Do czego można używać domenę internetową?

Promocja na hosting WordPress

Definicja domeny internetowej

Domena internetowa to adres w sieci Internet, który może zostać powiązany z różnymi zasobami, np.: strony internetowe, poczta e-mail lub inne usługi internetowe (np. komunikatory internetowe, które umożliwiają korzystanie z adresów domen). Adres domeny może być zbudowany wyłącznie z liter, cyfr oraz myślnika.

Rejestracja (kupno) domeny

Zamówienie i zarejestrowanie własnej domeny internetowej nie jest trudne. Decydując się na zaistnienie w sieci, powinieneś zastanowić się nad zakupieniem domeny. Wybierając nazwę domeny pamiętaj, że będzie ona wizytówką Twojej firmy lub strony prywatnej, wybierz więc nazwę, która będzie się kojarzyć z tematyką projektu, nazwą firmy lub typem działalności.

Domena na stronę WWW i pocztę e-mail

Adres domeny używany jest najczęściej podczas wpisania go w przeglądarkach internetowych (aby wyświetlić witrynę) lub w poczcie e-mail (aby wysłać wiadomość na wybrany adres e-mail). Do opublikowania strony WWW pod własnym adresem internetowym lub utworzenia skrzynek e-mail z adresem domeny wymagane jest posiadanie domeny internetowej.

Tworzenie skrzynek e-mail z adresem domeny

Za pośrednictwem panelu administracyjnego hostingu (np. cPanel) możesz utworzyć konta pocztowe, które będą funkcjonowały na Twoim hostingu w Domenomania.pl. Jeśli przypiszesz do hostingu domeny, to utworzone konta pocztowe będą korzystać z adresów przypisanych domen (np. podczas wysyłania i odbierania poczty e-mail).

Tworzenie dodatkowych subdomen w adresie domeny

Każdy właściciel domeny może utworzyć subdomenę, ponieważ subdomena to adres, który zbudowany jest z nazwy Twojej domeny. Zatem subdomena to jest adresem utworzonym w ramach istniejącej już domeny głównej. Jeśli jesteś właścicielem domenymojadomena.pl i chciałbyś uruchomić bloga, możesz zrobić to z wykorzystaniem subdomeny, dzięki czemu Twój blog będzie dostępny pod adresem: blog.mojadomena.pl.

Tworzenie i posiadanie subdomen jest bezpłatne i może być to najłatwiejszy sposób na znalezienie nowego adresu pod nowy projekt. Jeżeli jesteś abonentem domeny, to zawsze możesz w jej ramach utworzyć subdomeny, aby np. używać ich przy swoich projektach.

Konfiguracja i rekordy domeny

Ruch w Twojej domenie determinowany jest przez ustawienia rekordów domeny. To rekordy domeny kierują “ruch w Twojej domenie” we wskazane miejsce. Za każdym razem, gdy użytkownik Internetu wywołuję Twoją domenę lub, gdy wysyłasz / odbierasz pocztę e-mail z adresem Twojej domeny, to między innymi podczas każdego wywołania strony i wysyłania e-mail generowany jest ruch w Twojej domenie.

Publikacja strony WWW pod adresem domeny

Publikacja plików strony WWW na hostingu polega na połączeniu się z serwerem FTP i przesłaniu plików witryny do katalogu, który znajduje się na serwerze. Połączenie i wysłanie plików na hosting możesz wykonać na kilka sposobów.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Co to jest FAQ Schema i dane strukturalne?

Pozycjonowanie stron internetowych w wynikach wyszukiwania ma ogromne znaczenie dla sukcesu firmy w sieci Internet. Jednym z narzędzi, które może...

Jak dodać FAQ w WordPress za pomocą Yoast SEO?

FAQ Schema to struktura danych, która pomaga optymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarek internetowych. Jest to specjalny format, który...

Analiza treści za pomocą Yoast SEO

Yoast SEO to popularna wtyczka stosowana w WordPressie, która umożliwia optymalizację treści pod kątem SEO. Dostarcza wiele przydatnych funkcji,...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl