Zapora sieciowa – co to jest firewall?

Promocja na hosting WordPress

Zapora sieciowa to jeden z najważniejszych elementów, który ma za zadanie chronić komputer przed zewnętrznymi atakami. W tym artykule wyjaśnimy w skrócie jak działa i jak korzystać z firewalla.

Zapora sieciowa ma za zadanie filtrowanie ruchu, a także sprawdzanie aktualnych połączeń z serwerem. W przypadku wykrycia podejrzanych działań lub adresów ruch zostaje całkowicie zablokowany.

Czym jest zapora sieciowa i firewall?

Wiele osób zadaje pytanie: czym firewall różni się od zapory sieciowej. Tak naprawdę jedno i drugie jest tym samym!

W firewallach stosuje się Stateful Packet Inspection (SPI), który ma za zadanie przez cały czas analizować połączenia zarówno te przychodzące, jak i wychodzące. Zapora sieciowa (firewall) jest również odpowiedzialna za tworzenie logów, czyli dzienników zdarzeń, które ułatwiają identyfikacje incydentów administratorom. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej odkryć nowe zagrożenia i zabezpieczyć się przed kolejnymi atakami w przyszłości.

Zapory sieciowe możemy podzielić na dwie kategorie:

  • Zapora sprzętowa jest najlepszym rozwiązaniem dla firmy i dużej korporacji. Specjalne urządzenie zdecydowanie lepiej zabezpiecza lokalną sieć i dodatkowo jest wspomagany przez unikalne rozwiązania dostarczane przez producentów.
  • Zapora programowa, czyli zapora sieciowa w postaci aplikacji zainstalowanej na komputerze lub innym urządzeniu – w tym przypadku za ochronę komputera i sieci odpowiada specjalna aplikacja. W większości domowych zastosowań będzie ona w zupełności wystarczająca.

Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed włamaniem do komputera, to zapora sieciowa będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, czy korzystasz z sieci domowej, czy firmowej, warto zastosować dodatkowe środki ostrożności!

Najpopularniejsze zapory sieciowe

Poniżej znajdziesz listę popularnych zapor sieciowych, stosowanych zarówno w firmach i na domowych komputerach:

Firewall proxy

Firewall proxy tworzy specjalną bramę dla aplikacji, która buforuje treści i blokuje nawiązywanie połączeń z zewnętrzną siecią. Warto wspomnieć o tym, że to rozwiązanie może mieć wpływ na niższą prędkość sieci.

Firewall aplikacyjny WAF

Firewall aplikacyjny Web Application Firewall (w skrócie WAF) jest systemem do ochrony stron internetowych. Do wyboru mamy rozwiązania aplikacyjne, jak i sprzętowe montowane do danego urządzenia. Dzięki zaawansowanej analizie ruchu wychodzącego i przychodzącego jest on w stanie analizować rozmaite warstwy aplikacji.

Ponadto firewall aplikacyjny jest w stanie rozszyfrować ruch w takich formatach jak chociażby SSL. Dodatkowo użytkownik może ustawić, które adresy IP nie mogą wykonywać działań na stronie internetowej.

Firewall UTM

Głównym zadaniem tej zapory sieciowej jest filtrowanie adresów URL, a także ochrona przed wirusami. Podczas konfiguracji można dokładnie określić jakie usługi otrzymają pełny dostęp. Na rynku znajdziemy wiele gotowych rozwiązań w całkiem przystępnych cenach.

Firewall nowej generacji

Firewalle nowej generacji to rozwiązania, które są stosowane w dużych korporacjach. Głównym zadaniem takiej zapory sieciowej jest ochrona wrażliwych danych, które mogą zostać wykradnięte przez hakerów. Wysoki stopień zaawansowania sprawia, że dział IT może monitorować cały ruch na serwerze, a także wyszczególnić, które z konkretnych elementów mają być szczególnie chronione.

Linux AppArmor

To jeden z nietypowych systemów zapory sieciowej, który blokuje dostęp do specyficznych miejsc systemu operacyjnego. W ten sposób użytkownik może określić do jakich katalogów dostęp ma być ograniczony. Plusem tego rozwiązania są ogromne możliwości i bardzo dobry poziom zabezpieczeń.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Czy każdy powinien korzystać z zapory sieciowej?

Zdecydowanie tak! Dobry firewall jest w stanie zabezpieczyć urządzenia, a także całą sieć przed atakami. Najnowsze wersje systemów takich jak: Windows, Linux, czy macOS korzystają z własnych wbudowanych systemów ochrony.

Warto pamiętać. że firewall nie chroni przed wirusami, dlatego warto również posiadać dobry program antywirusowy na swoim urządzeniu. Wiele programów antywirusowych posiada wbudowane zapory sieciowe programowe.

Firewall powinien być dobrany do potrzeb użytkownika. Jeśli korzystasz z komputera w domu, to systemowa zapora sieciowa będzie wystarczająca. W przypadku firm i dużych korporacji mogą być niezbędne nowe i zaawansowane rozwiązania na poziomie sprzętowym lub hybrydowym.

Dlaczego moja firma potrzebuje zapory sieciowej?

Zapory nowej generacji (NGFW) pomagają w ochronie firmy w Internecie. Zawierają wszystkie wypróbowane i przydatne funkcje zapór, ale również ich zaawansowane narzędzia, np. rozpoznawanie aplikacji, zapobieganie i wykrywanie włamań, filtrowanie treści i ochronę antywirusową.

Zapory sieciowej nowej generacji pozwalają administratorom systemów i właścicielom fim powstrzymywać poszczególne aplikacje przed dostępem do sieci. Należy do nich m.in funkcja ochrony przed używaniem proxy VPN, które ukrywa wszystkie dane.

Wykrywanie włamań i automatyczne stosowanie reguł do ruchu sieciowego jest ważne, m.in. z powodu exploitów, które mogą być przenoszone bardzo szybko. Zapory sieciowe nowej generacji potrafią reagować natychmiastowo, blokując cały dodatkowych ruch z sieci źródłowej.

Zapory sieciowe zapewniają ochronę antywirusową rozpoznającą znane wirusy, podobnie jak oprogramowanie antywirusowe.

Większość NGFW ma również możliwość integracji z domeną Microsoft Windows Active Directory. Dzięki temu dostarcza dodatkowe informacje, np. o zwyczajach pracowników podczas korzystania z sieci Internet, a także kontrolowanie dostępu do sieci VPN w sieci Windows.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Ulepsz swoją witrynę WordPress za pomocą wtyczek logowania i rejestracji

Wtyczki do logowania i rejestracji są niezbędne, aby ożywić Twoją witrynę WordPress. Nie tylko ułatwiają odwiedzającym rejestrację, ale...

Jak przygotować się do skopiowania witryny w DirectAdmin?

Duplikowanie witryny WordPress to częste zadanie, szczególnie przydatne, gdy trzeba wprowadzić istotne zmiany lub przetestować nowe funkcje bez...

WP_HOME i WP_SITEURL w WordPress

Konfigurowanie strony WordPress wymaga zrozumienia kilku ustawień technicznych, z których dwa to WP_HOMEi WP_SITEURL. Ustawienia te są niezbędne...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl