Domena internetowa to kluczowy element strony internetowej, pełniący rolę unikalnej nazwy, która ułatwia użytkownikom znalezienie danej witryny w sieci. Proces rejestracji domeny jest nieodłączną częścią zakładania strony internetowej i wymaga współpracy z rejestratorem domen. W tym artykule omówimy, czym dokładnie jest domena, kim jest rejestrator domen oraz jak przebiega proces rejestracji. Dowiecie się także, jakie rodzaje domen są dostępne i czy istnieje możliwość zmiany rejestratora domeny.
- Co to domena?
- Kim jest rejestrator domen?
- Jak wygląda rejestracja domeny?
- Czy można zmienić rejestratora domeny internetowej?
- Jakie domeny mogą zostać zarejestrowane?
Co to domena?
Domena to unikalna nazwa strony internetowej, która ułatwia jej znalezienie. Aby wykupić daną domenę należy skorzystać z usług rejestratora. W tym artykule znajdziesz przydatne informacje dotyczące procesu rejestracji.
Kim jest rejestrator domen?
Rejestrator to podmiot, który przystąpił do Programu Partnerskiego NASK, za pośrednictwem których można zarejestrować domenę. NASK jest rejestrem domeny *.pl. Za rejestratora domen należy uznać firmy, bądź organizacje, które zakładają domeny w imieniu rejestrującego.
W praktyce oznacza to, że po zakupieniu odpowiedniej domeny, to rejestrator jest odpowiedzialny za jej rejestrację, a także utrzymanie. Ty musisz opłacać regularnie abonament, który zwykle wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych w skali roku. Oczywiście cena jest ściśle uzależniona od skrótu, jaki zdecydujesz się wybrać. Każdy może sprawdzić kto jest rejestratorem domeny przy pomocy WHOIS, czyli powszechnie dostępnej bazy danych zawierającej informacje o abonentach domen internetowych (o ile nie zostały ukryte tzw. WHOIS privacy).
Rejestratorzy domen różnią się między sobą ze względu na ofertę i nie różnią się tylko pod względem ceny. Przykładowo, nie wszyscy rejestratorzy umożliwiają: delegację domeny na adresy IPv6, usługę opcji domeny, udostępniają AUTHINFO w panelu klienta czy też oferują usługi DNSSEC i/lub .pl Registry Lock.
Jak wygląda rejestracja domeny?
Po zawarciu umowy, rejestrator jest zobowiązany do wpisania nazwy domeny do specjalnego rejestru. Następnie musi on zadbać o to, aby użytkownicy mogli trafić do danej strony internetowej po wpisaniu wybranego wcześniej przez użytkownika adresu.
Rejestrującym domenę jest osoba fizyczna lub firma, która ma prawa do korzystania z domeny, np. w celu opublikowania strony WWW lub korzystania z poczty e-mail, opłacają roczną opłatę za domenę. Zakup domeny nie jest równoznaczny z jej dożywotnim posiadaniem. Domena jest utrzymywana tak długo, jak płacony jest jej abonament. Po jej wygaśnięciu, gdy domena wróci do puli nazw wolnych, kolejny użytkownik może skorzystać z danej nazwy i zarejestrować ją dla siebie.
Czy można zmienić rejestratora domeny internetowej?
Oczywiście. Lista wszystkich rejestratorów domen jest dostępna na stronie NASK, który odpowiada za krajowy rejestr domen. To ty możesz zdecydować, która oferta danego usługodawcy jest dla Ciebie najkorzystniejsza.
Rejestratorzy domen mają często bardzo ciekawe oferty. Jednak należy pamiętać, że niektórzy kuszą darmowymi domenami przez rok. Po upływie okresu promocyjnego okazuje się, że koszt utrzymania domeny jest znacznie wyższy. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w regulaminie, dlatego przed zakupem domeny warto dokładnie go przeczytać.
Domeny internetowe należy utrzymywać w firmach sprawdzonych. Głównym czynnikiem podczas wyboru domeny nie powinna być bardzo niska cena, gdyż inne kwestie mają też bardzo duże znaczenie. Warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy Domenomania.pl, która zapewnia m.in. funkcjonalny panel administracyjny, sprawnie działające Biuro Obsługi Klienta czy możliwości uzyskania kodu authinfo po odpowiedniej autoryzacji klienta.
Jakie domeny mogą zostać zarejestrowane?
Do wyboru mamy wiele domen, które charakteryzują się specjalnymi rozszerzeniami. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć domeny narodowe z końcówkami charakterystycznymi dla danego kraju. W Polsce dominują domeny zakończone skrótem .pl. Sporym zainteresowaniem cieszą się również domeny globalne z końcówką .com czy .net.
Na tym jednak oferta rejestratorów domen się nie kończy. Bez problemu znajdziesz domeny informacyjne (.info), stworzone dla organizacji (.org.pl), rządowe (.gov.pl), regionalne (wroc.pl, slask.pl), a także poświęcone konkretnym tematom takim jak motoryzacja (.auto.pl), czy sklepom (.sklep.pl). To oczywiście tylko kilka przykładów, ponieważ domen jest dużo, dużo więcej.