Błąd 404 (not found) – co oznacza?

Promocja na hosting WordPress

Jednym z dość często spotykanych komunikatów o błędzie jest ten pokazujący błąd 404 – co zrobić, kiedy wyświetli się zamiast poszukiwanej przez Ciebie strony?

Problem z błędem 404 pojawia się, kiedy klient (przeglądarka) wysyła do serwera żądanie wyświetlenia strony, która odbierana jest jako nieistniejąca, co może oznaczać, że dana witryna została usunięta. Możliwe są jednak również inne przyczyny, ponieważ kody stanu z grupy 4xx sugerują powód problemu leżący po stronie klienta – co może więc wywoływać błąd 404 i jak go naprawić?

Co to jest błąd 404?

Pojawienie się komunikatu wskazującego na błąd 404 po wysłaniu żądania oznacza, że serwer nie jest w stanie odnaleźć lokalizacji lub pliku, do którego próbujesz uzyskać dostęp. Oznacza to, że serwer odbiera żądanie, nie ma jednak możliwości spełnienia go. Taka sytuacja może mieć wiele powodów, dlatego nie zawsze łatwo od razu wskazać przyczynę problemu i znaleźć właściwe rozwiązanie.

Konkretna przyczyna może zostać wskazana przez serwer w kodzie stanu błędu 404 widocznym w wyświetlającym się komunikacie (najwcześniejsza wersja IIS obsługująca szczegółowe kody stanu to IIS 7.0). W tej formie do kodu 404 po kropce dodawana jest liczba, która pokazuje istniejący problem – dla przykładu: 404.1 pokazuje, że serwer nie był w stanie odnaleźć witryny, a 404.7 sygnalizuje odmowę obsługi rozszerzenia pliku.

Co oznacza błąd 404?

Mimo że przyczyna pojawienia się komunikatu może nie być jasna dla tego konkretnego przypadku, możliwe jest wskazanie częstych problemów prowadzących do error 404 i tego, jak je naprawić.

  • Komunikat not found pojawi się w przypadku kiedy strona lub podstrona, na którą próbujesz się dostać, została usunięta lub przeniesiona – jeśli nie ustawiono przekierowania na zmieniony adres, użytkownicy zobaczą w wyszukiwarce właśnie błąd 404.
  • Przyczyną komunikatu 404 mogą być prowadzone na stronie aktualnie prace administracyjne – problem powinien zostać rozwiązany wraz z zakończeniem wprowadzania zmian.
  • Zmiany wprowadzone w pliku .htaccess lub niewłaściwe wartości uprawnień dostępu sprawiają, że serwer nie może odnaleźć strony po otrzymaniu żądania.
  • Informacja o wykryciu błędu 404 może pojawić się również w efekcie działania złośliwego oprogramowania.

404 not found – jak naprawić?

Kiedy zobaczysz na swoim ekranie komunikat mówiący, że strona, na którą chcesz wejść, nie została znaleziona, nie oznacza to automatycznie, że nie istnieje. Masz do dyspozycji cały szereg sposobów, które możesz wypróbować w celu rozwiązania tego problemu – warto zacząć od tych najprostszych i stopniowo przechodzić do kolejnych możliwych rozwiązań, jeśli problem trwa nadal.

  • Poszukaj błędów w URL – im dłuższy adres strony, tym większa szansa, że podczas wpisywania go popełnisz błąd – nawet mała literówka może prowadzić do wyświetlenia błędu 404. Pamiętaj też, że nawet jeśli korzystałeś z linku na stronie, zamiast wpisywać adres ręcznie, istnieje szansa, że URL w danym linku był wadliwy.
  • Załaduj stronę od nowa – czasami w pracy serwera pojawiają się drobne problemy, które mogą prowadzić do wyświetlania się komunikatów, jak właśnie ten o błędzie 404. W przypadku chwilowych kłopotów strona powinna bez problemu załadować się po odświeżeniu.
  • Skorzystaj z wyszukiwarki – jeśli nie widzisz błędu w adresie, a odświeżenie strony nie rozwiązuje problemu, możesz też spróbować dotrzeć do poszukiwanych treści poprzez wyszukiwarkę internetową lub wyszukiwarkę znajdującą się na stronie – w przypadku, gdy komunikat pojawia się dla konkretnej podstrony.
  • Wyczyść pamięć tymczasową i ciasteczka – sprawcami wywołania błędu mogą być też zapisane na urządzeniu pliki pamięci tymczasowej i ciasteczka – usunięcie ich powinno rozwiązać problem.
  • Zweryfikuj zmiany wprowadzone na stronie – wprowadzone na stronie zmiany mogą powodować wystąpienie problemów, szczególnie jeśli w czasie edycji wkradnie się błąd. Zidentyfikowanie błędu lub przywrócenie poprzedniej wersji strony pozwoli na usunięcie komunikatu.
  • Dodaj przekierowanie – kiedy usuwasz ze swojej strony jakąś podstronę, warto od razu dodać przekierowanie na inny adres, w ten sposób użytkownicy zostaną przeniesieni na inną podstronę i nie zobaczą komunikatu o błędzie 404.

Inne popularne błędy występujące w Internecie

W sieci Internet możesz spotkać również inne błędy, których rozwiązanie może być prostsze niż myślisz. Poniżej znajdziesz opisy oraz wskazówki naprawy dla innych popularnych komunikatów błędów w Internecie.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl