Domena pl – co to domena krajowa (ccTLD)?

Promocja na hosting WordPress

Domena pl jest zdecydowanie najpopularniejszą domeną rejestrowaną w Polsce – każdy adres takiej domeny krajowej zakończony jest końcówką *.pl (np. mojadomena.pl).

Co to jest domena pl (krajowa)?

Domena z końcówką *.pl należy do domen najwyższego rzędu (TLD), które charakteryzują się jedną końcówką po kropce (najczęściej składającą się dwóch liter).

Domeny krajowe są rodzajem domen wchodzących w skład adresów najwyższego rzędu, które posiadają własną nazwę ccTLD (ang. country code top-level domains) i przypisywane są do państw lub terytorium.

W ramach domen pl można wyróżnić jeszcze tzw. domeny IDN, które zawierają w swojej nazwie przynajmniej jeden znak charakterystyczny dla danego języka (np. tzw. „polskie ogonki”).

Kto jest rejestrem domen krajowych pl?

Domena pl jako adres krajowy przypisany jest do Polski. Bezpośredni nadzór (wraz z nadzorem nad systemem DNS dla domen pl) sprawuje instytucja o nazwie NASK (skrót od: Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Oznacza to, że NASK jest rejestrem domeny pl.

NASK sprawując funkcję rejestru umożliwia rejestracje domen z końcówką *.pl za pośrednictwem akredytowanych partnerów (np. Domenomania.pl) oraz nadzoruje także rejestrację innych rozszerzeń zbudowanych z końcówki *.pl, czyli np. domeny regionalne (np. *.waw.pl) i domeny funkcjonalne (*.com.pl) – są to tzw. domeny drugiego rzędu, które również należą do domen krajowych oraz kojarzone są ze skrótem SLD (ang. Second Level Domains).

Zasady rejestracji domen z końcówką *.pl

W Polsce zasady rejestracji domen *.pl są dosyć otwarte i łatwe, ale nie oznacza to, że taka sytuacja jest przy wszystkich innych domenach krajowych. Wielu rejestratorów innych narodowych końcówek w innych krajach zastrzega rejestracje tych domen i wymaga spełnienia określonych warunków.

Domena pl – kto może zarejestrować taką domenę?

Wolna domena pl może zostać zarejestrowana przez dowolnego użytkownika (bez względu czy jest to osoba fizyczna czy firma). Ważną cechą dla domen krajowych z końcówką *.pl jest brak możliwości ukrycia danych abonenta dla domen, które zostały zarejestrowane na dane firmy. W przypadku, gdy abonentem domeny jest osoba fizyczna możliwe jest ukrycie danych abonenta w ogólnodostępnej bazie WHOIS.

Aby ukryć dane abonenta dla domeny krajowej *.pl, która zarejestrowana jest w Domenomania.pl, napisz wiadomość e-mail na adres: biuro@domenomania.pl z prośbą o ukrycie danych abonenta oraz wskaż nazwę domeny.

Czy mogę przenosić domenę krajową pl (tzw. transfer)?

Transfer dowolnej domeny polskiej jest bezpłatny, gdy okres abonamentowy domeny się jeszcze nie skończył. W przypadku, gdy domena już wygasła, to w dalszym ciągu możliwe jest jej przeniesienie do Domenomania.pl z jednoczesnym odnowieniem (przynajmniej na jeden rok). Koszt transferu z odnowieniem domeny zgodny jest z ceną odnowienia danego rodzaju domeny.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl