Zasady i reguły przy domenach krajowych *.pl

Promocja na hosting WordPress

Jeśli chcesz posiadać własną domenę internetową, warto poznać warunki techniczne przy domenach, które obowiązują wszystkich (zarówno abonentów oraz operatorów – tzw. rejestratorów).

Poniżej znajdziesz informacje o warunkach, o których należy pamiętać przy rejestracji i utrzymywaniu domeny z końcówką *.pl. Warunki techniczne ustalone są przez NASK, czyli przez instytucję, która jest oficjalnym rejestrem domeny *.pl. Natomiast za rejestratora domen należy uznać firmy (np. Domenomania.pl), które zakładają domeny w imieniu rejestrującego (czyli Ciebie).

Zasady rejestracji i utrzymywania domeny krajowej *.pl

Zapoznaj się z poniższymi warunkami, jeśli chcesz zarejestrować nową domenę internetową lub już ją posiadasz:

 • nazwa domeny z końcówką *.pl może zostać założona w ramach domeny najwyższego rzędu TLD (ang. Top Level Domain) oraz w określonych domenach drugiego poziomu (SLD – ang. Second Level Domains), np. *.com.pl, *.net.pl, *.waw.pl. Jakie są rodzaje domen?
 • adres domeny krajowej *.pl może zostać zbudowany tylko z użyciem znaków liter alfabetu łacińskiego, myślników oraz cyfr arabskich.
 • jeśli użyjesz myślnika w nazwie domeny *.pl, to myślnik nie może znaleźć się na początku i na końcu adresu domeny oraz z kolei jako 3 i 4 znak (wyjątkiem są nazwy domeny z prefiksem „xn--„, czyli tzw. domeny IDN z polskimi znakami).
 • nazwa domeny krajowej pl może składać się maksymalnie z 63 znaków (do limitu znaków nazwy domeny nie wlicza się końcówka domeny – zarówno pierwszego i drugiego rzędu, np. domeny funkcjonalne).
 • wielkość znaków w nazwie domeny *.pl nie ma znaczenia. Oznacza to, że adresy: „MoJaDoMeNa.pl” oraz „mojadomena.pl” są tą samą domeną.
 • aby zarejestrować domenę *.pl użytkownik musi podać dane: nazwę domeny, dane identyfikujące abonenta oraz przynajmniej dwa serwery DNS. Dla jednej nazwy domeny *.pl może istnieć tylko jeden abonent. Jeśli rejestrujesz domenę w Domenomania.pl, należy podać tylko dane abonenta – resztę załatwiamy za Ciebie!

  Ceny rejestracji domen nie są wysokie. Sprawdź: ile kosztuje domena w Domenomania.pl.

Zasady delegowania domeny *.pl na inne serwery DNS

Zapoznaj się z poniższymi warunkami, jeśli chcesz zmienić delegację posiadanej domeny z końcówką *.pl:

Zasady przenoszenia domen *.pl do innych operatorów

Jako partnera NASK należy rozumieć operatora (np. Domenomania.pl), u którego zarejestrowana jest domena krajowa z końcówką *.pl. Zapoznaj się z poniższymi warunkami, jeśli chcesz zmienić operatora domeny na innego (tzw. transfer domeny):

 • transfer domeny, czyli zmiana operatora ( u którego opłacasz domenę), wymaga czynnego udziału abonenta w celu autoryzacji zainicjowanej operacji przenoszenia domeny. W Domenomania.pl wymagane jest dostarczenie wniosku o wydanie kodu AuthInfo, który ma na celu weryfikacje abonenta. Na czym polega transfer domeny między operatorami?
 • aby wykonać transfer domeny, abonent musi posiadać AuthInfo, czyli kod autoryzujący zmianę operatora domeny na innego. Abonent powinien uzyskać Authinfo od aktualnego operatora i przekazać go wybranemu innemu operatorowi w celu rozpoczęcia transferu domeny. Jeśli domena ma aktywną usługę .pl Registry Lock, to należy zgłosić się do obecnego operatora w celu jej wyłączenia – w przeciwnym wypadku rozpoczęcie transferu nie będzie możliwe.
 • docelowy operator rozpoczyna przenoszenie domeny do siebie po otrzymaniu kodu AuthInfo. Operacja przenoszenia domeny musi zostać potwierdzona przez abonenta, postępując zgodnie z instrukcją wysłaną na adres e-mail abonenta (np. kliknięcie linku potwierdzającego przeniesienie domeny do nowego operatora).
 • jeśli obecny operator domeny przestanie być partnerem NASK i abonent nie ma możliwości uzyskania kodu AuthInfo, to należy zgodnie z instrukcją wysłaną na adres e-mail abonenta wskazać nowego operatora domeny. W ten sposób NASK przekaże wskazanemu operatorowi kod AuthInfo dla domeny. Po rozpoczęciu takiego transferu domeny, abonent musi potwierdzić przeniesienie domeny, postępując zgodnie z instrukcją wysłaną na adres e-mail abonenta (np. kliknięcie linku potwierdzającego chęć przeniesienia domeny do docelowego operatora).
 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie
Promocja na hosting WordPress

WordPress 5.8 – co nowego?

WordPress 5.8 jest bardzo ważnym i oczekiwanym wydaniem. Oprócz niesamowitej liczby funkcji, ulepszeń i poprawek błędów, do WP 5.8 wprowadzono...

Co to jest favicon i jak dodać do strony WWW?

Poniższy artykuł przedstawia co to są Favicony, dlaczego warto je używać, jak ważne są do prowadzenia strony WWW oraz jak je dodać do swojej...

Błąd 302 – co to jest i jak naprawić?

W artykule zostało wytłumaczone co to jest błąd 302 i jak poradzić sobie z jego naprawą. Jest to komunikat błędu, który możemy napotkać...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl