Co to jest propagacja DNS?

Promocja na hosting WordPress

Co to jest propagacja DNS?

Propagacja ustawień DNS to okres konieczny do odświeżenia informacji o aktywacji domeny na serwerach DNS. Proces ten nazywany jest także czasem propagacji domeny i może trwać nawet do 30h.

Praktyka pokazuje jednak, że czas propagacji domeny jest często znacznie krótszy i zajmuje nawet zaledwie kilka godzin. Warto pamiętać, aby w przypadku przedłużania ważności domeny, opłat dokonywać w terminie, ponieważ w ten sposób unikniesz oczekiwania na propagacje (ponowne włączenie domeny) lub co najgorsze jej utracenie (tzw. wygaśnięcie).

Czas propagacji DNS domeny, a rekordy domeny

Każda zmiana wpisów DNS (np. rekordów A, CNAME, NS)  zauważalna będzie dopiero po pewnym czasie, który jest konieczny do zaktualizowania informacji o kierowaniu żądań dostępu do danej domeny w inne miejsce.

Czas propagacji domeny wynoszący nawet do 30h dotyczy tylko zmiany rekordów NS. Przeczytaj więcej: Jak zmienić DNS domeny w Domenomania.pl?

W przypadku pozostałych rekordów domeny propagacja zmian trwa około 1 godziny. Czas odświeżania, czyli zapisywania zmian w rekordach domeny określany jest przez parametr TTL, który możesz ustawić w cPanelu.

Jak dowiem się, że propagacja DNS została zakończona?

W chwili, gdy większość najważniejszych serwerów DNS odświeży informacje o zakończonej propagacji rekordu NS, to pod adresem Twojej domeny będzie wyświetlać się Twoja strona WWW lub będziesz mógł używać adresu domeny podczas korzystania z poczty e-mail.

Najlepszym więc sposobem jest sprawdzenie czy pod adresem domeny wyświetlana jest strona WWW lub czy możesz wysyłać wiadomości e-mail ze skrzynki korzystającej z adresu domeny.

Propagacja domeny jest powiązana z serwerami DNS. Inne artykuły związane z DNS znajdziesz poniżej:

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Ulepsz swoją witrynę WordPress za pomocą wtyczek logowania i rejestracji

Wtyczki do logowania i rejestracji są niezbędne, aby ożywić Twoją witrynę WordPress. Nie tylko ułatwiają odwiedzającym rejestrację, ale...

Jak przygotować się do skopiowania witryny w DirectAdmin?

Duplikowanie witryny WordPress to częste zadanie, szczególnie przydatne, gdy trzeba wprowadzić istotne zmiany lub przetestować nowe funkcje bez...

WP_HOME i WP_SITEURL w WordPress

Konfigurowanie strony WordPress wymaga zrozumienia kilku ustawień technicznych, z których dwa to WP_HOMEi WP_SITEURL. Ustawienia te są niezbędne...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl