Kiedy prowadzisz działalność online, skuteczne kierowanie ruchu w Twojej domenie staje się kluczowe. Tutaj wkraczają rekordy domeny, które pełnią niezwykle istotną rolę w przekierowywaniu ruchu na właściwe miejsce. W tym artykule przyjrzymy się bliżej rekordom domeny i ich roli w skierowaniu ruchu na Twoją stronę internetową oraz w przesyłaniu i odbieraniu wiadomości e-mail związanych z Twoją domeną. Dowiesz się również o pojęciu TTL (Time To Live) i jak wpływa on na rekordy domeny.
- Czym są rekordy domeny i do czego służą?
- TTL, czyli Time To Live dla rekordów domeny
- Jakie są rekordy domeny?
Czym są rekordy domeny i do czego służą?
Ruch w Twojej domenie determinowany jest przez ustawienia rekordów domeny. To rekordy domeny kierują “ruch w Twojej domenie” we wskazane miejsce. Za każdym razem, gdy użytkownik Internetu wywołuję Twoją domenę lub, gdy wysyłasz / odbierasz pocztę e-mail z adresem Twojej domeny, to między innymi podczas każdego wywołania strony i wysyłania e-mail generowany jest ruch w Twojej domenie.
Rekordy domeny są wpisami w systemie DNS (Domain Name System), które przypisują różnym usługom i serwerom odpowiednie adresy IP. Dzięki nim możliwe jest skierowanie ruchu w domenie na właściwe miejsce, np. na konkretny serwer hostujący stronę internetową lub obsługujący pocztę e-mail. Rekordy domeny pełnią kluczową rolę w przekierowywaniu ruchu internetowego i umożliwiają skuteczną komunikację między użytkownikami a usługami związanymi z daną domeną.
Rekordy domeny pozwalają odpowiednio skierować ruch w Twojej domenie, np. użytkownicy chcący wyświetlić stronę WWW, mogą zostać skierowani pod jeden konkretny adres IP, natomiast użytkownicy chcący wysłać Ci wiadomość e-mail na adres tej samej domeny, mogą zostać skierowani na inny serwer, na którym masz postawioną pocztę e-mail.
Część z poniżej opisanych opcji udostępniona jest w Panelu klienta, natomiast bardziej zaawansowana konfiguracja domeny wymaga bezpośredniego kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.
TTL, czyli Time To Live dla rekordów domeny
TTL pochodzi od skrótu z języka angielskiego Time To Live i określa liczbę sekund, pomiędzy którymi zostaną wprowadzone zmiany w rekordach DNS. Innymi słowy – wartość TTL to minimalny czas w sekundach jaki trzeba będzie odczekać, aby wprowadzone w rekordach DNS zmiany zostały zastosowane. Każdy z rekordów posiada swój własny TTL określany przez użytkownika.
Jakie są rekordy domeny?
Każda domena posiada konfigurację domyślną, co oznacza, że zawsze utworzonych jest kilka rekordów dla domeny. Rekordy domeny zapisane są w tzw. pliku strefy serwera DNS. Rekordy domeny, które możesz dodać i edytować:
- rekord A – adres IPv4
- rekord AAAA – adres IPv6
- rekord CNAME – alias do innego hosta
- rekord MX – adres serwera poczty
- rekord NS – adres serwera DNS
- rekord PTR – adres odwrotny
- rekord TXT – pole tekstowe
- rekord SRV – rekord usługi
Rekord A
Rekord A służy do przypisywania domenie 32-bitowego adresu IPv4 (przy rekordzie AAAA jest to 128-bitowy adres IPv6). Po ustawieniu rekordu A cały ruch w Twojej domenie zostaje przekierowany na wpisany adres IP. Rekord A jest jednym z najczęściej używanych rekordów, np. podczas tworzenia subdomen skierowanych na różne adresy IP
Każda domena musi posiadać rekord A. Jego konfiguracja polega na skierowaniu domeny na konkretny adres IP serwera, przez który ma być obsługiwana. Rekord A może zostać dodany, np. w celu utworzenia subdomeny, która zostanie skierowana na wybrany adres IP.
Rekord AAAA
Rekord AAAA powstał w celu przypisywania domenie 128-bitowego adresu IPv6 (przy rekordzie A jest to 32-bitowy adres IPv4). Rekord ten nie różni się niczym od rekordu A oprócz tego, że możesz w nim wskazać tylko adres IP oparty o nowocześniejszy protokół IP w wersji 6. Pewne jest, że w przyszłości, protokół IPv6 stanie się dużo bardziej powszechny niż protokół IPv4.
Rekord CNAME
Rekord CNAME (tzw. nazwa kanoniczna) ma zawsze wartość nazwy hosta. Zmiany dokonywane na tym rekordzie służą do ustawiania przekierowań określonych wywołań stron internetowych na innego hosta. Rekord CNAME używany jest często do konfiguracji usług zewnętrznych, których chcesz używać za pomocą własnej domeny.
Rekord MX
Rekord MX (Mail Exchange) zawiera informacje dla serwera pocztowego o tym gdzie ma dostarczyć wiadomość e-mail, która została wysłana do Twojej domeny lub subdomeny.
Rekord MX, reprezentujący kluczowe rekordy domeny, jest rekordem służącym do konfiguracji poczty e-mail w domenie i nazywany jest również punktem mapowania domeny na serwer pocztowy. Oznacza to, że za pomocą rekordu MX możesz m.in.: skierować ruch poczty e-mail na wskazany adres serwera pocztowego. Dla jednej domeny może istnieć tylko jeden rekord MX. Dla subdomen możesz utworzyć wiele rekordów MX.
Konfiguracja rekordu MX daje możliwość skierowania Twojej poczty na dowolny serwer zewnętrzny. Dokonując modyfikacji rekordu MX dla domeny należy pamiętać, iż po dokonaniu zmiany, poczta nie będzie już obsługiwana przez Domenomania.pl. Pamiętaj zatem, aby serwer, na który kierujesz swoją pocztę był stabilny i dostępny od momentu zgłoszenia zmiany w konfiguracji domeny.
Rekord NS
Rekord NS stosowany jest do delegowania domeny na serwery DNS. Możesz skierować domenę na serwery DNS innego operatora, jeśli chcesz zarządzać domeną z poziomu innego panelu administracyjnego (np. w celu przypisania domeny do innego hostingu niż w Domenomania.pl). Rekord NS zmieniany jest podczas każdej zmiany delegacji domeny. Zmiana wartości rekordów NS (tzw. propagacja) może trwać nawet do 30h, ale z reguły trwa krócej.
Zmiana delegacji DNS polega na zmianie serwerów nazw dla danej domeny. W każdej chwili masz możliwość wykonania zmiany delegacji DNS poprzez Panel klienta w sekcji: Twoje domeny. Odbywa się to w sposób całkowicie automatyczny i polega jedynie na wpisaniu nowych serwerów nazw w odpowiednich polach. Zawsze także możesz poprosić o dokonanie takiej zmiany nasze Biuro Obsługi Klienta.
- Przeczytaj więcej: ile trwa propagacja DNS?
- Dowiedz się: jak zmienić DNS domeny w Domenomania.pl?
Rekord NS pozwala też na skierowanie ruchu dla subdomeny (np. blog.mojadomena.pl) na serwery DNS innego operatora. Dzięki takiej konfiguracji domena główna (np. “mojadomena.pl”) będzie nadal wskazywała na serwery DNS Domenomania.pl, a subdomena będzie mogła być w niezależny sposób zarządzana przez administratorów serwera zewnętrznego, na który zostanie skierowana.
Rekord PTR
Rekord PTR nazywany jest również rekordem wskaźnika domeny. Rekord PTR stosowany jest do obsługi Reverse DNS (revDNS) – najkrócej mówiąc jest to tzw. wyszukiwanie wsteczne. Rekord PTR tłumaczy adres IP na nazwę domeny lub hosta. System używa tego rekordu do wykonania wyszukiwania wstecznego DNS (rDNS) w celu pobrania skojarzonej domeny lub nazwy hosta.
Rekord PTR jest tworzony, aby uniknąć błędów przy weryfikacji zgodności revDNS z DNS. W takim przypadku serwery pocztowe odrzucają połączenie komunikatem: 4.7.1 Client host rejected: cannot find your hostname. Podczas tworzenia rekordu PTR dla domeny może być wymagany kontakt z dostawcą adresu IP, na który wskazana jest domena. Rekord PTR wymaga skojarzonego rekordu A.
Rekord TXT
Rekord TXT to nic innego, jak typ rekordu DNS, który zawiera informacje dla źródeł spoza domeny. Te rekordy stosowane są najczęściej do weryfikacji własności/tożsamości. Google na przykład korzysta z nich w celu zapewnienia bezpieczeństwa poczty e-mail lub weryfikacji własności domen.
Podany powyżej przykład weryfikacji własności domen jest możliwy dzięki temu, że rekord TXT pozwala dołączyć dowolny tekst do rekordu domeny. Rekord TXT stosowany jest do dodawania tzw. rekordu SPF. Tworzenie, modyfikowanie i usuwanie rekordu TXT nie zakłóca bieżącego działania domeny, np. poczty e-mail czy wyświetlania strony WWW.
Rekord SRV
Rekord SRV umożliwia stosowany jest do usług, przy których wymagane jest podanie większej ilości danych o usłudze niż tylko adres IP czy nazwa hosta. Przy rekordzie SRV możliwe jest, np.: wskazanie numeru portu, na którym pracuje dana usługa, priorytetu oraz wagę wpisu.