Która przeglądarka jest najlepsza i najmniej obciąża system?

Promocja na hosting WordPress

Większości użytkownikom przeglądarek internetowych zależy przede wszystkim na ich sprawnym i bezproblemowym działaniu na co dzień. Największą popularnością cieszą się najszybsze przeglądarki. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na wybranie konkretnego rozwiązania są dodatkowe opcje, z których możesz skorzystać, np. przeglądając zawartość sieci Internet.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Jest jednak jeszcze jedna kwestia, o której warto pamiętać, czyli wydajność przeglądarek internetowych. Wszystkie wskazane powyżej trzy elementy są istotne, ponieważ w rzeczywistości najlepiej sprawdza się nie tylko szybka, ale też najmniej obciążająca system przeglądarka.

Każdy program i każda aplikacja uruchomiona na komputerze wpływa na jego wydajność i szybkość działania. Dostępne rozwiązania należy porównywać również pod tym kątem – w ten sposób odkryjesz najlepsze przeglądarki, które dadzą Ci nie tylko możliwość wygodnego przeglądania Internetu, ale też nie wpłyną negatywnie na działanie komputera.

Jaka jest najlepsza przeglądarka internetowa?

Na samym początku należy zaznaczyć, że w artykule nie porównujemy wszystkich dostępnych na rynku możliwości, skupiamy się za to na rozwiązaniach najbardziej znanych i cieszących się największą popularnością wśród użytkowników, czyli: Microsoft Edge, Google Chrome i Mozilla Firefox.

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

Przy ocenie przeglądarek internetowych pod kątem wpływu na pracę systemu, istotne parametry to obciążenie procesora oraz zużycie pamięci RAM. W obu tych kategoriach niezaprzeczalnym faworytem jest Microsoft Edge – swoim działaniem obciąża system w mniejszym stopniu niż konkurencyjne opcje, nawet w przypadku jednoczesnej pracy na wielu otwartych kartach. Nieco gorzej radzi sobie Google Chrome – pod względem wydajności są to więc najlepiej radzące sobie przeglądarki.

Wydajność nie jest jedynym czynnikiem, którym należy kierować się dokonując wyboru. Jakie są więc zalety każdej z tych opcji? Jaka jest najszybsza przeglądarka, która ma najwięcej rozszerzeń, a która najlepiej chroni prywatność użytkownika? Sprawdź poniższe zestawienie popularnych przeglądarek.

Microsoft Edge

Logo przeglądarki Microsoft Edge

Mimo, że początkowo Microsoft Edge miał problemy z zainteresowaniem użytkowników, stale zwiększa swoją popularność, dzięki dobrym opiniom na temat swojego działania. Najnowsza wersja przeglądarki stworzona została w oparciu o silnik Chromium (zastąpił wcześniejszy EdgeHTML), co pozwala jej na wspieranie tych samym rozszerzeń, które dostępne są dla użytkowników Google Chrome.

Poza tym ma jednak również swoje indywidualne funkcje, których nie spotkasz w innych przeglądarkach, np. Kolekcje, czyli możliwość wygodnego tworzenia zbiorów informacji, stron czy tekstów, tak by zawsze mieć je pod ręką.

Niezwykle wygodna jest również możliwość wyświetlania stron internetowych w ich uproszczonej wersji za pomocą Czytnika immersyjnego – w ten sposób skupienie się na czytanym tekście jest prostsze, ponieważ nie rozpraszają nas reklamy czy elementy graficzne.

Największą zaletą przeglądarki Microsoft Edge jest oczywiście szybkość działania oraz kwestie bezpieczeństwa – możemy wybrać interesujący nas poziom ochrony z trzech dostępnych opcji.

Google Chrome

Logo Google Chrome

Jest to bez wątpienia przeglądarka, której nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ pod względem liczby użytkowników zdecydowanie deklasuje konkurentów.

Google Chrome ceniony jest przede wszystkim za wygodę użytkowania – stoi za tym na przykład fakt, że z wyszukiwarki Google możemy korzystać bezpośrednio poprzez pasek adresu, ale też funkcje takie jak automatyczne tłumaczenie zawartości stron przy wykorzystaniu Google Translate oraz możliwość dodania wielu aplikacji i rozszerzeń, co pozwala na spersonalizowanie przeglądarki i rozbudowanie jej o cenne dla danego użytkownika funkcje.

Charakterystyczną i używaną przez użytkowników funkcją tej przeglądarki jest dla możliwość synchronizacji danych z kontem Google, dzięki czemu dostęp do swoich haseł czy zakładek utrzymujemy nawet korzystając z różnych urządzeń.

Mozilla Firefox

Logo Mozilla Firefox

Firefox ceniony jest przez użytkowników przede wszystkim za wysoki poziom bezpieczeństwa.

Pod względem funkcjonalności warto wyróżnić tryb czytania. Jest to rozwiązanie podobne do Czytnika immersyjnego oferowanego przez Microsoft Edge – również eliminuje zbędne elementy ze strony, dając nam szansę na skupienie się na treści (informuje nas też o tym, jak długo zajmie nam przeczytanie danego tekstu).

Przeglądarka Firefox pozwala również na synchronizację danych pomiędzy komputerem i urządzeniami mobilnymi oraz dostosowanie jej do użytkownika, dzięki możliwym do zainstalowania dodatkom.

Największa zaleta przeglądarki Firefox, czyli prywatność użytkowników, gwarantowana jest poprzez możliwość przeglądania sieci w trybie uniemożliwiającym śledzenie działań użytkowników oraz automatyczne blokowanie wysyłania przez witryny plików cookies na nasze urządzenia.

Jak wybrać najlepszą przeglądarkę dla siebie?

Oczywiście sam opis przeglądarki nie wystarcza do podjęcia decyzji co do tego, która sprawdzi się najlepiej – jest tak, ponieważ duże znaczenie mają tutaj też indywidualne upodobania każdego użytkownika. Warto więc samodzielnie przetestować różne możliwości i sprawdzić, które rozwiązania są dla Ciebie najwygodniejsze.

W przypadku problemów z nadmiernym obciążeniem systemu przez przeglądarkę należy również pamiętać, że wpływ na zużycie pamięci ma również ilość otwartych kart oraz zainstalowanych rozszerzeń. Jeśli więc nie chcesz zmieniać przeglądarki, a interesuje Cię przede wszystkim podniesienie jej wydajności, to właśnie od tych elementów warto rozpocząć rozwiązywanie problemów.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl