Błąd 503 (Service Unavailable) – co oznacza?

Błąd HTTP 503 jest jednym z najbardziej popularnych komunikatów błędów, który dotyczy stron internetowych. Każdy użytkownik sieci prędzej czy później się z nim spotka. Komunikat o błędzie zaczynający się od cyfry 5 zazwyczaj dotyczy problemów z serwerem. Czym jest error 503 i w jaki sposób sobie z nim poradzić? Przekonajmy się!

Jeżeli kiedykolwiek podczas użytkowania Internetu wyskoczyło Ci powiadomienie oznajmiające wystąpienie błędu, wiesz, jak bardzo frustrująca jest taka sytuacja.

Czym jest błąd 503?

Błąd 503 service unavailable to jeden z kodów HTTP oznaczający, że serwer działa w pełni poprawnie, jednak nie jest w stanie obsłużyć Twojego żądania w tym momencie. Dzieje się tak, ponieważ serwer, którego próbujesz użyć, jest niedostępny ze względu na zaplanowaną konserwację lub przeciążenie. Przykładowo, komunikat błędu 503 może zostać wyświetlony, gdy zostaną przekroczone przydzielone zasoby na serwerze.

Przykład błędu 503 - HTTP Error 503. The service is unvailable.

Przykładowy wygląd komunikatu błędu http z kodem 503
Jeśli błąd 503 występuje podczas wyświetlania strony WWW i jesteś administratorem tej witryny internetowej, to pierwszym krokiem jaki powinieneś wykonać, to sprawdzenie logów WWW/HTTP na Twoim serwerze. W logach będziesz mógł sprawdzić od kiedy błąd występuje oraz jakie są jego przyczyny.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Powody występowania błędu 503

Wskazanie źródła komunikatu http error 503 od strony użytkownika odwiedzającego stronę WWW nie należy do łatwych zadań, ze względu na to, że jest to błąd po stronie serwera, a nie Twojej.

Najczęściej komunikat błędu 503 występuje z powodu:

  • problemów z  przetworzeniem Twojej prośby o wyświetlenie danej treści,
  • zbyt dużą ilością użytkowników, którzy próbują w jednym czasie wejść na daną stronę,
  • prac administracyjnych związanych z konserwacją lub ulepszeniami działania serwera,
  • najgorszym możliwym scenariuszem jest błędnie działający skrypt strony WWW lub aplikacji mobilnej, oznacza to spore problemy po stronie witryny związane z wyświetlaniem wywoływanej treści.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Na jakich urządzeniach może występować błąd 503?

Występujący błąd z numerem 503 jest komunikatem pochodzącym ze strony serwera, z tego względu, błąd jest widoczny bez względu na urządzenie, z którego próbujesz wyświetlić daną stroną WWW. Błąd ten informuje o niedostępności usługi, dlatego nie uda Ci się go uniknąć, używając innych urządzeń (np. smartfonu lub tabletu).

Jak naprawić komunikat błędu 503?

503 service temporarily unavailable w wolnym tłumaczeniu oznacza: chwilowo niedostępną usługę hosta.

Istnieją jednak rozwiązania, które powinieneś znać, jeśli chcesz naprawić przyczyny występowania błędu 503 po Twojej stronie. Zastosowanie się do trzech rozwiązań przedstawionych poniżej, powinno Ci pomóc przy rozwiązaniu problemów z błędem 503:

  • wyczyścić pamięć podręczną swojej przeglądarki wraz z plikami cookies – przeglądarki miewają drobne usterki, dlatego warto wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki. Po wykonaniu tej czynności wyłącz i włącz przeglądarkę, a następnie ponownie przejdź do strony internetowej. Sprawdź: Jak wyczyścić pamięć podręczną i pliki cookie?
  • Wyłącz i włącz swój komputer – jeśli wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki nie pomogło, warto również spróbować ponownie uruchomić Twój komputer.
  • Sprawdź zaplanowane konserwacje serwera – w momencie, kiedy przeprowadzane są prace konserwacyjne na serwerze, możesz wyszukać informacji na temat czasu trwania przerwy w dostarczaniu usług, prace trzeba po prostu w takiej sytuacji przeczekać.
  • Błąd 503 w momentach wzmożonego ruchu na popularnych witrynach internetowych, jeżeli szukasz informacji, które możesz uzyskać na innych stronach, spróbuj przenieść się na mniejszą stronę, póki błąd nie zostanie usunięty przed administratorów obciążonego serwisu WWW.

Po przeczytaniu artykułu, komunikat błędu: service temporarily unavailable nie powinien Cię już więcej zaskoczyć. Wiesz już na czym polega błąd 503, jakie mogą być jego przyczyny oraz w jaki sposób się go pozbyć.

Inne popularne błędy występujące w Internecie

W sieci Internet możesz spotkać również inne błędy, których rozwiązanie może być prostsze niż myślisz. Poniżej znajdziesz opisy oraz wskazówki naprawy dla innych popularnych komunikatów błędów w Internecie.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Jaka wersja PHP dla WordPress?

Witryny internetowe zbudowane na CMS WordPress cieszą się ogromną popularnością. Twórcy tego systemu stale dbają o rozwój WordPress. Podobnie...

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa...

Transfer, delegacja, przekierowanie domeny – różnice

Na domenie można wykonać wiele ustawień i zmienić sposób, w jaki wskazuje na określoną witrynę, jej pliki, a także, w jaki sposób...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl