Co to jest subdomena?

Co to subdomena?

Każdy właściciel domeny może utworzyć subdomenę, ponieważ subdomena to adres, który zbudowany jest z nazwy Twojej domeny. Zatem subdomena to jest adresem utworzonym w ramach istniejącej już domeny głównej. Jeśli jesteś właścicielem domeny: mojadomena.pl i chciałbyś uruchomić bloga, możesz zrobić to z wykorzystaniem subdomeny, dzięki czemu Twój blog będzie dostępny pod adresem: blog.mojadomena.pl.

Tworzenie i posiadanie subdomen jest bezpłatne i może być to najłatwiejszy sposób na znalezienie nowego adresu pod nowy projekt. Jeżeli jesteś abonentem domeny, to zawsze możesz w jej ramach utworzyć subdomeny, aby np. używać ich przy swoich projektach.

Jak utworzyć subdomenę w ramach domeny?

Subdomenę możesz utworzyć podczas dodawania nowych rekordów w strefie domeny, ale najprościej jest skorzystać z panelu administracyjnego (DirectAdmin lub cPanel), który maksymalnie ułatwi utworzenie subdomeny.

Metoda tworzenia subdomen w rekordach domeny stosowana jest w sytuacji, gdy chcesz utworzyć subdomenę, która ma być skierowana na inny zewnętrzny serwer (poza Domenomania.pl). Pozwala to na taką konfiguracje, gdzie domena główna skierowana jest na serwer w Domenomania.pl, a subdomena kieruje gdzie indziej.

Jak usunąć subdomenę przez cPanel?

Po zalogowaniu do cPanel, możesz usunąć każdą subdomenę, którą wcześniej utworzyłeś.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie