Kiedy mogę zrobić transfer domeny (warunki transferu)?

W zależności od typu domeny, transfer domeny może wymagać spełnienia określonych warunków (np. ważność domeny, status domeny czy konieczność opłacenia jej przedłużenia na kolejny rok).

Transfer domeny internetowej to inaczej przeniesienie jej od jednego operatora do drugiego. Operator domeny nazywany jest również rejestratorem. Przeniesienie domeny rozpoczynane jest przez docelowego operatora, do którego chcesz przenieść domenę.

Domena to adres internetowy, który kierujesz na wybrane zasoby (np. stronę WWW). Po zarejestrowaniu domeny u wybranego operatora możesz ją przenieść do innego, np. aby płacić mniej za jej przedłużenie.

Sprawdź poniżej jakie obowiązują zasady przy domenach, które chcesz przenieść pomiędzy rejestratorami (tzw. operatorami). Poniższe wymagania odnośnie procesu transferu domen między operatorami obowiązują wszystkich rejestratorów (nie są to warunki określone przez Domenomania.pl).

Transfer domen polskich, globalnych i europejskich

Sprawdź poniżej kiedy dostępny i możliwy jest transfer domen krajowych, globalnych oraz europejskich. Zasady transferu domen różnią się w zależności od rodzaju domeny (końcówki), np.:

  • Rozpoczęcie transferu domen krajowych *.pl możliwe jest najwcześniej 5 dni po rejestracji lub przeprowadzonym transferze domeny. Przeniesienie domeny polskiej pomiędzy operatorami jest bezpłatne.
  • Transfer domeny globalnych (np. *.com) możliwy jest najwcześniej 60 dni po rejestracji lub transferze domeny. Jeśli zmieniałeś dane abonenta dla domeny globalnej, to transfer takiej domeny możesz wykonać również najwcześniej 60 dni po takiej operacji. Przeniesienie domeny globalnej jest płatne – w ramach tej opłaty ważność domeny przedłużana jest o rok.
  • Przeniesienie domeny europejskiej *.eu między operatorami możesz wykonać w dowolnym momencie trwania jej okresu abonamentowego. Transfer domeny europejskiej jest płatny – w ramach tej opłaty ważność domeny przedłużana jest o rok.
DOMENAKrajowe *.plGlobalne np. *.comEuropejskie *.eu
Po pierwszym opłaceniu5 dni60 dni0 dni
Po transferze5 dni60 dni0 dni
Po kolejnym przedłużeniu0 dni0 dni0 dni
Przed wygaśnięciem0 dni0 dni0 dni
Cena transferubezpłatnieWymaga przedłużenia domeny o rokWymaga przedłużenia domeny o rok

WAŻNE! Zasady transferu domen funkcjonalnych (np. *.com.pl, *.net.pl, itd.) oraz domen regionalnych (np. *.wroclaw.pl, *.waw.pl, itd.) są takie same jak dla domen krajowych *.pl.

Dodatkowe warunki odnośnie transferu domen polskich

Transfer domeny polskiej jest bezpłatny, gdy okres abonamentowy domeny się jeszcze nie skończył. W przypadku, gdy domena już wygasła, to w dalszym ciągu możliwe jest jej przeniesienie, ale z jednoczesnym odnowieniem (przynajmniej na 1 rok). Koszt transferu z odnowieniem domeny zgodny jest z ceną odnowienia domeny.

Aby wykonać transfer domeny *.pl, abonent musi posiadać AuthInfo, czyli kod autoryzujący zmianę operatora domeny. Abonent powinien uzyskać Authinfo od aktualnego operatora i przekazać go nowemu operatorowi w celu rozpoczęcia transferu domeny. Dodatkowe informacje dotyczące przenoszenia domeny *.pl znajdziesz poniżej:

Dodatkowe warunki odnośnie transferu domen globalnych

Procedura przeniesienia domeny globalnej jest podobna do transferu domen polskich *.pl. Przeniesienie domeny rozpoczyna się od przekazania kodu AuthInfo do docelowego operatora, do którego chcesz transferować domenę.

Nowy operator inicjuje transfer wskazanej domeny i przesyła na adres e-mail abonenta wiadomość e-mail, w której zawarty jest link do potwierdzenia chęci przeniesienia domeny. Brak potwierdzenia procesu transferu będzie powodować przerwanie procedury i w takiej sytuacji będzie wymagane jest ponowne zainicjowanie.

WAŻNE! Domena globalna, aby mogła zostać przeniesiona do innego operatora musi mieć ustawiony status: OK lub ACTIVE. Skontaktuj się z obecnym operatorem domeny globalnej i poproś o odblokowanie domeny do transferu, czyli ustawienie odpowiedniego statusu.

Dodatkowe warunki odnośnie transferu domen europejskich

Zasady transferu domen europejskich *.eu w porównaniu do domen polskich i globalnych są trochę inne. Przykładowo, w przypadku domen europejskich nie jest wymagane potwierdzenie transferu za pośrednictwem wiadomości e-mail. Aby rozpocząć transfer domeny *.eu również wymagane jest posiadanie kodu AuthInfo.

Przeniesienie domeny europejskiej pomiędzy operatorami następuje po zaksięgowaniu wpłaty za odnowienie domeny u docelowego operatora, do którego chcesz przenieść domenę. Ważną informacją jest również to, że domeny europejskie możesz przenosić w dowolnym momencie ważności domeny.

Warunki transferu domen zagranicznych

Domeny zagraniczne (tzw. ccGtld) to domeny krajowe z inną końcówką niż *.pl. Niektóre rejestry domen zagranicznych wymagają przedłużenia domeny (tzw. autorenew) przed rozpoczęciem jej transferu do innego operatora. Dodatkowo niektóre rejestry domen zagranicznych zastrzegają sobie, aby przedłużenie takiej domeny (autorenew) zostało wykonane przed określoną ilością dni poprzedzającymi jej wygaśnięcie.

Po wskazanym w tabeli terminie może się zdarzyć, że przedłużenie wskazanej domeny zagranicznej może nie zostać wykonane, chociaż domena nadal będzie aktywna. Z tego względu ważne jest pilnowanie tych terminów nie tylko podczas chęci przeniesienia domeny, ale również przedłużania ważności.

Wszystkie domeny, które znajdują się w poniższej tabeli nie przechodzą po odnowieniu (przez opcję autorenew) do statusu Grace Period oraz Redemption Grace Period.

  • Grace Period – jest to tzw. okres karencji po wygaśnięciu domeny, podczas którego domena jest nieaktywna, ale nadal możesz ją przedłużyć (najczęściej w cenie standardowej). Po zakończeniu okresu Grace Period, domena przechodzi do stanu Redemption Grace Period.
  • Redemption Grace Period – jest to tzw. kwarantanna domeny, podczas której jest nieaktywna i możesz ją nadal przedłużyć, ale najczęściej za dodatkową opłatą. Po zakończeniu okresu Redemption Grace Period, domena przechodzi do tzw. kasacji (trwa około 1-7 dni), po której domena jest uwalniania do puli nazw wolnych.

W poniższej tabeli znajdują się domeny zagraniczne (tzw. ccGtld), przy których odnowienie musi zostać zrealizowane przez opcję autorenew. Termin aktywacji lub wyłączenia autorenew znajdziesz w drugiej kolumnie:

DOMENYTermin zgłoszenia odnowienia przed wygaśnięciem
Ukraina – *.com.ua40 dni
Wyspy Bożego Narodzenia – *.cx15 dni
Czechy – *.cz40 dni
Grenada – *.gd15 dni
Grenlandia – *.gl40 dni
Grecja – *.gr40 dni
Wyspy Georgia Południowa – *.gs15 dni
Gujana – *.gy15 dni
Haiti – *.ht40 dni
Wyspa Man – *.im15 dni
Saint Lucia – *.lc15 dni
Timor Wschodni – *.tl15 dni
Litwa – *.lt45 dni
Luksemburg – *.lu15 dni
Montserrat – *.ms15 dni
Mauritius – *.mu15 dni
Tokelau – *.tk15 dni
Turkmenistan – *.tm15 dni
  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Jaka wersja PHP dla WordPress?

Witryny internetowe zbudowane na CMS WordPress cieszą się ogromną popularnością. Twórcy tego systemu stale dbają o rozwój WordPress. Podobnie...

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa...

Transfer, delegacja, przekierowanie domeny – różnice

Na domenie można wykonać wiele ustawień i zmienić sposób, w jaki wskazuje na określoną witrynę, jej pliki, a także, w jaki sposób...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl