Rodzaje domen

Domena internetowa to adres internetowy kierowany na zasoby w Internecie, które następnie są dostępne pod adresem domeny (np. strony internetowej, poczta e-mail, pliki, itp.). Dostępnych jest wiele rodzajów domen, które wyróżniane są głównie ze względu na swoje końcówki (po ostatniej lub przedostatniej kropce w adresie), np. *.pl lub *.com.pl. Końcówek domen, które dostępne są do rejestracji można liczyć w setkach lub nawet tysiącach.

Podczas wyboru rodzaju końcówki (rozszerzenia) nie obowiązują żadne sztywne zasady ich wyboru. Wśród domen internetowych najistotniejsze są tzw. domeny najwyższego poziomu.

Jeśli nie posiadasz jeszcze własnej domeny, możesz zacząć od zamówienia hostingu w Domenomania.pl. Podczas zamawiania hostingu wpisz adres subdomeny: twojanazwa.domenomania.eu, aby otrzymać darmową domenę.

W ramach domen można wyróżnić jeszcze tzw. domeny IDN, które zawierają w swojej nazwie przynajmniej jeden znak charakterystyczny dla danego języka (np. tzw. „polskie ogonki”).

Jaką domenę wybrać?

Wybór właściwej nazwy domeny internetowej to pierwszy krok, aby zaistnieć w Internecie. Nazwa powinna być dokładnie przemyślana pod kątem tego jaki rodzaj strony WWW będzie dostępny pod daną domeną. Domena powinna się kojarzyć z usługami czy produktami jakie oferujesz lub z tematyką publikowanych treści.

Poprzez dobranie odpowiedniej nazwy możesz mieć pewność, że będzie się ona kojarzyła tylko i wyłącznie z Twoją stroną i oferowanymi przez Ciebie usługami czy produktami. Pamiętaj bowiem, że możliwe jest istnienie tylko 1 domeny o takiej samej nazwie. Nie zapominaj jednak, że z biegiem czasu dostępnych jest coraz mniejsza ilość domen o krótkich i ciekawych nazwach. Jeśli masz zatem pomysł na ciekawą nazwę i jest ona wolna – zamów ją już dziś.

Top-Level Domains (TLD) domeny najwyższego rzędu

Domeny najwyższego rzędu to jedna końcówka po kropce, np.: .com, .eu, .pl, .gov, .shop, .travel, itd. Istnieje tysiące końcówek najwyższego rzędu, które możemy podzielić na trzy główne kategorie:

 • domeny globalne tzw. domeny generyczne (gTLD czyli generic top-level domains) – np. .com, .net, .org, .info, .eu
  • z uwagi na popularność domen generycznych (gTLD) przyjęta na stałe została nazwa: domeny globalne
  • w przypadku adresów z końcówkami .eu nazywane są one domena europejskimi
 • domeny krajowe (ccTLD czyli country code top-level domains) – np. .pl, .ru, .de, .co.uk, .it,
 • domeny sponsorowane (tzw. sTLD czyli sponsored top-level domains) – np. .mobi, .asia, .edu, .aero, .post

Domeny globalne (tzw. domeny generyczne)

W Internecie dostępnych jest ponad 1000 końcówek dla domen globalnych, a ich liczba ciągle rośnie. Mała część domen globalnych najwyższego poziomu jest dostępna wyłącznie dla ściśle określonych podmiotów lub instytucji, np. domeny .gov oraz .mil są dostępne dla instytucji rządowych i wojska USA lub domena .aero, która przeznaczona jest dla firm z branży lotniczej.

Domenami globalnymi są również domeny europejskie z końcówką .eu, które dostępne są do rejestracji wyłącznie dla mieszkańców Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu lub Norwegii oraz dla podmiotów gospodarczych posiadających siedzibę na wymienionym terenie.

Domeny globalne wbrew pozorom nie są losowym zlepkiem liter, ponieważ każda domena globalna od zawsze ma przypisywane  przeznaczenie. W ramach tej grupy dostępne są następujące przykładowe rozszerzenia:

 • .com (dla firm, skrót od company)
 • .net (podmioty powiązane z szeroko pojętym Internetem)
 • .org (wszelkie organizacje i stowarzyszenia)
 • .info (dla serwisów informacyjnych)
 • .mobi (obsługa mobilna dla smartfonów i telefonów komórkowych)
 • .biz (przeznaczenie dla stron biznesowych)
 • .gov (organizacje rządowe w USA)
 • .mil (przeznaczenie dla militariów, np. instytucje wojskowe)
 • .edu (placówki oraz instytucje związane z edukacją)

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Domeny krajowe

Istnieje kilkaset domen krajowych i każda z nich przypisana jest do konkretnego kraju. Domeny krajowe zbudowane są najczęściej z dwóch znaków (liter) po kropce. Domeną najwyższego poziomu, a zarazem domeną krajową w Polsce jest adres z końcówką *.pl.

W ramach polskich domen krajowych wyróżniamy:

 • domeny funkcjonalne – końcówki takich domen zbudowane są z dwóch elementów, jeden to najczęściej człon domeny globalnej lub inne popularne słowo kluczowe wraz z końcówką *.pl, np.: .com.pl, .net.pl, .org.pl, info.pl, .edu.pl, .media.pl, .sklep.pl, itd.
 • domeny regionalne – te domeny zbudowane są z nazwy miejscowości, np. .wroclaw.pl, .szczecin.pl, warszawa.pl, waw.pl lub zawierają w sobie nazwę regionu, np. .slask.pl.

W Polsce zasady rejestracji domen *.pl są dosyć otwarte i łatwe, ale nie oznacza to, że taka sytuacja jest przy wszystkich innych domenach krajowych. Wielu rejestratorów innych narodowych końcówek w innych krajach zastrzega rejestracje tych domen i wymaga spełnienia określonych warunków.

Domeny sponsorowane

Sponsorowana domena najwyższego rzędu (sTLD) to specjalna kategoria domen, które służą tylko do określonych celów. Proces rejestracji domeny sponsorowanej może być restrykcyjny. Obsługę nad domenami sTLD sprawuje instytucja IANA.

W praktyce sponsorzy domen sTLD powinni należeć do określonej społeczności etnicznej, grupy zawodowej lub lokalizacji geograficznej. Sponsor TLD jest odpowiedzialny za opracowanie polityki, zapewnienie przejrzystości rozliczeń w swoich działaniach oraz utrzymanie najlepszego interesu sponsorowanej społeczności internetowej. Przykładowe domeny sponsorowane to: .mobi, .asia, .edu, .aero, .post.

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

Usługi związane z domenami

Dla rejestrowanych domen udostępniliśmy szereg usług bezpośrednio związanych z samą domeną. Chcąc zapewnić jak największa ilość dodatkowych funkcjonalności dla Twoich domen, korzystając z usług Domenomania.pl, masz możliwość wykonania następujących czynności:

 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie

Redis w WordPress – co to i jak uruchomić?

Zastosowanie Redis jest jedną z najlepszych metod, aby przyspieszyć działanie witryny opartej o WordPress. W tym wypadku ważne jest, aby...

Jaka wersja PHP dla WordPress?

Witryny internetowe zbudowane na CMS WordPress cieszą się ogromną popularnością. Twórcy tego systemu stale dbają o rozwój WordPress. Podobnie...

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl