W jaki sposób działa serwer DNS?

Promocja na hosting WordPress

Jeżeli interesujesz się sposobem w jaki działają domeny, posiadasz lub zamierzasz nabyć domenę, to prędzej czy później natrafisz na pojęcie serwera DNS. Szukając odpowiedzi na pytanie co to jest DNS, dowiesz się w jaki sposób wyświetlane są strony internetowe.

Sprawdź poniżej co sprawia, że wpisując adres strony internetowej, jesteśmy w stanie zobaczyć witrynę w oknie przeglądarki. Dowiedz się jaki swój udział w tym procesie mają serwery DNS.

Co to jest DNS?

DNS jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego i oznacza: Domain Name System. Termin ten w wolnym tłumaczeniu oznacza: System Nazw Domen i najkrócej mówiąc jest to system tłumaczący nazwy adresów domenowych (np. mojadomena.pl) na adresy IP docelowych serwerów (np. 213.184.28.3).

WAŻNE! System DNS bierze udział przy każdym wywołaniu strony internetowej przez każdego użytkownika Internetu. Oznacza to, że codziennie masz z nim styczność! Gdyby nie on, musiałbyś znać adresy IP stron internetowych, aby móc je wywołać w przeglądarce.

Jak działa system DNS (krok po kroku)?

Kiedy wiesz już co to jest serwer DNS, Twoim następnym krokiem powinno być zrozumienie, w jaki dokładnie sposób działa ta technologia. Działanie serwera DNS można podzielić na sześć etapów:

  1. Użytkownik wpisuje w polu adresu przeglądarki adres witryny, którą chce wywołać, np. Domenomania.pl.
    Wpisz adres domeny w pasku adresu, aby wyświetlić witrynę w przeglądarce internetowej.
  2. W momencie następuje komunikacja pomiędzy przeglądarką, a serwerem DNS w celu przetłumaczenia adresu domeny na adres IP, na który kieruje domena.
  3. Lokalny serwer DNS przesyła prośbę dalej do jednego z 13 głównych światowych serwerów DNS, które przetwarzają takie żądania.
  4. Serwer główny przekazuje dane dotyczące lokalizacji serwera DNS, na którym zapisywane są dane dotyczące domen z określoną, końcówką (w przypadku Polski jest to końcówka: *.pl).
  5. Serwer DNS wysyła informacje zwrotną do Twojej przeglądarki, aby poinstruować ją pod jaki adres IP ma wskazać swoje żądanie, aby wywołać wybraną stronę WWW.
  6. Przeglądarka nawiązuje połączenie z adresem IP i następuje wyświetlenie zawartości strony internetowej, której adres wpisałeś kroku pierwszym. Jeśli strona działa prawidłowo, to zostanie ona wyświetlona w Twojej przeglądarce.

Cały proces przepływu informacji pomiędzy serwerami DNS i następnie Twoją przeglądarką internetową trwa bardzo krótko. Działanie serwerów DNS jest dla większości użytkowników wręcz niezauważalne.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl