Jakie są domeny internetowe?

Domena (np. www.twojadomena.pl) to unikalny adres internetowy, który jest niepowtarzalny (oznacza to, że żaden inny użytkownik nie może posiadać takiej samej domeny – nazwa + końcówka).

Pod adresem domeny udostępniane są w Internecie usługi, np. strony WWW, poczta e-mail, serwer FTP. Użytkownik korzystający z domeny odwołuje się do określonych przez właściciela domeny zasobów.

Domena zbudowana jest z dowolnej nazwy głównej i końcówki. Nazwa główna domeny zbudowana może być ze znaków liter alfabetu łacińskiego, cyfr oraz myślników (np. moja-domena24.pl). Dostępne są też tzw. domeny IDN – zbudowane z użyciem charakterystycznych znaków dla danego języka.

Kup domenę, aby posiadać własny adres w Internecie

Aby posiadać domenę, należy ją zarejestrować u rejestratora (np. Domenomania.pl). Ceny rejestracji domen są niskie, a ich zamówienie jest proste. Po kupieniu i opłaceniu domeny, możesz skierować domenę na serwer, aby móc utworzyć skrzynki e-mail w jej adresie lub opublikować stronę WWW pod jej adresem.

Przy rejestracji domen obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. Im później będziesz zwlekał z rejestracją domeny, tym trudniej będzie wybrać ciekawą i krótką nazwę. Jak sprawdzić czy domena jest wolna do rejestracji?

Jeśli nie posiadasz jeszcze własnej domeny, możesz zacząć od zamówienia hostingu w Domenomania.pl. Podczas zamawiania hostingu wpisz adres subdomeny: twojanazwa.domenomania.eu, aby otrzymać darmową domenę.

Jakie istnieją typy domen internetowych?

Dostępnych jest wiele rodzajów domen, które wyróżniane są głównie ze względu na swoje końcówki (występują po ostatniej lub przedostatniej kropce w adresie), np. *.pl lub *.com.pl. Końcówek domen, które dostępne są do rejestracji można liczyć w setkach lub nawet tysiącach.

Najpopularniejsze typy domen w Polsce to: domeny krajowe *.pl, domeny globalne (np. *.com) oraz domeny europejskie (*.eu). Podczas wyboru rodzaju końcówki nie obowiązują żadne sztywne zasady ich wyboru. Wśród domen internetowych najistotniejsze są tzw. domeny najwyższego poziomu.

Domeny najwyższego rzędu to jedna końcówka po kropce, np.: .com, .eu, .pl, .gov, .shop, .travel, itd. Istnieje tysiące końcówek najwyższego rzędu, które możemy podzielić na trzy główne kategorie: domeny globalne, domeny krajowe oraz domeny sponsorowane.

Domeny internetowe z narodowymi znakami

Domena IDN umożliwiają posługiwanie się adresami typu: słoneczna-przystań.pl, urząd.wrocław.pl – czyli takie, które w swojej nazwie mają zawarte charakterystyczne znaki dla danego języka.

Domenę IDN z końcówką *.pl możesz zarejestrować w Domenomania.pl. Proces rejestracji domeny IDN nie różni się od rejestracji „zwykłej” domeny bez narodowych znaków diakrytycznych.

Co mogę zrobić domeną internetową?

Jeśli posiadasz domenę, to możesz ją dodać do serwera (tzw. hosting). Dodanie, czyli tzw. przypisanie domeny do serwera jest wymagane, jeśli chcesz zarządzać swoją domeną za pomocą panelu administracyjnego hostingu.

Po podpięciu (czyli dodaniu) domeny do hostingu, będziesz mógł m.in. wyświetlić stronę WWW pod adresem domeny oraz utworzyć skrzynki e-mail z adresem domeny. Przed podpięciem domeny, upewnij się, że Twoja domena jest utrzymywana na serwerach DNS Domenomania.pl.

Gdy domena zostanie już dodana do serwera, będziesz mógł zarządzać rekordami domeny (np. rekord A, rekord MX, rekord CNAME) za pośrednictwem panelu administracyjnego (np. cPanel lub DirectAdmin).

Za pomocą rekordów domeny możesz skonfigurować ruch w Twojej domenie, np. użytkownicy chcący wyświetlić stronę WWW, mogą zostać skierowani pod jeden adres IP, natomiast użytkownicy chcący wysłać wiadomość e-mail na adres tej samej domeny, mogą zostać skierowani na inny serwer, na którym masz postawioną pocztę e-mail.

Domenę internetową możesz również użyć do wielu innych konfiguracji. Możliwości konfiguracji domeny jest wiele, a zmiana ustawień nie jest trudna, gdyż do konfiguracji domeny możesz użyć intuicyjnego panelu administracyjnego (np. cPanel lub DirectAdmin). Domenę internetową możesz np.:

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Redis w WordPress – co to i jak uruchomić?

Zastosowanie Redis jest jedną z najlepszych metod, aby przyspieszyć działanie witryny opartej o WordPress. W tym wypadku ważne jest, aby...

Jaka wersja PHP dla WordPress?

Witryny internetowe zbudowane na CMS WordPress cieszą się ogromną popularnością. Twórcy tego systemu stale dbają o rozwój WordPress. Podobnie...

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl