Zapora sieciowa to jeden z najważniejszych elementów, który ma za zadanie chronić komputer przed zewnętrznymi atakami. W tym artykule wyjaśnimy w skrócie jak działa i jak korzystać z firewalla.
- Czym jest zapora sieciowa i firewall?
- Najpopularniejsze zapory sieciowe
- Czy każdy powinien korzystać z zapory sieciowej?
- Dlaczego moja firma potrzebuje zapory sieciowej?
Czym jest zapora sieciowa i firewall?
Wiele osób zadaje pytanie: czym firewall różni się od zapory sieciowej. Tak naprawdę jedno i drugie jest tym samym!
W firewallach stosuje się Stateful Packet Inspection (SPI), który ma za zadanie przez cały czas analizować połączenia zarówno te przychodzące, jak i wychodzące. Zapora sieciowa (firewall) jest również odpowiedzialna za tworzenie logów, czyli dzienników zdarzeń, które ułatwiają identyfikacje incydentów administratorom. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej odkryć nowe zagrożenia i zabezpieczyć się przed kolejnymi atakami w przyszłości.
Zapory sieciowe możemy podzielić na dwie kategorie:
- Zapora sprzętowa jest najlepszym rozwiązaniem dla firmy i dużej korporacji. Specjalne urządzenie zdecydowanie lepiej zabezpiecza lokalną sieć i dodatkowo jest wspomagany przez unikalne rozwiązania dostarczane przez producentów.
- Zapora programowa, czyli zapora sieciowa w postaci aplikacji zainstalowanej na komputerze lub innym urządzeniu – w tym przypadku za ochronę komputera i sieci odpowiada specjalna aplikacja. W większości domowych zastosowań będzie ona w zupełności wystarczająca.
Najpopularniejsze zapory sieciowe
Poniżej znajdziesz listę popularnych zapor sieciowych, stosowanych zarówno w firmach i na domowych komputerach:
Firewall proxy
Firewall proxy tworzy specjalną bramę dla aplikacji, która buforuje treści i blokuje nawiązywanie połączeń z zewnętrzną siecią. Warto wspomnieć o tym, że to rozwiązanie może mieć wpływ na niższą prędkość sieci.
Firewall aplikacyjny WAF
Firewall aplikacyjny Web Application Firewall (w skrócie WAF) jest systemem do ochrony stron internetowych. Do wyboru mamy rozwiązania aplikacyjne, jak i sprzętowe montowane do danego urządzenia. Dzięki zaawansowanej analizie ruchu wychodzącego i przychodzącego jest on w stanie analizować rozmaite warstwy aplikacji.
Ponadto firewall aplikacyjny jest w stanie rozszyfrować ruch w takich formatach jak chociażby SSL. Dodatkowo użytkownik może ustawić, które adresy IP nie mogą wykonywać działań na stronie internetowej.
Firewall UTM
Głównym zadaniem tej zapory sieciowej jest filtrowanie adresów URL, a także ochrona przed wirusami. Podczas konfiguracji można dokładnie określić jakie usługi otrzymają pełny dostęp. Na rynku znajdziemy wiele gotowych rozwiązań w całkiem przystępnych cenach.
Firewall nowej generacji
Firewalle nowej generacji to rozwiązania, które są stosowane w dużych korporacjach. Głównym zadaniem takiej zapory sieciowej jest ochrona wrażliwych danych, które mogą zostać wykradnięte przez hakerów. Wysoki stopień zaawansowania sprawia, że dział IT może monitorować cały ruch na serwerze, a także wyszczególnić, które z konkretnych elementów mają być szczególnie chronione.
Linux AppArmor
To jeden z nietypowych systemów zapory sieciowej, który blokuje dostęp do specyficznych miejsc systemu operacyjnego. W ten sposób użytkownik może określić do jakich katalogów dostęp ma być ograniczony. Plusem tego rozwiązania są ogromne możliwości i bardzo dobry poziom zabezpieczeń.
Czy każdy powinien korzystać z zapory sieciowej?
Zdecydowanie tak! Dobry firewall jest w stanie zabezpieczyć urządzenia, a także całą sieć przed atakami. Najnowsze wersje systemów takich jak: Windows, Linux, czy macOS korzystają z własnych wbudowanych systemów ochrony.
Warto pamiętać. że firewall nie chroni przed wirusami, dlatego warto również posiadać dobry program antywirusowy na swoim urządzeniu. Wiele programów antywirusowych posiada wbudowane zapory sieciowe programowe.
Firewall powinien być dobrany do potrzeb użytkownika. Jeśli korzystasz z komputera w domu, to systemowa zapora sieciowa będzie wystarczająca. W przypadku firm i dużych korporacji mogą być niezbędne nowe i zaawansowane rozwiązania na poziomie sprzętowym lub hybrydowym.
Dlaczego moja firma potrzebuje zapory sieciowej?
Zapory nowej generacji (NGFW) pomagają w ochronie firmy w Internecie. Zawierają wszystkie wypróbowane i przydatne funkcje zapór, ale również ich zaawansowane narzędzia, np. rozpoznawanie aplikacji, zapobieganie i wykrywanie włamań, filtrowanie treści i ochronę antywirusową.
Wykrywanie włamań i automatyczne stosowanie reguł do ruchu sieciowego jest ważne, m.in. z powodu exploitów, które mogą być przenoszone bardzo szybko. Zapory sieciowe nowej generacji potrafią reagować natychmiastowo, blokując cały dodatkowych ruch z sieci źródłowej.
Większość NGFW ma również możliwość integracji z domeną Microsoft Windows Active Directory. Dzięki temu dostarcza dodatkowe informacje, np. o zwyczajach pracowników podczas korzystania z sieci Internet, a także kontrolowanie dostępu do sieci VPN w sieci Windows.