Jak zabezpieczyć WordPress?

Promocja na hosting

Zabezpieczenie strony internetowej WordPress to podstawowy krok do zachowania jej nieprzerwanego działania, eliminowania potencjalnych błędów, zagrożeń i przyśpieszenia ładowania.

Optymalizacja strony WordPress obejmuje wprowadzenie zmian w zabezpieczeniach, te często wpływają także na prędkość działania oraz pozycjonowanie. Sprawdź jak skutecznie zabezpieczyć WordPress w kilku krokach.

Dlaczego warto zabezpieczyć stronę WordPress?

Poprawa bezpieczeństwa WordPress powinna być kluczowym działaniem, podejmowanym przez każdego administratora. Ma ona na celu zabezpieczenie strony przed dostępem osób trzecich, jak również wykonywaniem niebezpiecznych skryptów czy dodawaniem elementów, mogącym naruszyć bezpieczeństwo użytkowników.

Wiele działań, jakie możesz podjąć dla poprawy bezpieczeństwa WordPress, to również elementy wpływające na optymalizację WordPress, także pod kątem widoczności w wyszukiwarce, jak, np. dodanie certyfikatu SSL. Zwiększając bezpieczeństwo strony, nie tylko chronisz ją, chronisz też dane użytkowników, jak również niwelujesz ryzyko wykonania niepożądanych działań w aplikacji internetowej, ograniczasz liczbę niechcianych połączeń (DDoS) czy ograniczasz dostęp do zasobów hakerom.

Poprawa bezpieczeństwa WordPressa nie zawsze wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej i inwestycji wysokiego ryzyka. Proste kroki, które każdy może wykonać, takie jak aktualizacja oprogramowania WordPress i usuwanie nieużywanych motywów, pomagają wzmocnić bezpieczeństwo witryny.

Bezpieczeństwo systemu CMS WordPress stanowi kluczowy element w utrzymaniu witryny online

Automatyczne zabezpieczenie WordPress

Hosting dla WordPress w Domenomania.pl zapewnia intuicyjne narzędzie do zabezpieczenia witryny WordPress.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom każdego użytkownika WordPress zapewniamy intuicyjne narzędzie WordPress Toolkit, które daje możliwość łatwej i dowolnej konfiguracji zabezpieczeń strony internetowej. Wykonaj automatyczne zabezpieczenie WordPress.

  1. Zaloguj się to panelu administracyjnego hostingu dla WordPress
  2. W lewym bocznym menu wybierz: WP Toolkit
    WordPress Toolkit w cPanel
  3. Zobaczysz listę swoich witryn WordPress.
  4. Jeśli witryna wymaga zabezpieczenia to w sekcji „Bezpieczeństwo” zobaczysz komunikat: Napraw luki bezpieczeństwa
    Informacja o konieczności zwiększenia bezpieczeństwa WordPress w WP Toolkit
  5. Kliknij w napis: Napraw luki bezpieczeństwa
  6. Zobaczysz kartę ze statusem bezpieczeństwa wybranej witryny WordPress. Składa się ona z zakładek:
    • Luki w WordPress – są to kluczowe i istotne luki jakie system wykrył w witrynie WordPress. Należy je bezzwłocznie zaktualizować.
    • Środki bezpieczeństwa – znajdziesz tutaj listę rekomendacji i zmian jakie należy wprowadzić w witrynie WordPress, aby zachować jej maksymalne bezpieczeństwo
  7. Przejdź do zakładki: Środki bezpieczeństwa
    Środki bezpieczeństwa WordPress w WP Toolkit
  8. Z dostępnej listy zaznacz środki bezpieczeństwa, które wymagają poprawy i następnie kliknij: Zabezpiecz
    Rekomendacje bezpieczeństwa witryny WordPress
  9. System wykona zabezpieczenie WordPress i wprowadzi wybrane środki bezpieczeństwa.
  10. To wszystko. Automatyczne zabezpieczenie WordPress zostało wykonane.
    Komunikat o zabezpieczeniu witryny WordPress

[aler style=”info”]Zwróć uwagę, że każdą modyfikację środków bezpieczeństwa można cofnąć. Jeśli po wprowadzeniu któregokolwiek środka bezpieczeństwa witryna WordPress ma problem z działaniem, możesz zwyczajnie cofnąć swoje zmiany.[/alert]

Jak zabezpieczyć witrynę WordPress?

