co mogłoby wskazywać na występowanie błędu 405. 

Uruchom metody HTTP

Pozbycie się błędu 405 jest możliwe poprzez uruchomienie metod HTTP, które na serwerach Apache określa się jako mod_allowmethods. Wystarczy umieścić dodatkową konfigurację zasobów w kontenerach, aby błąd 405 przestał się pojawiać. To proste i skuteczne rozwiązanie. 

Sprawdź logi serwera

Większość aplikacji internetowych przechowuje logi po stronie serwera. W dziennikach aplikacji znajdziemy historię działań, jakie wykonało oprogramowanie. Rozwiązaniem dla błędu 405 jest przejrzenie logów serwera. Najłatwiej połączyć się z witryną za pośrednictwem protokołu SFTP lub FTP. Przechodząc do katalogu głównego odszukujemy katalog z logami i  następujące pliki:

 • Access.log
 • Error.log

Błędy, które znajdziesz mogą powodować pojawianie się ekranu z błędem 405. Podobnie, jak w poprzednich punktach warto w takiej sytuacji skontaktować się z doświadczonym programistą, który z pewnością pomoże rozwiązać problem do końca.

Poproś o pomoc

Jeśli wszystkie przedstawione przez nas metody nie przyniosły oczekiwanego efektu, to oznacza konieczność skontaktowania się z usługodawcą. Metody HTTP dla MIME mogły zostać wyłączone, dlatego warto skontaktować się z pomocą techniczną.

Inne popularne błędy występujące w Internecie

W sieci Internet możesz spotkać również inne błędy, których rozwiązanie może być prostsze niż myślisz. Zobacz jak poradzić sobie z popularnymi komunikatami błędów.

 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie
Promocja na hosting WordPres za 1 zł na 6 miesięcy