Domeny IDN (ang. Internationalized Domain Name) to adresy internetowe, które składają się z przynajmniej jednego diakrytycznego znaku narodowego. Jeśli chcesz posiadać domenę, której adres zawiera polski znak „z ogonkiem”, to powinieneś zarejestrować domenę IDN. Domeny IDN możesz zarejestrować w Domenomania.pl.
- Czym jest domena IDN?
- Domeny IDN to nie tylko polskie ogonki
- Warunki rejestracji domen IDN w NASK
- Czy w Domenomania.pl mogę zarejestrować domenę IDN?
- Jak sprawdzić postać domeny IDN w ASCII?
Rodzaje domen są wyróżniane ze względu na swoje końcówki. Dostępnych jest wiele typów końcówek domen. Wśród domen najistotniejsze są tzw. domeny najwyższego poziomu. Sprawdź: jakie są domeny internetowe.
Czym jest domena IDN?
Jeśli posiadasz domenę IDN, to powinieneś wiedzieć, że występuje ona w dwóch postaciach. Pamiętaj jednak, że wskazane poniżej formy domeny IDN nie są osobnymi domenami i nie oznacza to, że posiadasz dwa adresy domen.
- Unikodowej ze znakami diakrytycznymi, czyli tzw. „ogonkami”, np. żółty.pl.
- ASCII bez znaków diakrytycznych, czyli nazwy zbudowanej ze znaków ASCII. Taka postać domeny rozpoczyna się od prefiksu „xn--” i składa się tylko ze znaków alfabetu łacińskiego (np. nazwa domeny żółty.pl w postaci ASCII wygląda tak: xn--ty-4ja03asj.pl). W bazie WHOIS domena jest widoczna wyłącznie w postaci ASCII.
Po wpisaniu w pasku adresu przeglądarki nazwy domeny, która zbudowana jest przynajmniej z jednego znaku charakterystycznego dla danego języka, to przeglądarka internetowa za pomocą algorytmu przekonwertuje nazwę wpisanej domeny z postaci Unicode do ASCII, która przechowywana jest na serwerach DNS.
ASCII to powszechny system kodowania znaków za pomocą cyfr, do którego dostosowane są niemal wszystkie systemy informatyczne. Tablica znaków ASCII zawiera znaki alfanumeryczne, do których przypisane są kody cyfrowe. Dostępne są dwa rodzaje systemów kodowania znaków ASCII: 7-bitowy składający się z 128 znaków oraz 8-bitowy składający się z 256 znaków. W przypadku 8-bitowego systemu kodowania ASCII możliwe są do zdefiniowania polskie znaki narodowe (tzw. „polskie ogonki”).
W przypadku domen IDN do określania znaków narodowych, które są charakterystyczne dla języków narodowych, stosowany jest system kodowania znaków Unicode. Oznacza to, że podczas wpisywania adresu domeny IDN do przeglądarki to używany jest system znaków Unicode, ale po połączeniu przeglądarki z serwerem DNS, komunikacja oparta jest na systemie kodowania ASCII.
Domeny IDN to nie tylko polskie ogonki
Domeny IDN pozwalają też na rejestrację adresów w innych językach. Przykładowo adres: żółty.pl możesz zarejestrować też w postaci: צהוב.pl, желтый.pl, жълт.pl itd. Jednak niemożliwe jest mieszanie znaków diakrytycznych przy jednej domenie, czyli np. nie możesz zamieścić polskiego znaku diakrytycznego z ogonkiem z literami hebrajskimi przy jednej domenie (rejestracja takich mieszanych domen nie jest dostępna).
Warunki rejestracji domen IDN w NASK
Podczas rejestracji domen *.pl, które zawierają w swojej nazwie narodowe znaki diakrytyczne, przedmiotem umowy z NASK jest rejestracja i utrzymanie nazwy w postaci ASCII, czyli z prefiksem: „xn--” (np. xn--ty-4ja03asj.pl). Postać unikodowa jest umowna i jest konwertowana przez przeglądarki internetowe (np. żółty.pl).
Jeśli chcesz posiadać własną domenę internetową z koncówką *.pl, warto poznać warunki techniczne, które obowiązują wszystkie nazwy domen *.pl (zarówno „zwykłe” jak i domeny IDN).Czy w Domenomania.pl mogę zarejestrować IDN?
Domenę IDN z końcówką *.pl możesz zarejestrować w Domenomania.pl. Proces rejestracji domeny IDN nie różni się od rejestracji „zwykłej” domeny bez narodowych znaków diakrytycznych. Cena rejestracji domen z polskimi znakami jest taka sama jak „zwykłych” domen.
Jak sprawdzić postać domeny IDN w ASCII?
Najprostszym sposobem na sprawdzenie jaką postać w ASCII będzie miała wybrana domena IDN jest wpisanie adresu (np. żółty.pl) do pasku adresu przeglądarki i następnie skopiowanie oraz wklejenie go, np. do notatnika w systemie Windows. W ten sposób szybko przetłumaczysz wybraną nazwę unikodową ze znakami narodowymi na nazwę w postaci ASCII (np. xn--ty-4ja03asj.pl).