Wybierz bezpieczny hosting

Szybki i wydajny hosting dla WordPress to bardzo ważny aspekt. Nie mniej ważniejsze jest to, aby Twój hosting dla WordPress był bezpieczny. Korzystając z usług hostingowych dla swojej witryny upewnij się, że będzie ona odpowiednio chroniona. Wybierając hosting WordPress w Domenomania.pl masz pewność, że jest on odpowiednio chroniony przez takie elementy jak

  • Zaawansowany Firewall
  • Częste i regularne skany antywirusowe plików
  • Regularne skany antymalware plików
  • Monitoring i skany antymalware bazy danych
  • Regularne kopie bezpieczeństwa

Aktualizuj WordPress

WordPress potrafi samodzielnie wykonać aktualizację do najnowszej wersji i nie warto wyłączać tej funkcji. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio zabezpieczać swoją witrynę poprzez dodatkowe kopie zapasowe WordPress. Aktualna wersja WordPress zadba o optymalny poziom bezpieczeństwa i zminimalizuje podatność danej witryny na ewentualne ataki.

Aktualizacje WordPress wykonywane sa automatycznie, ale w przypadku starszych wersji, możesz zobaczyć komunikat informujący o dostępności aktualizacji

Aktualizuj wtyczki i szablony WordPress

Sam WordPress aktualizowany jest w swoim tempie, niezależnie od wydawców wtyczek i szablonów. Te elementy podlegają aktualizacji i warto, abyś pamiętał o tym, sprawdzał dostępność aktualizacji oraz wykonywał je, kiedy tylko będą dostępne. Wtyczki i szablony, które nie są aktualizowane, mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla całej witryny WordPress.

Używaj aktualnej wersji PHP

Sprawdź u swojego dostawcy hostingu, jaką wersję PHP wspiera i zadbaj o to, aby korzystać z najnowszej, rekomendowanej dla WordPress. Zapewni Ci to nie tylko płynne działanie strony, ale również dostęp do wielu nowych rozwiązań oraz wyeliminuje wszelkie luki bezpieczeństwa, odkryte w poprzednich wersjach.

Używaj certyfikatu SSL

Certyfikat SSL nie tylko chroni dane użytkowników, zapewniając szyfrowanie dla przesyłanych informacji, ale również stanowi dla Google wyróżnik witryny, który z kolei wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Warto zadbać o to, aby witryna WordPress działała w oparciu o certyfikat SSL.

Zmień domyślną nazwę administratora

Podczas instalacji WordPress definiujesz login za pomocą którego będzie można logować się do Kokpitu WordPress. Warto w tym wypadku zmienić standardowy login „admin” na inny, który będzie Twoim indywidualnym loginem.

Używaj silnych haseł

Hasło dostępu to podstawowy element autoryzujący, dlatego od samego początku powinieneś zadbać, aby było silne i bezpieczne. Jeśli hasło to za mało, możesz wprowadzić do swojej witryny także uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Używaj SMTP

Jeśli w swojej witrynie chcesz krozystać z np. formularzy kontaktowych to zadbaj o to, aby wykorzystywały one protokół SMTP do wysyłki wiadomości. Często użytkownicy korzystają w funkcji mail w PHP, która nie powinna być stosowana i naraża witrynę na bycie źródłem wysyłki spamu. Korzystaj zatem z protokołu SMTP, aby zwiększyć wiarygodność wysyłanej korespondencji, ale również, aby móc wyłączyć funkcję mail na serwerze, która często używana jest do wysyłania niechcianych wiadomości.

Używaj reCAPTCHA

reCAPTCHA to niewidzialne zabezpieczenie, które skutecznie ogranicza ilość prób logowania przez automaty oraz tym samym chroni witrynę, jak również przydaje się przy dodawaniu formularzy kontaktowych oraz obsłudze komentarzy.

Skanuj serwer pod kątem złośliwego oprogramowania

Istnieje wiele dobrych wtyczek i narzędzi online, które pomogą Ci wyszukiwać złośliwe oprogramowanie, fragmenty kodów, dodawane do Twojej witryny w wyniku ataku lub korzystania z nieaktualnych lub niezaufanych wtyczek i szablonów. Hosting WordPress w Domenomania.pl zapewnia zaawanasowany system antywirusowy praz antymalware dla wszystkich Klientów.

Używaj zaufane wtyczki i motywy

Repozytorium WordPress zawiera tysiące wtyczek i szablonów. Są one testowane pod kątem bezpieczeństwa, ale nie wszystkie elementy, pochodzą od dużych dostawców, a tym samym mogą nie być aktualizowane zbyt często lub wspierane. Korzystaj z popularnych wtyczek i dbaj o ich aktualizacje, podobnie jak w przypadku szablonów WordPress.

Twórz regularne backupy

Niezależnie od tego, co masz na stronie internetowej, z pewnością modyfikujesz ją i wprowadzasz zmiany. Kopia zapasowa to świetny punkt powrotu do stanu witryny sprzed zmian lub kiedy dojdzie do jej zainfekowania lub uszkodzenia. Ważne jest, aby regularnie wykonywać kopie bezpieczeństwa swojej witryny lub korzystać z usług hostingowych gwarantujących codzienne wykonywanie backupu WordPress.

Skonfiguruj .htaccess

Za pomocą pliku .htaccess, możesz m.in. zablokować dostęp do witryny z określonych adresów UP lub wyłączyć wykonywanie PHP w określonych folderach. Warto odpowiednio skonfigurować go, aby dodatkowo zabezpieczyć witrynę WordPress.

Zmień prefiks bazy danych

Podczas instalacji WordPress, jak i w późniejszym korzystaniu z CMS, możesz zmienić prefiks tabel. Bazy danych zawierają wszystkie kluczowe informacje niezbędne do funkcjonowania witryny. Atak na bazę danych pozwala skutecznie unieruchomić stronę, ale i przechwycić ważne informacje. Dobrą praktyką jest zmiana prefisku bazy danych, aby dodatkowo zapezpieczyć WordPress.

Zmień adres logowania do WordPress

Podobnie jak w przypadku zmiany domyślnego loginu administratora, tak samo zmiana adresu logowania do panelu administratora WordPress, pozwala zmniejszyć ryzyko ataku. Niestandardowe nazwy, inne niż domyślne adresy, loginy, itp. stanowią duże utrudnienie dla robotów.
Zmień adres logowania do panelu WordPress

Wyłącz edycję plików wtyczek i motywów

Za pomocą pliku wp-config.php możesz zabezpieczyć dodatkowo WordPress, wyłączając możliwość edycji plików wtyczek i motywów. Można to wykonać poprzez edycję pliku wp-config.php. Do pliku wp-config.php dodaj jedno polecenie:

define(’DISALLOW_FILE_EDIT’, true);

Wyłącz rejestrację użytkowników

Rejestracja użytkowników od samego początku jest dostępna. Dobrą praktyką, jest wyłączenie opcji rejestracji użytkowników. Jeśli Twoja strona internetowa przewiduje taką możliwość w przyszłości, upewnij się, że zabezpieczyłeś stronę internetową oraz posiadasz pełną kontrolę nad opcjami rejestracji użytkowników.

Włącz dwustopniowe uwierzytelnianie

W repozytorium WordPress istnieje wiele wtyczek, które wprowadzają dodatkową warstwę uwierzytelnienia. Poza popularną reCaptcha możesz wprowadzić też inne zabezpieczenia, jak, np. popularny klucz 2FA. Aplikacja Two Factor Authentication korzysta z aplikacji Google Authenticator.

Usuń zbędne wtyczki i motywy

Pomimo, że jedną z podstawowych zasad ochrony WordPress są aktualizacje, w tym również aktualizacje wtyczek i motywów, to pamiętaj, aby ograniczyć ilość niezbędnych do działania strony wtyczek do niezbędnego minimum. Zarówno ze względu na prędkość działania, ale również w celu eliminowania możliwie jak największych źródeł ataku z zewnątrz, np. przez nieubezpieczone, nieaktualne lub „dziurawe” wtyczki i motywy.
Możesz szybko zaktualizować wtyczki lub usunąć nieużywane bezpośrednio w panelu administratora

Jak przenieść stronę WWW z dhosting.pl na inny serwer w 48h?

 [alert style="info"]Napisz na BOK@domenomania.pl i zrobimy to za CIEBIE w 48H!Jednak jeśli wolisz zrobić to sam poniżej dajemy Ci...

Jak przenieść stronę WWW z Linux.pl na inny serwer w 48h?

 [alert style="info"]Napisz na BOK@domenomania.pl i zrobimy to za CIEBIE w 48H!Jednak jeśli wolisz zrobić to sam poniżej dajemy Ci...

Jak uzyskać kod authinfo w home.pl?

Usługa utrzymania domen internetowych jest z reguły podobna u wielu dostawców. Obejmuje podstawowe elementy, takie jak rejestracja, odnowienie i...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl