Jak korzystać z domeny przy poczcie e-mail?

Promocja na hosting WordPress

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak założyć skrzynkę e-mail z własnym adresem domeny, takim jak imie@nazwisko.pl? Okazuje się, że nie jest to ani trudne, ani kosztowne! Dzięki usługom oferowanym przez Domenomania.pl, możesz zarejestrować tanie domeny internetowe oraz skorzystać z hostingu. Ale jak właściwie połączyć swoją domenę z skrzynką e-mail? Jak używać domeny przy poczcie e-mail i do czego może być ona wykorzystana. To i więcej znajdziesz w naszym artykule, zapraszamy!

Wprowadzenie do konfiguracji domeny

Jeśli chcesz posiadać skrzynkę e-mail z własnym adresem domeny, np.: imie@nazwisko.pl, to wcale nie jest to takie trudne, ani drogie! W Domenomania.pl możesz zarejestrować tanie domeny internetowe oraz hosting. Jednak jak połączyć taką domenę z Twoją skrzynką e-mail?

Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się jak połączyć domenę z hostingiem i następnie utworzyć konto pocztowe, które po znaku „małpy” (@) będzie posiadało adres Twojej domeny.

Jeśli posiadasz domenę i hosting w Domenomania.pl, to konfiguracja skrzynki e-mail z adresem Twojej domeny jest banalnie proste! Wystarczy, że:

  1. Przypiszesz domenę do hostingu
  2. Utworzysz skrzynki e-mail na hostingu
  3. To wszystko! Twoje skrzynki e-mail będą mogły korzystać z adresu przypisanej domeny.

Możliwość korzystania z własnej domeny przy poczcie e-mail daje większą kontrolę nad adresem i buduje zaufanie u odbiorców. Przy wyborze domeny przy poczcie e-mail warto dbać o jej prostotę, zapamiętywalność i zgodność z nazwą firmy lub działalności, aby łatwo identyfikować nadawcę wiadomości.

Co to jest domena?

Domena (np. www.mojadomena.pl) to adres internetowy, który zbudowany jest z dowolnej nazwy (wybranej przez użytkownika rejestrującego domenę) oraz końcówki po ostatniej kropce, np. *.pl.

Domena jest niezbędna, jeśli chcesz posiadać skrzynkę pocztową z własnym adresem, np.: jan@kowalski.pl, biuro@nazwafirmy.pl, itd. Nazwa domeny wraz z końcówką wyświetlane są po znaku @ w adresie e-mail.Przykład budowy domeny internetowej: dowolna nazwa wraz z wybraną końcówką.Wszystko zależy od tego czy nazwa domeny jest wolna do rejestracji. Przykładowo, nazwa domeny „kowalski.pl” jest z pewnością zajęta, ale w przypadku nazwy firmy warto sprawdzić czy możesz ją zarejestrować.

Wejdź na stronę: Domenomania.pl i sprawdź za pomocą wyszukiwarki czy wybrana przez Ciebie nazwa domeny jest wolna do rejestracji. Wpisz nazwę w wyszukiwarkę i kliknij: Wyszukaj.

Jeśli chcesz posiadać własną domenę internetową, warto poznać warunki techniczne przy domenach (np. maksymalna ilość znaków itd.), które obowiązują wszystkich (zarówno abonentów oraz operatorów – tzw. rejestratorów).

Wybierając domeny przy poczcie e-mail, do jej utworzenia, warto zastanowić się nad jej spójnością z marką lub nazwiskiem użytkownika.

Co to jest serwer / hosting?

Hosting to wydzielone miejsce na serwerze, na którym możesz utworzyć skrzynki e-mail, a także opublikować strony internetowe. Jeśli chcesz przestać korzystać z bezpłatnych kont pocztowych pełnych reklam, to zamówienie hostingu jest niezbędne, aby posiadać własną, niezależną od nikogo skrzynkę e-mail.

Jeśli utworzyłeś na hostingu skrzynkę e-mail, ale nie posiadasz domeny, to taka skrzynka e-mail będzie posiadała adres e-mail w postaci, np.: kowalski@nazwa.domenomania.eu. Po połączeniu domeny z hostingiem (czyli po przypisaniu domeny), wszystkie utworzone na hostingu skrzynki e-mail będą korzystały z adresu domeny, np.: kowalski@twojadomena.pl.

Jak połączyć domenę z hostingiem (serwerem)?

Przypisanie, czyli dodanie domeny do hostingu jest wymagane, jeśli chcesz zarządzać swoją domeną za pomocą panelu administracyjnego w Domenomania.pl (np. cPanel). Podczas procesu przypisywania, następuje połączenie domeny z hostingiem, czyli realizowana jest niezbędna konfiguracja (np. tworzone są odpowiednie rekordy domeny), która powoduje skierowanie domeny na serwer.

Aby domena mogła zostać przypisana do hostingu w Domenomania.pl, wymagane jest wydelegowanie domeny na DNS Domenomania.pl.

Proces przypisywania domeny do hostingu w Domenomania.pl jest prosty. Wystarczy, że zalogujesz się do panelu administracyjnego dla Twojego hostingu (np. cPanel) i podasz adres domeny do przypisania – resztę konfiguracji wykona nasz system.

Jak utworzyć skrzynkę e-mail w adresie domeny?

Za pośrednictwem panelu administracyjnego hostingu (np. cPanel) możesz utworzyć konta pocztowe, które będą funkcjonowały na Twoim hostingu w Domenomania.pl. Jeśli przypiszesz do hostingu domeny, to utworzone konta pocztowe będą korzystać z adresów przypisanych domen (np. podczas wysyłania i odbierania poczty e-mail).

Czy mogę mieć pocztę i stronę na innych serwerach?

Posiadając domenę w Domenomania.pl możesz dowolnie decydować o jej konfiguracji. Przykładowo, cały ruch poczty e-mail może zostać skierowany na zupełnie inny serwer, niż użytkownicy, którzy wywołują adres Twojej domeny w przeglądarce (np. w celu wyświetlenia strony internetowej).

Jak skierować pocztę e-mail w ramach domeny na inny serwer?

Jeśli posiadasz domenę w Domenomania.pl i chcesz skierować całą pocztę e-mail w ramach swojej domeny na inny serwer, to należy skorzystać z konfiguracji odpowiedniego rekordu MX. Konfiguracja rekordu MX daje możliwość skierowania Twojej poczty na dowolny serwer zewnętrzny.

Dokonując modyfikacji rekordu MX dla domeny należy pamiętać, iż po dokonaniu zmiany, poczta nie będzie już obsługiwana przez Domenomania.pl. Pamiętaj zatem, aby serwer, na który kierujesz swoją pocztę był stabilny i dostępny od momentu zgłoszenia zmiany w konfiguracji domeny.

Jeśli posiadasz domenę u innego operatora niż Domenomania.pl, to aby skierować pocztę e-mail na serwer w Domenomania.pl, należy zmodyfikować rekord MX u operatora, u którego domena jest zarejestrowana.

Jak skierować ruch WWW w ramach domeny na inny serwer?

Jeśli chcesz skierować wszystkich użytkowników, którzy wywołują adres Twojej domeny w przeglądarce, na inny serwer, to należy skorzystać z konfiguracji odpowiedniego rekordu A. Po ustawieniu rekordu A, cały ruch WWW w Twojej domenie zostanie przekierowany na wpisany adres IP. Natomiast ruch poczty e-mail w ramach tej samej domeny będzie kierowany zgodnie z ustawioną konfiguracją rekordu MX.

Czy mogę połączyć domenę z inną skrzynką (np. GMAIL)?

Tak, oczywiście! Posiadając domenę w Domenomania.pl możesz dowolnie decydować o jej konfiguracji.

Popularne systemy bezpłatnych skrzynek e-mail (np. GMAIL) umożliwiają podpięcie własnej domeny. Oznacza to, że oprócz adresu e-mail w postaci: kowalski@gmail.com, będziesz mógł też korzystać z adresu w swojej domenie, np.: kowalski@twojadomena.pl.

Po połączeniu swojej domeny (np. z GMAIL), jedyne co się zmieni, to możliwość korzystania z dodatkowego adresu e-mail w ramach własnej domeny.

Przykład: podczas konfiguracji skrzynki GMAIL z własną domeną, wymagane jest m.in. skonfigurowanie odpowiedniego rekordu MX (czyli skierowanie domeny na serwery pocztowe GMAIL). Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dokumentacji przygotowanej przez Google.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl