Co to jest kod AuthInfo przy domenie?

Promocja na hosting WordPress

Co to jest AuthInfo? To ciąg znaków, który możesz otrzymać od operatora domeny po wypełnieniu i wysłaniu odpowiedniego formularza. Niektórzy operatorzy (rejestratorzy domen) nie wymagają wypełniania takiego wniosku i udostępniają kod AuthInfo swoim klientom w Panelu klienta. Jednak nie jest to bezpieczne rozwiązanie.

Przykład kodu AuthInfo dla domeny:

4f89f538be86d09c3c90

Proces wydawania kodu autoryzującego transfer dla domen zarejestrowanych w Domenomania.pl wymaga wypełnienia i przesłania wniosku. Dzięki temu masz pewność, że osoby niepowołane nie uzyskają dostępu do kodu umożliwiającego przeniesienie, a nawet cesję domeny na inne dane.

Transfer domeny (czyli przeniesienie jej do innego operatora), to proces wymagający od Ciebie kilku kroków. Zmiana rejestratora domeny, czyli firmy zapewniającej obsługę finansową oraz techniczną domeny jest możliwa tylko i wyłącznie w momencie, kiedy będziesz w posiadaniu kodu autoryzującego transfer.

Wyjaśnienie pojęcia kodu AutInfo

Authinfo to kod autoryzacyjny używany podczas transferu domeny pomiędzy dwoma operatorami. Jest on najczęściej wydawany na żądanie właściciela domeny poprzez wypełnienie i przesłanie odpowiedniego wniosku, wyrażającego chęć uzyskania takiego kodu.

Proces przenoszenia domeny (transfer domeny) do innego operatora jest zawsze inicjowany przez nowego operatora, do którego chcesz przenieść domenę. Aby rozpocząć transfer domeny niezbędne jest posiadanie kodu AuthInfo.

Kod autoryzacyjny jest kodem tajnym, zazwyczaj przedstawionym w postaci ciągu losowych znaków, przypisanych do konkretnej domeny. Jego długość wynosi od 8 do 32 znaków i zawiera minimum jedną literę, cyfrę oraz symbol specjalny.

Alternatywne nazwy kodu AuthInfo

Kod AuthInfo posiada wiele innych nazw, które są stosowane zamiennie zarówno przez użytkowników oraz operatorów domen. Możesz spotkać się z następującymi nazwami:

  • EPP (Extensible Provisioning Protocol),
  • Kod autoryzacji domeny,
  • Klucz domeny,
  • Klucz transferu,
  • Authcode.

WAŻNE! Podczas inicjowania transferu do innego operatora, zwróć uwagę, aby wpisać dokładnie ten sam kod, który uzyskałeś od obecnego operatora. Wielkość liter w kodzie autoryzującym ma w tym przypadku znaczenie i jest ona rozróżniana.

Czy każda domena posiada kod autoryzujący transfer?

Każda domena z końcówką *.pl posiada swój kod umożliwiający transfer. Jednak nie dotyczy to wszystkich końcówek domen – jest to zdecydowanie rzadziej spotykane, ale możliwe. Przykładowo, transfer domeny *.co.uk może odbyć się bez użycia takiego kodu. Warto jednak zapamiętać, że takich domen jest stosunkowo niewiele.

Jak uzyskać kod AuthInfo?

W Domenomania.pl ze względu na nadrzędny cel unikania nadużyć, kod autoryzujący jest udostępniany użytkownikowi tylko i wyłącznie po złożeniu wniosku z podpisem abonenta lub osoby upoważnionej do jego reprezentacji, a w niektórych przypadkach taki kod może uzyskać również pełnomocnik.

Kod authifno dla domen .eu możesz pobrać samodzielnie bezpośrednio z EURID (po zalogowaniu do swojego konta w systemie EURID).

Wniosek należy pobrać z naszej strony internetowej i wówczas uzupełniony oraz potwierdzony podpisem wniosek należy przesłać do Domenomania.pl. Rozpatrzenie wniosku nie powinno zająć więcej niż kilka dni roboczych (w zależności od ilości zgłoszeń), a następnie czekać na jego rozpatrzenie. Niektórzy operatorzy mogą ustawiać ważność dla wydanego kodu AuthInfo. Po uzyskaniu jest on zazwyczaj ważny około 30 dni, więc jeśli nie zdążysz wykorzystać kodu w tym terminie, wymagane będzie złożenie kolejnego wniosku.

Jeśli chcesz przenieść domenę z Domenomania.pl, to w celu rozpoczęcia transferu domeny niezbędne będzie uzyskanie kodu autoryzującego (Auth Code) dla Twojej domeny od Domenomania.pl i przekazanie go do nowego operatora.

Każdy operator domeny jest zobowiązany na wydanie kodu AuthInfo abonentowi domeny na jego wyraźną prośbę.

Jak wygląda wniosek o wydanie kodu AuthInfo?

Wniosek o wydanie kodu authinfo nie jest skomplikowany. Zawiera on dane abonenta domeny (e-mail, telefon, nazwisko/nazwa firmy, NIP/PESEL). Możesz zostać poproszony o podanie numeru identyfikacyjnego klienta. Najważniejszym jednak elementem wniosku jest pełna nazwa domeny internetowej lub kilku domen, dla których chcesz uzyskać kod AuthInfo.

Poniżej znajdziesz formularz wydawania kodu autoryzującego dla domeny zarejestrowanej w Domenomania.pl. Wnioski u innych operatorów mogą się różnić, jednak cel ich wypełnienia jest taki sam, czyli potwierdzenie, że kod AuthInfo otrzyma upoważniona do tego osoba.

Wypełnij wniosek o wydanie kodu AuthInfo, aby wykonać transfer domeny.

Rys. Formularz wydania kodu autoryzującego.

Wniosek o wydanie AuthInfo dla domeny zarejestrowanej w Domenomania.pl możesz pobrać tutaj:

Posiadając wiedzę na temat tego czym jest transfer domeny oraz kod AuthInfo, jesteś już przygotowany do rozpoczęcia procesu przenoszenia Twojego adresu internetowego do nowego, najprawdopodobniej tańszego operatora (np. Domenomania.pl). Sprawdź też: ile kosztują domeny.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl