Błąd 500 (Internal Server Error) – co oznacza?

Promocja na hosting

Czym jest błąd 500, co jest jego przyczyną i jak go rozwiązać? Kiedy wszystko działa tak, jak powinno, odpowiedzią na wysłanie za pośrednictwem swojej przeglądarki żądania załadowania konkretnej strony, powinien być widok właśnie prawidłowej strony.

Wyświetlenie prawidłowej zawartości strony internetowej jest oczekiwanym skutkiem wywołania adresu URL lub kliknięcia w link, czasem jednak zamiast spodziewanego efektu możesz otrzymać komunikat o błędzie 500 (server error 500, http error 500), który sygnalizuje, że Twoje żądanie nie może zostać zrealizowane prawidłowo.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Błąd 500 – co oznacza?

Jak wygląda przykładowy błąd 500 (http error 500)?

Przykładowy wygląd komunikatu błędu z kodem 500 (http error 500)
Wyświetlenie się błędu 500 oznacza pojawienie się problemu z ładowaniem strony, przez co dostęp do niej jest aktualnie niemożliwy. Komunikat błędu z numerem 500 ma najczęściej postać białej planszy, na której wyświetlony jest kod błędu 500, ale może mieć on również inny wygląd.

Komunikat błędu 500 może mieć bardzo różne powody, ale zwykle błędy rozpoczynające się od cyfry 5XX sugerują, że problem leży po stronie dostawcy usług lub właściciela strony internetowej.

Jako użytkownik, który napotyka taki komunikat, nie możesz więc wiele w związku z nim zrobić (możesz oczywiście spróbować wyczyścić pamięć podręczną i pliki cookies, jeśli jednak wina leży po stronie serwera, nie należy spodziewać się skuteczności tej metody).

Kiedy pojawia się error serwera 500?

Error 500, czyli błąd 500 najczęściej spowodowany jest błędami w ustawieniach lub konfiguracji witryny WWW. Bardzo często zdarza się, ze zaczyna się pojawiać po wykonaniu aktualizacji witryny lub po wdrożeniu zmian w kodzie aplikacji. Możliwe jest także, ze nagłe pojawienie się błędu 500 (Internal Server Error) wynika z problemów związanych z funkcjonowaniem usługi hostingowej, na której witryna jest utrzymywana. Jako najczęstsze przyczyny występowania błędu 500 (Internal Server Error) zaliczamy:

  • pojawienie się błędów w pliku .htaccess – np. spowodowane błędnie wprowadzonymi zmianami do pliku,
  • problem może wynikać z nieprawidłowego działania skryptów na stronie,
  • niewłaściwe wartości w zakresie uprawnień dostępu do katalogów i plików,
  • przeciążenie zasobów strony z powodu zbyt dużej liczby wejść,
  • źle działające wtyczki dodane do strony.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Zdarza się, że przeglądarki wyświetlają błąd HTTP 500 w momencie pojawienia się tzw. błędu z białym ekranem w WordPress.

Błąd HTTP 500 – jak naprawić?

Ponieważ najczęściej jest to problem wywołany nieprawidłowościami po stronie serwera, nie klienta, kwestia rozwiązania go jest w rękach administratora strony. Warto zatem zweryfikować poprawność ustawień i konfiguracji strony WWW oraz przeanalizować czy w ostatnim czasie nie zostały wprowadzone modyfikacje w jej kodzie, które mogły mieć wpływ na wywołanie błędu. Do podstawowych czynności, które warto wykonać przy próbie naprawy błędu 500 zaliczymy:

Zweryfikuj uprawnienia dostępu

Każda modyfikacja wartości ustawień może prowadzić do problemów z funkcjonowaniem strony. Upewnij się, że uprawnienia określone są na poziomie 644 dla plików i 755 dla katalogów. Pamiętaj także, aby przed każdą modyfikacją wykonywać kopie zapasowe plików, aby w razie pojawienia się problemów móc je łatwo i szybko przywrócić. W ten sposób unikniesz ewentualnych problemów z dostępnością strony WWW.

Sprawdź ostatnio wprowadzane zmiany

Nagłe pojawienie się komunikatu o problemie po zmianach wprowadzonych w trakcie prac na stronie może wskazywać, że problem bierze się właśnie z tego źródła. Jeśli zaraz przed rozpoczęciem się problemów instalowałeś aktualizacje lub nowe rozszerzenia, rozwiązaniem może być ich cofnięcie. W przypadku większej ilości nie usuwaj wszystkich zmian – sprawdzaj je pojedynczo by znaleźć przyczynę błędu. Bardzo często błąd 500 wywołuje także zmiana wersji PHP dla strony WWW. Użytkownicy często podnoszą wersję PHP do nowszej, nie upewniając się, ze ich aplikacja jest kompatybilna z daną wersją PHP. Warto także zwrócić uwagę na to, aby nowa wersja PHP miała aktywne te same rozszerzenia co dotychczas wykorzystywana.

Sprawdź plik .htaccess

Plik .htaccess ma znaczny wpływ na działanie strony WWW. W tym wypadku warto sprawdzić czy nie pojawiły się w nim nowe modyfikację, które mogą mieć wpływ na niepoprawne działanie witryny internetowej. Bardzo często mają na to wpływ zastosowane niepoprawne reguły przepisywania adresów URL, które ostatecznie wywołują wewnętrzny błąd serwera i brak działania strony WWW.

Sprawdź wtyczki i motywy

Jeśli witryna internetowa oparta jest o popularne systemy CMS takie jak WordPress czy Joomla, warto sprawdzić czy nie doszło w ostatnim czasie do automatycznej aktualizacji. Możliwe jest, że motyw lub wtyczka działająca w witrynie została zaktualizowana i mogło to mieć wpływ na działanie całej witryny. Upewnij się w tym wypadku, że wersja strony WWW i wtyczek nie uległa zmianom, aby wykluczyć ten czynnik jako powód wystąpienia błędu 500. W przypadku WordPress sprawdź także czy masz aktywowaną opcję automatycznych aktualizacji.

Skontaktuj się z dostawcą usługi hostingowej

Jeśli nie jesteś w stanie zidentyfikować przyczyny pojawienia się błędu, a podejmowane przez Ciebie działania nie przynoszą rezultatów, najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z Twoim dostawcą usługi hostingowej. Uzyskasz w ten sposób niezbędne wsparcie, istnieje również możliwość, że to właśnie problemy usługodawcy wpływają na nieprawidłowe działanie Twojej strony i powodują pojawienie się komunikatu o błędzie.

Inne popularne błędy występujące w Internecie

W sieci Internet możesz spotkać również inne błędy, których rozwiązanie może być prostsze niż myślisz. Poniżej znajdziesz opisy oraz wskazówki naprawy dla innych popularnych komunikatów błędów w Internecie.

Najtańszy hosting

Zastanawiasz się, czym właściwie jest hosting i jaki wybrać, aby nie przepłacać? Hosting to usługa, która umożliwia przechowywanie Twojej strony inter...

Jak przenieść stronę WWW z dhosting.pl na inny serwer w 48h?

    Jeśli masz już stronę internetową umieszczoną na serwerze u innego operatora jak np. dhosting.pl, możesz ją bezproblemowo przenieść do f...

Jak przenieść stronę WWW z Linux.pl na inny serwer w 48h?

    Jeśli masz już stronę internetową umieszczoną na serwerze u innego operatora jak np. linux.pl, możesz ją bezproblemowo przenieść do firm...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl