Jak sprawdzić czy domena jest wolna?

Promocja na hosting WordPress

Domena to adres internetowy, który jest niezbędnym elementem, jeśli chcesz pojawić się w sieci Internet. Domeny internetowe mogą być wolne lub zajęte (czyli zarejestrowane już przez jakiegoś użytkownika).

Wolna domena oznacza, że adres internetowy nie jest przez nikogo zarejestrowany. Wolne domeny mogą zostać zakupione przez dowolnych użytkowników (np. osobę fizyczną lub firmę). Sprawdź: ile kosztuje rejestracja domen.

Jak sprawdzić w wyszukiwarce wolne domeny?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie wolnych domen jest skorzystanie z wyszukiwarki domen, która dostępna jest na naszej stronie: Domenomania.pl. Aby sprawdzić domenę czy jest wolna:

 1. Wejdź na stronę: Domenomania.pl
 2. Skorzystaj z wyszukiwarki: wpisz adres domeny, aby sprawdzić czy wybrana przez Ciebie nazwa domeny jest wolna do rejestracji. Kliknij przycisk: Wyszukaj i sprawdź domenę czy jest dostępna do rejestracji.
  Na stronie Domenomania.pl w wyszukiwarce podaj adres domeny i kliknij: Wyszukaj.
 3. Sprawdź wyświetlone wyniki:
  • jeśli wskazana domena jest zajęta, to w kolumnie: Dostępność będzie wyświetlone: Niedostępna.
   Jeśli domena będzie zajęta, to zostanie wyświetlony status: Nieodstępna.
  • jeśli wskazana domena jest wolna, to w kolumnie: Dostępność będzie wyświetlone: Dostępna.
   Jeśli domena będzie wolna, to zostanie wyświetlony status: Dostępna.
 4. Jeśli domena będzie dostępna, to przejdź do jej rejestracji, aby nikt Cię nie uprzedził!

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

Inne sposoby na sprawdzenie, czy domena jest wolna

Inną metodą na sprawdzenie wolnych domen jest skorzystanie z ogólnodostępnej bazy WHOIS. Jeśli domena jest już zajęta przez innego użytkownika, można spróbować skontaktować się z właścicielem i zapytać o możliwość nabycia domeny od niego. W tym celu można wykorzystać narzędzia takie jak serwisy aukcyjne domen lub po prostu znaleźć informacje o właścicielu domeny na stronie Whois. W przypadku, gdy właściciel domeny nie jest zainteresowany jej sprzedażą, pozostaje nam szukanie innej wolnej domeny lub wykupienie podobnej, ale innej nazwy.

WHOIS jest to baza danych, którą sprawdzić może każdy użytkownik Internetu. W bazie WHOIS zebrane są dane o wszystkich domenach internetowych oraz ich abonentach (niektóre dane abonenta są ukrywane w bazie WHOIS). Oznacza to, że aby sprawdzić do kogo należy domena internetowa, należy skorzystać właśnie z bazy WHOIS.

Jeśli podczas sprawdzania domeny w bazie WHOIS nie możesz znaleźć żadnych informacji, oznacza to, że domena jest wolna i gotowa do rejestracji.

Nazwa domeny jest zajęta, ale to nazwa mojej firmy

 • Sprawdź, czy ta sama nazwa domeny jest dostępna w innych rozszerzeniach, np. .net, .biz, .info. Możliwe, że domena jest dostępna z innym rozszerzeniem.
 • Rozważ użycie innej formy nazwy domeny, która wciąż odzwierciedla Twoją firmę. Możesz dodać do nazwy domeny jakieś słowo kluczowe związane z branżą lub lokalizacją Twojej firmy.
 • Skontaktuj się z właścicielem zajętej domeny i zapytaj, czy jest zainteresowany sprzedażą domeny. W tym celu można skorzystać z serwisów zajmujących się pośrednictwem w handlu domenami.
 • Skontaktuj się z profesjonalnym doradcą ds. marketingu internetowego lub prawnikiem, aby uzyskać poradę, jakie kroki podjąć w celu wyboru odpowiedniej nazwy domeny lub rozwiązania problemu z już zajętą domeną.
 • W ostateczności, jeśli nazwa domeny jest niezbędna dla Twojej firmy, można rozważyć zmianę nazwy firmy na taką, która będzie dostępna jako nazwa domeny. Jest to jednak ostateczność i należy dokładnie rozważyć wszelkie konsekwencje takiej zmiany.

Jeśli domena zawiera nazwę Twojej firmy i została zarejestrowana przez osobę trzecią bez Twojej zgody lub wiedzy, możesz próbować odzyskać ją za pomocą procesu zwanego „reklamacją nazwy domeny” (ang. domain name dispute).

Aby odzyskać domenę, musisz udowodnić, że jest ona związana z Twoją firmą i że osoba, która ją zarejestrowała, nie ma prawa do jej posiadania. Proces reklamacji nazwy domeny odbywa się przed arbitrażem, który jest zwykle specjalnym organem utworzonym przez organizacje zarządzające domenami, takie jak ICANN.

Warto jednak pamiętać, że proces reklamacji nazwy domeny może być skomplikowany i kosztowny. Dlatego przed podjęciem decyzji o podjęciu takiego kroku, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach związanych z prawami własności intelektualnej.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl