Co to są domeny IDN?

Promocja na hosting WordPress

Domeny IDN (ang. Internationalized Domain Name) to adresy internetowe, które składają się z przynajmniej jednego diakrytycznego znaku narodowego. Jeśli chcesz posiadać domenę, której adres zawiera polski znak „z ogonkiem”, to powinieneś zarejestrować domenę IDN. Domeny IDN możesz zarejestrować w Domenomania.pl.

Znaki diakrytyczne to charakterystyczne znaki dla danego języka, np. w języku polskim są to następujące znaki: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź. Domena IDN umożliwia posługiwanie się adresami typu: słoneczna-przystań.pl, urząd.wrocław.pl, itd.

Rodzaje domen są wyróżniane ze względu na swoje końcówki. Dostępnych jest wiele typów końcówek domen. Wśród domen najistotniejsze są tzw. domeny najwyższego poziomu. Sprawdź: jakie są domeny internetowe.

Czym jest domena IDN?

Jeśli posiadasz domenę IDN, to powinieneś wiedzieć, że występuje ona w dwóch postaciach. Pamiętaj jednak, że wskazane poniżej formy domeny IDN nie są osobnymi domenami i nie oznacza to, że posiadasz dwa adresy domen.

  • Unikodowej ze znakami diakrytycznymi, czyli tzw. „ogonkami”, np. żółty.pl.
  • ASCII bez znaków diakrytycznych, czyli nazwy zbudowanej ze znaków ASCII. Taka postać domeny rozpoczyna się od prefiksu „xn--” i składa się tylko ze znaków alfabetu łacińskiego (np. nazwa domeny żółty.pl w postaci ASCII wygląda tak: xn--ty-4ja03asj.pl). W bazie WHOIS domena jest widoczna wyłącznie w postaci ASCII.

    Na serwerach DNS domena IDN zapisywana jest w postaci znaków ASCII – głównie z powodów technicznych, gdyż nie wszystkie systemy informatyczne są dostosowane do pracy z narodowymi znakami diakrytycznymi.

Po wpisaniu w pasku adresu przeglądarki nazwy domeny, która zbudowana jest przynajmniej z jednego znaku charakterystycznego dla danego języka, to przeglądarka internetowa za pomocą algorytmu przekonwertuje nazwę wpisanej domeny z postaci Unicode do ASCII, która przechowywana jest na serwerach DNS.

Serwery DNS do komunikacji używają nazw domen w postaci ASCII. Gdy przeglądarka przekonwertuje nazwę domeny na postać ASCII, to po połączeniu z serwerem DNS, otrzyma od niego instrukcje gdzie skierować użytkownika, który wywołuje nazwę domeny IDN. Konwertowanie domeny do postaci ASCII jest niewidoczne dla użytkownika.

Domeny IDN to nie tylko polskie ogonki

Domeny IDN pozwalają też na rejestrację adresów w innych językach. Przykładowo adres: żółty.pl możesz zarejestrować też w postaci: צהוב.pl, желтый.pl, жълт.pl itd. Jednak niemożliwe jest mieszanie znaków diakrytycznych przy jednej domenie, czyli np. nie możesz zamieścić polskiego znaku diakrytycznego z ogonkiem z literami hebrajskimi przy jednej domenie (rejestracja takich mieszanych domen nie jest dostępna).

Warunki rejestracji domen IDN w NASK

Podczas rejestracji domen *.pl, które zawierają w swojej nazwie narodowe znaki diakrytyczne, przedmiotem umowy z NASK jest rejestracja i utrzymanie nazwy w postaci ASCII, czyli z prefiksem: „xn--” (np. xn--ty-4ja03asj.pl). Postać unikodowa jest umowna i jest konwertowana przez przeglądarki internetowe (np. żółty.pl).

NASK (czyli rejestr domen *.pl) nie odpowiada za skutki przyjęcia innego standardu za powszechnie obowiązujący na świecie (np. przez przeglądarki), niż stosowany w dniu zarejestrowania domeny IDN.

Jeśli chcesz posiadać własną domenę internetową z koncówką *.pl, warto poznać warunki techniczne, które obowiązują wszystkie nazwy domen *.pl (zarówno „zwykłe” jak i domeny IDN).

Czy w Domenomania.pl mogę zarejestrować IDN?

Domenę IDN z końcówką *.pl możesz zarejestrować w Domenomania.pl. Proces rejestracji domeny IDN nie różni się od rejestracji „zwykłej” domeny bez narodowych znaków diakrytycznych. Cena rejestracji domen z polskimi znakami jest taka sama jak „zwykłych” domen.

Wyjątek przy rejestracji domen IDN stanowią nazwy w domenie *.gov.pl, które rejestrowane są tylko za pośrednictwem NASK. Aby zarejestrować taką domenę, skontaktuj się z NASK.

Jak sprawdzić postać domeny IDN w ASCII?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie jaką postać w ASCII będzie miała wybrana domena IDN jest wpisanie adresu (np. żółty.pl) do pasku adresu przeglądarki i następnie skopiowanie oraz wklejenie go, np. do notatnika w systemie Windows. W ten sposób szybko przetłumaczysz wybraną nazwę unikodową ze znakami narodowymi na nazwę w postaci ASCII (np. xn--ty-4ja03asj.pl).

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl