Co to jest DNS?

Promocja na hosting WordPress

Co oznacza skrót DNS?

DNS jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego i oznacza: Domain Name System. Termin ten w wolnym tłumaczeniu oznacza: System Nazw Domen i najkrócej mówiąc jest to system tłumaczący nazwy adresów domenowych (np. mojadomena.pl) na adresy IP docelowych serwerów (np. 213.184.28.3).

Serwer DNS jest to więc typ serwera, który stosowany jest do łączenia się oraz interakcji z systemem nazw domenowych, czyli światowego katalogu nazw domenowych i przynależących do nich adresów IP.

Informacje (czyli tzw. tłumaczenie), gdzie użytkownik powinien zostać skierowany po wywołaniu konkretnej domeny, wysyłane są do przeglądarki internetowej użytkownika, wywołującego daną stronę WWW. Gdy przeglądarka odbierze te informacje z systemu DNS, to następuje właściwe połączenie i otwierana jest wywoływana witryna.

WAŻNE! System DNS bierze udział przy każdym wywołaniu strony internetowej przez każdego użytkownika Internetu. Oznacza to, że codziennie masz z nim styczność! Gdyby nie on, musiałbyś znać adresy IP stron internetowych, aby móc je wywołać w przeglądarce.

Przykład: doskonałym przykładem jest lista kontaktów w Twoim smartfonie. System DNS działa analogicznie, czyli numery przypisywane są do wybieranych przez Ciebie nazw, abyś mógł szybciej je wybierać do połączeń. Taki sam cel działania ma właśnie DNS.

Domena kierowana jest na adres IP

Sieć Internet bazuje na tym, że wiele serwerów są ze sobą stale połączone. Każdemu z tych serwerów przypisywane są adresy IP w postaci cyfr (np. 213.184.28.3). Systemy kierujące ruchem w Internecie docelowo kierują użytkowników pod wskazane adresy IP serwerów, na których znajdują się strony WWW i aplikacje, które są przez nich wywoływane.

Gdyby serwery DNS nie istniały, to zamiast wpisywania adresów stron w postaci nazw, np. https://domenomania.pl, musiałbyś pamiętać i wpisywać adresy IP konkretnych stron, np. 213.184.28.3, które zdecydowanie nie są łatwe do zapamiętania.

Do przypisywania domenie adresu IP służy tak zwany rekord A. Po ustawieniu rekordu A cały ruch w Twojej domenie jest kierowany na wskazany adres IP. Rekord A jest jednym z najczęściej używanych rekordów, np. podczas tworzenia subdomen kierowanych na różne adresy IP.

Dzięki DNS mechanizm działania Internetu jest łatwiejszy z perspektywy użytkownika. System DNS umożliwia nam wszystkim poruszanie się po sieci Internet w sposób jaki obecnie znamy, dzięki umożliwieniu stosowania łatwiejszych do zapamiętania nazw domen (np. mojadomena.pl).

Jak dokładnie działają serwery DNS?

Serwer DNS jest to swojego rodzaju tłumacz, który przekłada zapis adresu IP na pełną nazwę domeny dla danej witryny. Kiedy Twoja przeglądarka odbierze tłumaczenie nazwy domenowej, następuje połączenie i otwierana jest żądana strona internetowa.

Sprawdź informacje w naszym innym artykule, gdzie w zrozumiały i przystępny sposób opisujemy w jaki dokładnie sposób działają serwery DNS. Funkcjonowanie serwerów DNS podzieliliśmy na sześć etapów.

Bez serwerów DNS dzisiejszy Internet wyglądałby inaczej

Bez serwerów DNS dzisiejszy Internet wyglądałby inaczej. Użytkownicy nie zdają sobie sprawy, jakby wyglądało przeglądanie Internetu bez niego. nie zdaje sobie sprawy jak ważny jest ten system i jak wyglądałoby korzystanie z Internetu bez niego.

System DNS ma wpływ na wszystkie usługi (nie tylko strony internetowe), które korzystają z nazw domen (np. poczta e-mail). Bez systemu DNS serwery pocztowe nie wiedziały by gdzie wysyłać wiadomości, które wysyłane są na adres e-mail (zbudowane przecież z nazw domen).

Gdy powstawał Internet, to wszystkie witryny oraz cała komunikacja w Internecie były oparte tylko o adresy IP serwerów, na których uruchomione były usługi. Wraz z rozwojem Internetu i dołączania do niego kolejnych lokalizacji (adresów), uproszczenie wywoływania usług w sieci w Internet stało się wręcz niezbędne. Tutaj pojawił się system adresów domenowych (DNS), z którego korzystamy aż do dzisiaj.

Zwróć uwagę, że adres IP przypisywany jest do każdego urządzenia, które podłączane jest do Internetu. Perspektywa zapamiętania nieskończonej ilości adresów IP (w postaci numerycznej) tylko po to, abyśmy mogli swobodnie robić zakupy przez Internet nie jest kolorowa. Dzisiaj każdy z tych adresów zapamiętuje za nas system DNS.

Serwery DNS ulokowane są na całym świecie

DNS jest to rozbudowana sieć serwerów, które zlokalizowane są na całym świecie. Serwery DNS muszą bez przerwy przekazywać między sobą informacje o aktualnej konfiguracji domen, aby wiedzieć, do których serwerów kierować użytkowników wywołujących nazwy domen.

Zmiany wprowadzane w konfiguracji domen nie są widoczne w sieci Internet od razu. Przykładowo, zmiana adresów serwerów DNS, na które skierowana jest domena, może być widoczna w Internecie dla innych użytkowników nawet po upływie 48 godzin.

Praktyka pokazuje, że czas propagacji domeny jest często znacznie krótszy i zajmuje nawet zaledwie kilka godzin. Jednak zmieniając konfigurację domeny, należy pamiętać o czasie, który będzie niezbędny, aby wprowadzone zmiany zostały odświeżone na wszystkich serwerach DNS (na całym świecie).

Podczas aktualizacji rekordów domen również wymagane jest odświeżenie tych ustawień na serwerach DNS. W procesie synchronizacji ustawień rekordów domen bierze udział parametr TTL, który określa czas w sekundach jaki trzeba będzie odczekać, aby wprowadzone w rekordach DNS zmiany zostały zastosowane. Każdy z rekordów posiada swój własny TTL określany przez użytkownika.

Domenomania.pl posiada własne stabilne serwery DNS, na których klienci mogą utrzymywać swoje domeny. Serwery DNS Domenomania.pl od ponad 15 lat utrzymują oraz pilnują ustawień domen klientów i umożliwiają całemu światu wywoływanie stron i aplikacji swoich klientów.

Jakie informacje o domenach są zapisywane na serwerach DNS?

Na serwerach DNS zapisywane są między innymi ustawienia rekordów domeny.

Ruch w Twojej domenie determinowany jest przez ustawienia rekordów domeny. To rekordy domeny kierują “ruch w Twojej domenie” we wskazane miejsce. Za każdym razem, gdy użytkownik Internetu wywołuje Twoją domenę lub, gdy wysyłasz / odbierasz pocztę e-mail z adresem Twojej domeny, to między innymi podczas każdego wywołania strony i wysyłania e-mail generowany jest ruch w Twojej domenie.

To dzięki rekordom domeny, system DNS wie gdzie ma skierować użytkownika (np. podczas wywoływania adresu strony WWW lub wysyłania poczty na adres e-mail utworzony w domenie).

Kto jest administratorem serwerów DNS?

Za administrację oraz nadzór nad całym systemem DNS na całym świecie odpowiadają dwie instytucje: IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority) oraz ICANN (ang. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). IANA oraz ICANN są odpowiedzialne za poprawne działanie systemu DNS, ale także nad wprowadzaniem nowych rejestrowanych nazw do systemu.

IANA oraz ICANN nie zajmują się rejestracją nowych nazw domen, ale przydzielają je do odpowiednich regionów geograficznych, rozdzielając je pomiędzy kraje oraz organizacje. Za samą sprzedaż i rejestracje nowych nazw odpowiedzialne są rejestry poszczególnych rozszerzeń. Następnie akredytowani rejestratorzy (np. Domenomania.pl) sprzedaje i rejestruje nowe domeny dla klientów końcowych.

W Polsce bezpośredni nadzór nas systemem DNS dla domen z końcówką *.pl został powierzony Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (w skrócie NASK).

Kto rejestrem domen w Polsce?

Rejestrem krajowej domeny z końcówką *.pl jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, czyli w skrócie NASK. Instytucja ta umożliwia rejestracje domen z końcówką *.pl za pośrednictwem akredytowanych partnerów (np. Domenomania.pl). NASK nadzoruje także rejestrację innych rozszerzeń zbudowanych z końcówki *.pl, czyli np. domeny regionalne (np. *.waw.pl) i funkcjonalne (*.com.pl).

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Co to jest FAQ Schema i dane strukturalne?

Pozycjonowanie stron internetowych w wynikach wyszukiwania ma ogromne znaczenie dla sukcesu firmy w sieci Internet. Jednym z narzędzi, które może...

Jak dodać FAQ w WordPress za pomocą Yoast SEO?

FAQ Schema to struktura danych, która pomaga optymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarek internetowych. Jest to specjalny format, który...

Analiza treści za pomocą Yoast SEO

Yoast SEO to popularna wtyczka stosowana w WordPressie, która umożliwia optymalizację treści pod kątem SEO. Dostarcza wiele przydatnych funkcji,...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl